زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

هفدهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

هفدهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی در ادامه برگزاری موفق دوره های پیشین، با عنوان "از جداسازی ژن تا تایید بیان پروتئین" 17 تا 20 اردیبهشت 1396، در مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار می شود.

 در این دوره های کوتاه مدت آموزشی که برای دانشجویان علاقمند به انجام پروژه های ژنتیک مولکولی و بیوتکنولوژی برنامه ریزی شده است، تکنیک های معمول آزمایشگاهی مانند PCR، طراحی پرایمر، استخراج RNA و DNA، هضم آنزیمی، انتقال ژن، کشت باکتری، بیان و استخراج پروتئین، قرائت غلظت DNA، الکتروفورز ژل آگارز، آنالیز بیان ژن و  SDS-PAGEو ... به صورت عملی و نظری آموزش داده می شود و در انتهای دوره آموزشی، به شرکت کنندگانی که با موفقیت دوره را به پایان برسانند، گواهینامه معتبر پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به زبان انگلیسی اعطا می شود.

 


برنامه کارگاه
آموزش PCR
- اصول کار در آزمایشگاه مولکولی
- آشنایی با اصول  PCR، واکنش و برنامه  PCR
- انجام PCR
- انواع مختلف و کاربردهای  PCR

- مبانی الکتروفورز و جداسازی قطعات  DNA
- ساخت ژل آگارز، الکتروفورز، مشاهده محصولات PCR بر روی ژل آگاروز و آنالیز نتایج

- اصول طراحی پرایمر

مهندسی ژنتیک، کلونینگ DNA
- اصول مهندسی ژنتیک و آشنایی با مراحل یک پروژه کلونینگ DNA
- کاربردهای مهندسی ژنتیک
- آنزیم‌های برشی و هضم آنزیمی

 -جداسازی قطعات از روی ژل
- واکنش الحاق (Ligation) و کلونینگ DNA هدف
 -انواع تکنیک های انتقال ژن

 -انتقال DNA نوترکیب به باکتری پذیرنده  E. Coli

 -کشت باکتری
- تکنیک های مختلف آنالیز مولکولی بررسی انتقال ژن
- تایید کلونینگ با تکنیک  Colony PCR
- الکتروفورز و مشاهده نتایج بررسی کلونی‌های نوترکیب

 

بیوانفورماتیک

 -مبانی بیوانفورماتیک

 -آشنایی با برخی سایت های مهم دارای ابزارهای بیوانفورماتیکی

 -آشنایی با برخی نرم افزارهای مهم مورد استفاده در مهندسی ژنتیک

 -اصول طراحی پرایمر

 -آشنایی با نرم افزار طراحی پرایمر Oligo7

استخراج اسیدهای نوکلئیک

- اصول استخراج اسید های نوکلئیک (DNA و RNA) و ساخت cDNA

استخراج DNA با استفاده از کیت

- الکتروفورز و مشاهده محصول استخراج بر روی ژل

بیان و استخراج پروتئین
 -مبانی بیان، استخراج و جداسازی پروتئین و وسترن بلاتینگ

- استخراج پروتئین
 - SDS-PAGE

* برنامه کارگاه ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد.


هزینه دوره 4 روزه

(با ناهار و پذیرایی)

عادی: 420 هزار تومان

دانشجویی: 350 هزار تومان

 

 

ظرفیت پذیرش دوره


25 نفر

مهلت ثبت نام


10 اردیبهشت 1396

 

مجری کارگاه: دکتر کسری اصفهانی

 

پیش ثبت نام: علاقمندان جهت پیش ثبت نام و اطمینان از ظرفیت خالی کارگاه می توانند نام و نام خانوادگی، وضعیت تحصیلی و شماره تماس خود به همراه دوره مورد نظر جهت شرکت (هفدهمین دوره) را به نشانی پست الکترونیکی iranbioelearning@gmail.com  یا شماره همراه 09120674003 از طریق تلگرام ارسال نمایند تا فرم ثبت نام و اطلاعات تکمیلی برای آنها ارسال شود.

ثبت نام قطعی: اولویت ثبت نام با کسانی است که زودتر پیش ثبت نام کنند. پیش ثبت نام به معنای پذیرش شما در دوره نیست و با توجه به تقاضای بالای این دوره ها، خواهشمند است هر چه سریعتر پس از گرفتن تاییدیه ظرفیت خالی دوره، نسبت به ثبت نام قطعی اقدام نمایید.


* ساعت برگزاری کارگاه هر روز از 8:30 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد.


توجه: روز اول به دلیل پذیرش و مستقر شدن شرکت کنندگان شهرستانی در مهمانسرا، کارگاه راس ساعت 9 آغاز می گردد. شرکت کنندگان می بایست برای انجام مراحل پذیرش راس ساعت 8:30 دقیقه در لابی طبقه اول پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک حاضر باشند و افرادی که می خواهند از مهمانسرا استفاده نمایند، باید از نیم ساعت زودتر (ساعت 8) پذیرش شوند.


اقامت: امکان اقامت برای شرکت کنندگان شهرستانی با قیمت ارزان در مهمانسرای پژوهشگاه فراهم است. این مهمانسرا در محوطه پژوهشگاه واقع شده است و هزینه هر شب اقامت در مهمانسرای پژوهشگاه 50 هزار تومان می باشد.


تلفن تماس: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری: 09120674003 آقای مهندس شجاعی


مکان برگزاری کارگاه: تهران، کیلومتر 17 اتوبان تهران کرج، بلوار پژوهش، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

 

دانلود فرم ثبت نام کارگاه


 
comment نظرات ()
 
فاجعه ترافیکی مجتمع کوروش، دشمن آسایش مردم مناطق مجاور
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

شاید همه شما سری به فروشگاه کوروش زده باشید. 

این مجتمع زیبا، شاید برای افزایش سطح فرهنگ منطقه بی فرهنگ 5 لازم بود اما دادن مجوز ساخت این مجتمع توسط معاونت ترافیکی منطقه 5، برابر با سلب آرامش و آسایش مردم مناطق پیامبر، هجرت، باهنر، مجاهد، ستاری و .... شده است. مجتمعی تجاری با حجم وسیع مراجعان، فقط با یک ورودی و تنها یک خروجی پارکینگ. معلوم است که اینچنین مجتمع هایی باید چند ورودی پارکینگ داشته باشند تا معضل ترافیکی در اطراف آنها ایجاد نشود ولی چگونه به این مجتمع مجوز داده شده است!!؟

زمینی در شرق این مجموعه وجود دارد و احتمالا" برای پارکینگ در نظر گرفته شده بود ولی وقتی اعتراضات ساکنان محلی خوابید، دیگر خبری از برنامه ریزی ترافیکی نیست و احتمالا" اون زمین هم یک مجتمع دیگر می شود، چون ما بلد نیستیم اعتراض موجه کنیم و حقمان را از مسئولان شهرداری بگیریم.

ترافیک وحشتناک اتوبان ستاری، تبدیل شدن کوچه های مردم به پارکینگ این مجتمع و درگیری های ساکنان محلی با مراجعان به فروشگاه بر سر پارک وسیله نقلیه در جای نا مناسب اهمیتی ندارد. مهم مجوزی است که داده شده و معلوم نیست، آرامش ما ساکنان این محل در قبال چه چیزی بدون اجازه ما به فروش رسیده است.

شخصا" مشتاقم شخصی که این مجوز را داده از نزدیک ببینم و مطمئنم رفتار مناسبی در زمان روبرو شدن با او نخواهم داشت. لعنت دائمی مردم منطقه شامل حال ایشان است و مرتبا" می شنوم که مردم محله های اطراف با چه لحنی درباره این مجتمع مخل آرامش خود صحبت می کنند.


 
comment نظرات ()
 
در معاونت ترافیک منطقه 5 شهرداری چه خبره؟
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

دادن مجوز ساخت فروشگاه کوروش کار چه کسی بود. ما فقط می دانیم در دوره شهرداری آقای قالیباف بوده و ایشون توسط شورای شهر انتخاب شده اند.

دادن مجوز یک مجتمع جدید دیگر در تقاطع خیابان باهنر با خروجی حکیم نیز قطعا" به یک مشکل ترافیکی جدید تبدیل خواهد شد.

ترافیک خیابان پیامبر، خصوصا" پیامبر مرکزی با تکه تکه شدن و عدم دسترسی مناسب به خیابان های اصلی، برای ساکنانش به یک کابوس تبدیل شده است.

دادن مجوز گود برداری عظیم در ابتدای خیابان زارع که تنها خروجی صبحگاهی مردم بدبخت این منطقه به مرکز شهر است، نشان از یک مدیریت بی کفایت و دشمن آسایش مردم در این معاونت در منطقه 5 تهران است.

ورودی مردم بدبخت این منطقه، شب پس از پایان کار دوم، اتوبان ستاری یا حکیم یا ورودی خیابان عدل به 22 بهمن است که این ورودی نیز با دادن مجوز یک فروشگاه در کنار امامزاده جعفر و حمیده خاتون، پارک دوبله و عدم حضور پلیس راهنمایی و رانندگی به ترافیک وحشتناکی می انجامد که به همت می رسد و نتیجه آن بستن ورودی و انتقال ساکنان خسته به حکیم و دور شمسی و قمری می شود.

چه باعث می شود که مجوز اینگونه ساختمان های ترافیک آفرین داده شود، همه ما می دانیم.... چون نزدیک انتخابات است نباید بیشتر نوشت چون یک طرف ماجرا شهرداری است... امیدوارم با کسی که این مجوزها را داده روبرو بشوم، در یک موضع برابر، انشالا از خجالتشون در میام.


 
comment نظرات ()
 
رها شدن ترافیک تهران به حال خود
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

مدتی است خبری از پلیس در خیابان های تهران نیست.

در خیابان های اطراف فروشگاه کوروش، ماشین ها هر جا دوست دارند پارک می کنند، سر کوچه، سر پیچ، روی پل پارکینگ مردم، دوبله، حتی سه تا ماشین کنار هم. پلیسی هم نیست. یه شلم شوربای به تمام معنی. شهر به حال خود رها شده، هر چند وقت یک بار چند نفر به جون هم میوفتند، و این دور باطل ادامه دارد.

خوب اگه متخلف با برخورد قانونی مواجه نشه باز هم کار خود را ادامه می دهد.

واکنش پلیس 110 وقتی بهش زنگ میزنیم جالبه! جواب می دهند: "خوب فرهنگ مردم پایینه"! دریغ از یک واکنش. گاهی فکر میکنم که آیا قانون فقط برای ماست  و یه چیزی لوس و سوسولیه!؟

تخلف رانندگی از نظر من، یک عمل غیرقانونیه گرچه مدتهاست در تهران یک امر عادیه. من خوشحال می شوم اگر تخلف رانندگی کردم جریمه بشوم، به شرطی که در ازای آن با آرامش رانندگی کنم و نه اینکه با پارک کردن ماشین یک آدم تنبل (نخوانید بی شعور) در جای نامناسب، مدتی طولانی در ترافیک بمانم.


 
comment نظرات ()
 
خرابی تلویزیون سامسونگ بعد 2 سال
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

2 سال پیش یک تلویزیون 48 اینج سامسونگ خریدم. 

درست بعد از پایان دوران گارانتی 18 ماهه، حین بازی فوتبال، تصویر رفت در حالی که صدا بود و دیگه برنگشت.

 به سام سرویس زنگ زدیم، یک آقایی اومدند و فقط برای گفتن اینکه باید تلویزیون باید بره تعمیرگاه، 20 هزار تومان از ما گرفتند.

تلویزیون الان تعمیرگاهه و ما متوجه جای خالی اون تو خونه هستیم.

خیلی جالبه، درست بعد پایان دوران گارانتی...

امیدوارم اتفاق خاصی نیفتاده باشه، موضوع رو برای شما نوشتم که در خرید دقت کنید. الان مطمئن نیستم که برند مناسبی انتخاب کرده باشم.

 

پی نوشت: از تعمیرگاه گفتند که برد گرافیک دستگاه سوخته! نزدیک 400 هزارتومان هزینه برد و 95 هزار تومان هزینه تعمیر! تازه می گفتند که شانس آوردیم پنل اصلی نسوخته که اون وقت 2 و نیم میلیون خرجش بود، یعنی اندازه قیمت خود تلویزیون!!!

دلیل عنوان شده: نوسان برق! حالا نمی دونم راست می گویند یا نه. به هر حال انتظار نمی ره که بعد 2 سال مجبور باشی نیم میلیون خرج یه دستگاه دو نیم میلیونی بکنی. از اداره برق که نمی تونی شکایت کنی. فقط می تونی دیگه سامسونگ نخری، این راه معقول تریه.


 
comment نظرات ()
 
تخفیف ویژه یازدهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۸:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/۱۱/٢٤
 

یازدهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی، از 2 تا 5 اسفند در مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار می شود. هزینه ثبت نام این دوره دارای تخفیف ویژه آخرین دوره می باشد.

در این دوره های کوتاه مدت آموزشی که برای دانشجویان علاقمند به انجام پروژه های ژنتیک مولکولی و بیوتکنولوژی برنامه ریزی شده است، تکنیک های معمول آزمایشگاهی مانند PCR، استخراج DNA، هضم آنزیمی، انتقال ژن، کشت باکتری، بیان و استخراج پروتئین، الکتروفورز ژل آگارز و SDS-PAGE و ... به صورت عملی و نظری توسط اعضای هیات علمی پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری آموزش داده می شود و در انتهای دوره آموزشی، به شرکت کنندگانی که با موفقیت دوره را به پایان برسانند، گواهینامه معتبر به زبان انگلیسی اعطا می شود.

در این دوره ویژه اصول طراحی پرایمر نیز جز سرفصل ها است.هزینه ثبت نام:
شامل تخفیف ویژه آخرین دوره سال 1394
عادی: 380 هزار تومان
دانشجویی: 350 هزار تومان

ظرفیت پذیرش دوره
20 نفر

مهلت ثبت نام
28 بهمنعلاقمندان جهت پیش ثبت نام و اطمینان از ظرفیت خالی کارگاه می توانند نام و نام خانوادگی، وضعیت تحصیلی و شماره تماس خود به همراه عنوان دوره مورد نظر جهت شرکت (یازدهمین دوره) را به نشانی پست الکترونیکی iranbioelearning@gmail.com ارسال نمایند تا فرم ثبت نام و اطلاعات تکمیلی برای آنها ارسال شود.

* ساعت برگزاری کارگاه هر روز از 8:30 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد.

مجری کارگاه: دکتر کسری اصفهانی

اقامت: امکان اقامت برای شرکت کنندگان شهرستانی با قیمت ارزان در مهمانسرای پژوهشگاه فراهم است. این مهمانسرا در محوطه پژوهشگاه واقع شده است و هزینه هر شب اقامت مهمانسرای پژوهشگاه 50 هزار تومان می باشد.

تلفن تماس: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری: 09120674003 آقای مهندس شجاعی

مکان برگزاری کارگاه: تهران، کیلومتر 15 اتوبان تهران کرج، بلوار پژوهش، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

فرم ثبت نام دوره

صفحه کارگاه در سایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

خبر کارگاه در سایت انجمن ژنتیک ایران

خبر کارگاه در سایت انجمن بیوتکنولوژی

خبر کارگاه در خبرگزاری ها


 
comment نظرات ()
 
دهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٢:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/۱٠/٢۱
 

به مناسبت برگزاری دهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی با عنوان "از ژن تا پروتئین" از 4 تا 7 بهمن 1394، این دوره ویژه 4 روزه با سر فصل های بیشتر و تخفیف ویژه دهمین دوره در مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار خواهد شد.

در این دوره های کوتاه مدت آموزشی که برای دانشجویان علاقمند به انجام پروژه های ژنتیک مولکولی و بیوتکنولوژی برنامه ریزی شده است، تکنیک های معمول آزمایشگاهی مانند PCR، استخراج DNA، هضم آنزیمی، انتقال ژن، کشت باکتری، بیان و استخراج پروتئین، الکتروفورز ژل آگارز و SDS-PAGE و ... به صورت عملی و نظری آموزش داده می شود و در انتهای دوره آموزشی، به شرکت کنندگانی که با موفقیت دوره را به پایان برسانند، گواهینامه معتبر پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به زبان انگلیسی اعطا می شود.

در این دوره ویژه اصول طراحی پرایمر نیز به سرفصل ها افزوده شده است.
هزینه ثبت نام:

عادی: 480 450 هزار تومان
دانشجویی: 420 380 هزار تومان

ظرفیت پذیرش دوره
25 نفر

مهلت ثبت نام
30 دیعلاقمندان جهت پیش ثبت نام و اطمینان از ظرفیت خالی کارگاه می توانند نام و نام خانوادگی، وضعیت تحصیلی و شماره تماس خود به همراه عنوان دوره مورد نظر جهت شرکت (دهمین دوره) را به نشانی پست الکترونیکی iranbioelearning@gmail.com ارسال نمایند تا فرم ثبت نام و اطلاعات تکمیلی برای آنها ارسال شود.

* ساعت برگزاری کارگاه هر روز از 8:30 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد.

مجری کارگاه: دکتر کسری اصفهانی

اقامت: امکان اقامت برای شرکت کنندگان شهرستانی با قیمت ارزان در مهمانسرای پژوهشگاه فراهم است. این مهمانسرا در محوطه پژوهشگاه واقع شده است و هزینه هر شب اقامت مهمانسرای پژوهشگاه 50 هزار تومان می باشد.

تلفن تماس: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری: 09183886384 آقای مهندس معتمدی

مکان برگزاری کارگاه: تهران، کیلومتر 15 اتوبان تهران کرج، بلوار پژوهش، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

اطلاعات تکمیلی به زودی از طریق این سایت و سایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

فرم ثبت نام دوره
صفحه کارگاه در سایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری
خبر کارگاه در سایت انجمن ژنتیک ایران
خبر کارگاه در خبرگزاری ها

* همچنین دوره ویژه REAL-TIME PCR با تامین بخشی از هزینه های دوره توسط یکی از شرکت ها، در زمستان امسال نیز برگزار خواهد شد.*


 
comment نظرات ()
 
برگزاری مجدد کارگاه جامع از ژن تا پروتئین - 5 تا 8 بهمن امسال
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٥
 

با توجه به استقبال از پنجمین و ششمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی که قرار است ماه آینده برگزار شود، این کارگاه را دوباره در اسفند ماه برگزار می کنم.

صفحه اولیه این کارگاه در این نشانی در دسترس است: http://biotechnews.ir/html/index.php?name=News&file=article&sid=860

فرم ثبت نام


 
comment نظرات ()
 
پنجمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٩/۱
 

هفته آینده (9تا 12 آذر) پنجمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی را با عنوان "از ژن تا پروتئین" در مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار می کنم. اگر کسی از دوستان علاقه داشتند در این کارگاه شرکت کنند، می توانند از لینکهای زیر اطلاعات لازم درباره نحوه ثبت نام را دریافت کنند.

فرم ثبت نام
صفحه کارگاه در سایت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری
بازتاب خبری کارگاه در خبرگزاری ایسنا

 

 


 
comment نظرات ()
 
یادداشتی درباره مشکلات شرکت های دانش بنیان نوپا در ایران
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٧:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۸/٤
 

 در قرن حاضر، دانش ثروت می آفریند

در دوران انسان شکارچی و بعد از آن دوره ظهور کشاورزی، هر کس زورمندتر بود، قدرتمندتر بود. پس از انقلاب صنعتی، منبع اصلی قدرت سرمایه بود. در اواخر قرن گذشته و قرن حاضر، ظاهراً با دستیابی به دانایی، سایر منابع قدرت نیز دستیافتنی می شوند و در چنین زمینه ای، اقتصاد هم مبتنی بر دانش می شود. اینکه این دانش چه تعریفی دارد، در این یادداشت مورد بحث قرار نمی گیرد ولی به نظر می رسد در کشورهای پیشرفته، سال ها است که به سوی اقتصاد دانش محور یا دانش بنیان رفته اند. در کشورمان نیز چند سالی است که شرکت های دانش بنیان و حمایت های مختلف از آنها، موضوع مصاحبه های مختلف است. مانند هر فرآیند دیگری، بهتر است این حمایت ها بر اساس نیاز واقعی و برای رفع مشکلات شرکت ها باشد. بر اساس تجربه حاصل از ارتباط مستقیم با تعداد قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان در حوزه زیست فناوری، می خواهم برخی مشکلات این نوع شرکت ها خصوصاً شرکت های نوپا را مطرح کنم، مشکلاتی که می توان حمایت ها را بر اساس آن طرح ریزی کرد.

مشکلات شرکت های دانش بنیان و حتی شرکت های معمولی نوپا در چند گروه قابل دسته بندی هستند. اولین گروه از مشکلاتی که شرکت های نوپا با آن مواجه می شوند، مشکل تامین سرمایه است. به طور معمول بانک ها روی خوشی به طرح های دانش بنیان نشان نمی دهند. ریسک بالای سرمایه گذاری و نا آشنا بودن سرمایه گذاران با زمینه های فعالیت شرکت های با فناوری نوین، مشکل بزرگی برای تامین سرمایه اولیه ایجاد می کند. از طرفی درخواست وثیقه مشکل دیگری افزون بر مشکلات شرکت های نوپا است. توسعه صندوق های تامین کننده ضمانت سرمایه گذاری و سرمایه گذاری مخاطره پذیر، راه حل های این مشکل شرکت های نوپا هستند. صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از طریق تضمین اعتبارات و سرمایه‌گذاری‌ها، اقدام به حمایت از شرکت‌های تعاونی و تسهیل در تأمین منابع مالی آنان می‌نماید. صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز نهادی دولتی است که با تضمین حداکثر هفتاد درصد (در مناطق کمتر توسعه یافته تا هشتاد و پنج درصد) اصل و سود تسهیلات اعطایی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به توسعه صنایع کوچک کمک می کند. صندوق ضمانت صادرات ایران نیز به پشتوانه حمایت های مالی دولت، با پوشش ریسک های سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت هایی که محصولات آنها به صادرات منجر شود، کمک می نماید. صندوق های پژوهش و فناوری نیز از جمله تامین کننده های ضمانت های مورد پذیرش بانک ها برای شرکت های دانش بنیان می باشند. نهادهای وابسته به معاونت علمی و فناوری نیز با ارائه تسهیلات مالی به شرکت های دانش بنیان، در عمل به سرمایه گذاران مخاطره پذیر می مانند.

عدم آشنایی با قوانین، اصول مدیریت، نحوه تجاری سازی، حسابداری و ... از دیگر مشکلات هر شرکت نوپا می باشد. محققانی که پس از سال ها فعالیت پژوهشی یا دانشگاهی، می خواهند پا به عرصه تولید بگذارند با بسیاری از اصول اولیه و قوانین حاکم آشنا نیستند. قوانین مالیاتی و گمرکی و عوارض مختلف بارزترین مشکلی است که این شرکت ها با آن روبرو می شوند. معافیت های مختلف مالیاتی شرکت های دانش بنیان یا آموزش های اجباری شرکت های تازه تاسیس می تواند راه حل این مشکل باشد.

مشکل مهم دیگر شرکت های نوپا عدم شناخت درست بازار و بازاریابی محصولات تولیدی در صورت موفقیت در تکمیل چرخه ایده تا محصول می باشد. برخی از شرکت های دانش بنیان که با صرف نیروی زیاد موفق به گذر از مراحل مختلف توسعه فناوری و تولید می شوند با مشکل عدم تقاضا یا عدم موفقیت در معرفی یا فروش محصولات خود مواجه می شوند. ارزیابی دقیق اقتصادی طرح ها و استفاده از مشاوره بازاریابی از جمله راه های رفع این مشکل می باشد.

کسب مجوز یکی از مشکلات کلیدی شرکت های دانش بنیان می باشد. پیچ و خم اداری، نامشخص بودن مراحل یا نهادهای اعطای مجوز، مشخص نبودن نیاز یا عدم نیاز به مجوز برای تولید، عدم تسلط علمی برای داوری و اعطای مجوز در برخی حوزه های نوآورانه، هزینه های بالای اعطای مجوز برای شرکت های نوپا و در مواردی عدم صدور مجوز به خاطر محافظه کاری، فناوری هراسی یا منافع شخصی از جمله این مشکلات هستند. در این مورد، ورود تشکیلاتی مانند معاونت علمی و فناوری به حوزه اعطای مجوز و ساماندهی آن الزامی است و از جمله حمایت هایی است که به دلیل ماهیت آن، امکان سوءاستفاده در آن بسیار کم است.

مشکلات دیگری نیز وجود دارد که در این یادداشت مختصر به آنها اشاره نشد مثل مشکلات ثبت مالکیت فکری، عدم ارتباط مناسب با صنعت و بی اعتمادی دو طرف به یکدیگر و سایر مواردی که شاید به اندازه موارد ذکر شده اهمیت نداشته باشند ولی باید از سوی نهادهای حاکمیتی مورد توجه قرار گیرند. دستاوردهای این توجه، یعنی اشتغال تحصیل کرده ها، ارزش افزوده بالا و تامین نیازهای کشور ارزش این حمایت را دارد.

تاسیس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری یکی از راه حل های برخی از این مشکلات می باشد که با حمایت های مقطعی، امکان رشد شرکت های نوپا و ورود آنها را به بازار فراهم می سازند. این گونه مراکز، با تامین دفتر اداری و امکانات عمومی آزمایشگاهی یا تولیدی نیز بخشی از امکانات اولیه شرکت های نوپا یا واحدهای تحقیق و  توسعه را فراهم می کنند. حمایت از این مراکز، به طور غیر مستقیم حمایت از بخش خصوصی نوپا است.

در اکثر مشکلات ذکر شده در این یادداشت، دولت بدون دغدغه سوءاستفاده از حمایت های انجام شده، می تواند از شرکت های دانش بنیان پشتیبانی کند، زیرا معافیت مالیاتی، ایجاد کشش بازار و کمک در اخذ مجوز، به طور واقع بینانه ای صرفاً سرمایه گذاری غیر مستقیم در بخش خصوصی نوپا است و امکان بهره برداری نا مطلوب از آن (مثل دریافت وام و خرید زمین به جای سرمایه گذاری در تولید) وجود ندارد.


 
comment نظرات ()