زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

بيوتکنولوژی در برزيل
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٢:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢٩
 
برزيل به عنوان يكي از مهم ترين كشورهاي در حال توسعه، سرمايه‌گذاري عظيمي در زمينه مقابله با مشكلات ملي خود مانند بيماري هاي مركبات، سرطان هاي نواحي سر و گردن ، توليد انواع واكسن، كيت هاي تشخيصي و ساير موضوعات زيست فناوري پزشكي و كشاورزي نموده است.

 
comment نظرات ()
 
بيوتکنولوژی در تايوان
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٤:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢۸
 
در كشور تايوان سرمايه‌گذاري قابل توجهي در تأسيس انستيتوهاي تحقيقات ملي بهداشت، زيست شناسي مولكولي، شيمي زيستي، علوم پزشكي ، علوم گياهي و اصلاح دام در قالب آكادمي سينيكا كه قلب تحقيقات اين كشور مي باشد، صورت گرفته است. انستيتو علوم زيستي كشاورزي، يكي از قدرتمند ترين مراكز تحقيقاتي اين كشور است كه با بودجه مناسب و آزمايشگاه هاي مجهز با فناوري روز ايالات متحده، عمده فعاليت هاي خود را روي مسائل ملي كشور خود از جمله اصلاح رنگ گل اركيد كه صادرات عمده اين كشور به ژاپن را تشكيل مي دهد ،‌ متمركز نموده است.


 
comment نظرات ()
 
بیوتکنولوژی در کوبا
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٩:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢٧
 
سرمايه‌گذاري و توجه ويژه به زيست فناوري نه تنها در كشورهاي توسعه يافته بلكه در تعدادي از كشورهاي در حال توسعه كه اهميت اين تكنولوژي برتر قرن را دريافته اند، ديده مي شود.
كوبا با بهره گيري از حدود 60 مركز تحقيقاتي زيست فناوري در زمينه امور بهداشت و كشاورزي به توليد محصولات گوناگون كشاورزي و داروئي (از جمله واكسن) پرداخته است. فعاليت در اين مراكز به صورت كاملاً رويايي سازمان دهي شده است و هر مركز بخشي از فرايند تحقيق و توليد را به صورت كاملاً برنامه ريزي شده و هدفمند به طور مستقل ولي در قالب شبكه كلي انجام مي دهد. كوبا حداقل 1 ميليارد دلار در مراكز تحقيقاتي زيست فناوري كشورش سرمايه‌گذاري كرده است و به زيست فناوري به عنوان ابزاري براي رفع مشكلات ملي خود مانند بيماري هپاتيت مي نگرد.

 
comment نظرات ()
 
استخدام يک تحليلگر در زمينه بيوتکنولوژی
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢٤
 
سلام!
اگر در زمينه بيوتکنولوژی صاحب نظر هستی و حداقل دانشجوی فوق ليسانس هستيد، با پست الکترونيک من تماس بگيريد. kasra@nrcgeb.ac.ir
اين پروژه مشترکيست بين انجمن بيوتکنولوژی ايران و شبکه تحليلگران تکنولوژی ايران که از يک نفر از واجدين شرايط که ترجيحاْ بهتر است عضو انجمن باشند به طور پاره وقت استفاده ميشود.

فردا برميگردم!
فعلاْ
 
comment نظرات ()
 
يک پنجشنبه خوب
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٥٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢۳
 
امروز يه وبلاگ ديگه رو ديدم و چند پيوند خوب بيوتکنولوژی کشاورزی داره اينجا رو کليک کنيد.
مهمترين مرکز بيوتکنولوژی کشاورزی در ايرانموسسه بيوتکنولوژی کشاورزی کرج می باشد.
امروز چون خونه هستم دسترسی اينترنتم محدوده پس فعلاْ تا بعد!
 
comment نظرات ()
 
انجمن بیوتکنولوژی ایران
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢٠
 
انجمن بيوتکنولوژي جمهوري اسلامي ايراندر سال 1376 تأسيس شد و هم­اكنون 3۵۶ نفر عضو ثبت‌نام شده که از این تعداد ۱۰۲ نفر عضو پیوسته هستند. فعاليت‌هاي اين انجمن در دو بخش علمي و مشاوره‌اي مي‌باشد. دفتر مركزي انجمن در مرکز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيک و تکنولوژي­زيستي مستقر مي­باشد.

انجمن تا کنون ۲ همایش ملی بیوتکنولوژی را برگزار کرده است که سومین آن در شهریور ۱۳۸۲ برگزار خواهد شد.

علاوه بر فعاليت‌هاي علمي انجمن از قبيل برگزاري همايش و انتشارات، برخي فعاليت‌هاي ديگر انجمن عبارتند از:

1. مشاركت متخصصين انجمن در تدوين پيش‌نويس قانون ايمني زيستي

2. پرداختن به جنبه‌هاي اخلاقي بيوتكنولوژي در كشور و طرح مباحث كارشناسي در خصوص تدوين قوانين مرتبط با اين حوزه

3. مشاركت در تدوين استراتژي ملي بيوتكنولوژي و ارائة طرح‌هاي تحقيقاتي ديگر به وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، جهاد كشاورزي، صنايع، امور خارجه و سازمان حفاظت محيط زيست

 
comment نظرات ()
 
کنگره جهانی ژنتيک در استراليا
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۸/۱٥
 
این کنگره معتبرترین واقعه در علم ژنتیک در سطح جهان است که هر ۵ سال یک بار برگزار میشود.

XIX International Congress of Genetics
Melbourne, Australia - July 6-11, 2003


XIX International Congress Of Genetics 
comment نظرات ()
 
پالاينده هاي تغيير يافته ژنتيكي
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۸/۱٤
 
محققين موفق به توليد گياهي شده اند كه قادر به جذب ارسنيك بوده و اميد ميرود كه بتواند در پاكسازي خاكهايي كه آلودگيهاي صنعتي دارند مفيد باشد. آنها همچنين معتقدند به كمك دستكاري ژنتيكي گياهان, امكان جذب ساير مواد شيميايي نيز ممكن است.
با وجودي كه اين پديده (موسوم به "راه حل گياهي" يا phytoremediation) امر جديدي نيست, گونه هاي طبيعي گياهي كه در خاكهاي حاوي مواد شيميايي سمي رشد ميكنند بسيار معدودند.
با انتقال دو ژن از باكتري Escherichia coli به گياه آرابيدوپسيس Arabidopsis thaliana محققين دانشگاه جورجيا موفق به توليد گياهي شده اند كه نه تنها در خاكهاي آلوده به ارسنيك رشد ميكند, بلكه آن را جذب و در برگهاي خود ذخيره ميكند. اين ژن ها گياه را قادر به توليد آنزيمي ميكند كه تركيبات ارسنيك را تجزيه و آنها را قابل جذب ميكند.
"ريچارد ميگر" سرپرست اين گروه ميگويد: "برخي گياهان در هر هكتار سالانه افزون بر 150 ميليون كيلومتر ريشه توليد ميكنند, كه اين امر ميتواند به جذب و تجمع ارسنيك در لايه هاي بالاي خاك كمك كند." او معتقد است كه ممكن است به كمك چنين گياهاني, يك منطقه آلوده را ظرف 2 تا 3 سال از آلودگي پاك كرد.
ارسنيك به طور طبيعي در محيط يافت ميشود ولي فعاليتهايي نظير معدنكاوي و پسماندهاي صنعتي ميتواند باعث افزايش ميزان آن در خاك شود. مقادير بسيار كم اين ماده ميتواند منجر به اختلالات عصبي و نيز بروز سرطان شود. به طور خاص در بنگلادش و ايالت بنگال غربي در هند, آلودگي منابع آب زيرزميني, سالانه منجر به بروز مسموميت در ميليونها نفر ميشود.
آلاينده هاي فلزي نظير ارسنيك, كادميم, جيوه, مس, و روي قابل تجزيه به تركيبات غير سمي نيستند و راه حل سنتي مبارزه با اين نوع آلودگي, دفن خاك آلوده در مكاني ديگر ميباشد. بديهي است كه اين روش بسيار مشكل و پرهزينه است.
بعد از جذب ارسنيك توسط گياه, گياه به سادگي قابل برداشت و سوزاندن است.
"ميگر" اميدوار است به كمك اين فناوري, بتوان گياهاني نظير صنوبر, برنج, بيد, درخت صمغ (Liquidambar styraciflua) گياهان علفي, و لاله آبي را به "كارخانه هاي" تصفيه طبيعي تبديل كند. در عين حال وي خاطرنشان ميكند كه چراي حيوانات از اين نوع گياهان, مسئله اي است كه بايد به دقت كنترل شود.

شستن آلاينده ها

برخي محققين در جستجوي راهي براي استفاده از راهكارهاي ژنتيكي براي توليد باكتري هايي هستند كه بتوانند آلاينده ها را (مثلا با تبديل آنها به مواد غير محلول در آب) از چرخه طبيعت خارج كنند.
"جان هايدلبرگ" ميكرب شناس موسسه تحقيقات ژنومي راكويل, ميگويد باكتري Shewanella oneidensis قادر به جذب دو فلز بسيار سمي كروم و اورانيوم است.
ولي برخي از اين تبديلات شيميايي منجر به فعال شدن آلاينده ها ميشود, به همين علت "هايدلبرگ" و همكارانش اقدام به ترسيم نقشه ژنتيكي اين باكتري كرده اند. وي ميگويد همكارانش به دنبال حذف ژن مربوط به فعالسازي آلاينده ها هستند.
به گفته "فيليپ ري" بيوشيمي دان دانشگاه پنسيلوانيا, به دليل هزينه بالاي پالايندگي, گياهان و باكتري هاي تغيير يافته ژنتيكي ممكن است تنها راه ممكن باشند.


منبع: Nature
http://geneonair.blogspot.com

 
comment نظرات ()
 
تعريف بيوتکنولوژی و کاربردهای آن
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۳:۱۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۸/۱٤
 
واژه بيوتکنولوژی نخستين بار در سال 1919 توسط Karl Ereky به مفهوم کاربرد علوم زيستی و اثر متقابل آن در تکنولوژی ساخت بشر به کار برده شد. مجمع تنوع زيستی، بيوتکنولوژی را هر نوع کاربرد سيستم های زنده در توليد و فرايندهای مورد نظر بشر دانسته است. به طور کلی هرگونه فعاليت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دستکاری در سطح مولکولی آنها در حيطه اين مهم ترين، پاک ترين و اقتصادی ترين فناوری قرن حاضر، بيوتکنولوژی، قرار می گيرد. بعضی کاربردهای سنتی بيوتکنولوژی شامل اصلاح نباتات و دام، تهيه نان، ماست و پنير و مشروب سازی بوده است و پس از آن توليد آنتی بيوتيک ها، انسولين انسانی و اينترفرون و در حال حاضر و با ظهور فناوری DNA نوترکيب، دستکاری ژن ها و انتقال ژن از يک موجود زنده به ديگری يا به عبارت ديگر مهندسی ژنتيک، ظرفيت بهره گيری از اين فناوری به نحو فزاينده ای افزايش يافته است.
با توجه به افزايش بی رويه جمعيت و نياز به تامين مواد غذايی اين جمعيت رو به تزايد، بيوتکنولوژی کشاورزی مورد توجه خاص می باشد ودر حال حاضر محصولات تراريخته گوناگون کشاورزی مانند ذرت، برنج، سويا، گوجه فرنگی، گندم و همچنين دام پروری موثر در افزايش توليد شير و گوشت دام به بازار وارد شده است. تامين سلامت و بهداشت جمعيت بيش از شش ميلياردی ساکنان کره زمين از طريق توليد داروهای نو ترکيب و واکسن ها، دستيابی به روش های درمان کم هزينه بيماری ها و يافتن درمان بيماری های لاعلاج و تشخيص سريع تر و موثر تر بيماری های گوناگون از جمله بيماری های ژنتيکی از وظايف بيوتکنولوژی پزشکی می باشد. رويکرد جديد به محيط زيست در قرن حاضر و در نظر گرفتن آن به عنوان يک جز از سرمايه، لزوم حفظ آن را با استفاده از بيوتکنولوژی يادآور می گردد. خذف موثر آلاينده های محيط خطرناک محيط زيست با استفاده از ميکروارگانيسم های پالايشگر آلودگی و استفاده از تکنيک های حفظ، نگهداری و حراست از ذخاير ژنتيکی کشور از جمله کاربردهای بيوتکنولوژی در زمينه محيط زيست می باشد. همچنين کاربردهای بيوتکنولوژی در صنعت منجر به توليد محصولات با صرف هزينه و انرژی کمتر، ضايعات اندک واز همه مهم تر، کمترين اثر سو بر محيط زيست شده است، به طوری که از اين فناوری به عنوان يکی از پاک ترين بخش های صنعت ياد می شود. بيوتکنولوژی توليد محصولاتی که قبلاً از روش های ديگر امکان توليد آن وجود نداشته يا بسيار سخت و دشوار بوده است، ممکن ساخته است.

 
comment نظرات ()
 
انتخاب بهترين وبلاگ‌های فارسی
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٥۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/۸/۱۳
 
ماهنامه دنيای كامپيوتر و ارتباطات در سالگرد تولد پديده وبلاگ در ايران، نخستين دوره انتخاب بهترين وبلاگ‌های فارسی را برگزار می‌کند.
از ميان وبلاگ‌های انتخاب شده برای موضوعات مختلف از سوی کاربران، تعدادی كه به طور نسبی بيشترين رای را به خود اختصاص دهند، نهايتاً به عنوان وبلاگ‌های برتر در هر موضوع برگزيده می‌شوند.
نخستين وبلاگ های فارسی در آبان ماه 1381 متولد شدند؛ نخستين وبلاگ فارسی در 16 شهريور 1380 توسط سلمان جريری که طی يک‌سال گذشته خود را خيلی آفتابی نمی‌کرده متولد شد.

 
comment نظرات ()
 
مراکز فعال در بيوتکنولوژی کشور
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/۸/۱٢
 
National Research Center for Genetic Engineering and Biotechnology (NRCGEB
Agricultural Biotechnology Research Institute of Iran (ABRII
Iranian Genetics Society (IGS
National Biosafety Committee (NBC
Biotechnology Studies Center
Iran Technology Analysts Network (ITAN

 
comment نظرات ()
 
?What is Biotechnology
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٦:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۸/٢
 
Biotechnology is the most important applied science at present. It is more powerful than atomic energy and much more suitable for many branches like agriculture, medicine, food industries, chemical industries, and so on.

Biotechnologists find the ways to induce living beings to produce what we need and we cannot make them with other ways that are more expensive than biotechnologic methods.

They change characteristics of living beings for their aims. Sometimes they give some qualities to useful plants or animals to help them for resistance against hard states or bad conditions.

Sometimes they give living cells an ability to produce some materials, which is useful for industries and they are very expensive.

Sometimes they make a whole plant or animal from one cell and this new living being has all properties of the single cell. This method is named micro-propagation or cloning. It will be very dangerous because if you can clone a human many problems like religious, ethical, social problems may occur and it is possible that one person or a group who have this knowledge abuse these methods.

Many big and rich companies work on biotechnologic research to make money and they are very successful.

The countries that do not have these technologies will not progress and they need other countries that they will have them.

At last, if you do not work on biotechnology and do not know it well, you will be weak in the future and others exploit you.


 
comment نظرات ()