زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

بيوتکنولوژی در آمريکا (۴)
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۳٠
 
شاغلین و سرانه تحقیق و توسعه
در آمريكا 000/180 نفر كه بيش از كل شاغليـن در صنـايع وسايل ورزشي و اسباب بازي سازي آن كشور‌ است، در صنايع مرتبط به زيست فناوري شاغل هستند و جالب است كه 5 شركت بزرگ زيست فناوري دنيا، سالانه 89400 دلار براي هر نفر در امر تحقيق و توسعه (R&D) سرمايه‌گذاري مي نمايند.
 
comment نظرات ()
 
بيوتکنولوژی در آمريکا (۳)
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٧:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٢٧
 
در این کشور 130 دارو و واكسن توليــ‌د شده با كمك زيست فناوري تا‌كنون توسط FDA (مرجع تصمیم گیری در امور دارو و غذا در آمریکا) مورد تأييد واقع شده است كه حدود 70 درصد آن ها از سال 1996 به بعد وارد بازار جهاني شده اند. همچنين بيش از 350 محصول داروئي و واكسن زيست فناوري ديگر در مرحله آزمايش كلينيكي هستند. اين دارو ها براي درمان بيش از 200 بيماري مختلف مانند انواع سرطان، آلزايمر, بيماري هاي قلبي، ديابت، MS و ايدز كاربرد دارند. صدها كيت تشخيص زود هنگام بيماري هاي مختلف كه زمان بيشتري را براي درمان آن ها در اختيـار پزشكان قرار مي دهند، از دستاوردهاي ديگر زيست فناوري در آمریکا مي‌باشد.
 
comment نظرات ()
 
بيوتکنولوژی در آمريکا (۲)
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:۱٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٢٥
 
تا كنون فقط در ايالت متحده آمريكا بيش از 100 ميليارد دلار در زمينه تحقيق و توسعه زيست فناوري هزينه شده است. اگر طول مدت فرآيند كشف داروهاي زيست فناوري را كه از مرحله كشف تا تأييد FDA ، و ارائه به بازار تا 16 سال طول مي كشد در نظر بگيريم، سرمايه‌گذاري فعلي معني دار مي گردد و بايد در آينده نزديك منتظر ورود انواع گوناگون محصولات دارويي زيست فناوري به بازار و درآمد بالاي شركت هايي كه در اين زمينه سرمايه گذاري كرده اند، باشيم.
 
comment نظرات ()
 
آماری از بيوتکنولوژی در آمريکا (۱) قابل استناد
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٢۳
 
هم‌اكنون تعداد 1457 شركت مرتبط به زيست فناوري در آمريكا (عمدتاً در نيوانگلند و سانفرانسيسكو) فعاليت مي‌كنند. سرمايه بازار و ارزش كل داد و ستدهاي شركت هاي زيست فناوري آمريكا در ماه مي سال 2002 بالغ بر 224 ميليارد دلار بوده است، در حالي كه اين مبلغ در سال 2001، 331 ميليارد دلار و در سال 2000، 353 ميليارد دلار بوده كه نشان دهنده كاهش سرمايه علي رغم افزايش سوددهي است. درآمد سالانه شركت هاي زيست فناوري آمريكا در طي 9 سال، سه برابر گشته، به طوري كه از 8 ميليارد دلار در سال 1992 به 6/27 ميليارد دلار در سال 2001 رسيده است.

منبع:Ernst and Young LLP, Annual Biotechnology Industry Reports, 2002

برای اطلاعات بیشتر به این مقاله نیز میتوانید مراجعه کنید:
Biotechnology Industry Statistics
 
comment نظرات ()
 
رشد و شكوفايی و استفاده بهينه از زيست فناوری در جهت زندگی بهتر در كشورمان
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۱۸
 
با توجه به شرايط خاص كشورمان و آرمان اقتصادي پويا بدون تكيه بر درآمدهاي نفتي، توانمندي هاي زيست فناوري در تأمين امنيت غذايي، بهداشتي و درآمد زايي بالاي آن، ذخاير ژنتيك و منابع طبيعي متنوع كشور، سرمايه‌گذاري در اين بخش از تحقيقات يك انتخاب سرنوشت ساز مي‌باشد. هر چقدر اين تصميم ديرتر گرفته شود، امكان استفاده از اين ابزار براي جدا شدن از كشورهاي عقب مانده كمتر خواهد شد.
با توجه به ضعـف كشور در سرمـايه گـذاري لازم و كمبود نيروي انساني متخصص زيست فناوري، راه كارهايی در آینده براي رشد و شكوفايي زيست فناوري و استفاده بهينه از اين فناوري در جهت زندگي بهتر در كشورمان در این وبلاگ پيشنهاد مي گردد، گرچه نبايد فراموش كرد كه ميوه زيست فناوري كمي دير مي رسد ولي بسيار شيرين است.
-----
از کلیه دوستان تقاضا دارم در این زمینه مرا یاری دهند.


 
comment نظرات ()
 
بيوتکنولوژی در نيجريه
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٤٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۱٦
 
دولت نيجريه در يك برنامه سه ساله جهت مهيـا كردن شرايـط لازم فعاليـت آژانـس ملي توسعه زيست فناوري، 789 ميليون دلار هزينه نموده است تا بر زمينه هاي كار آفريني زيست فناوري و اشتغال (كه يكي از معضلات اين كشور مي باشد)، زيست فناوري كشاورزي و بهداشت ،‌استفاده از منابع زيستي، توسعه شبكه علمي زيست فناوري و فعاليت مراكز دانشگاهي و تحقيقاتي آن كشور نظارت كرده و ارتباط مناسبي بين اين مراكز و مراكز بين المللي مثل ICGEB را برقرار نمايد. توانايي زيست فناوري در ايجاد اشتغال در اين كشور آن چنان مورد توجه قرار گرفته كه به عنوان يكي از مهم ترين اهداف توسعه اين رشته در نيجريه قلمداد شده است.
بسيار باعث تاسف است که کشورمان در زمينه سرمايه گذاری در بخش تحقيق و توسعه از کشوری آفريقايی هم عقب بماند، همان کشوری که بر سر برگزاری مسابقات Miss Universe مردم به جان هم افتادند.
 
comment نظرات ()
 
بيوتکنولوژی در استراليا
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۱۳
 
در استراليا با وجود 160 شركت زيست فنـاوري، دولت سالانه حدود يك ميـليـارد دلار در زمينه زيست فناوري سرمايه‌گذاري مي‌كند. بيشتر اين بودجه در دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي معتبر صرف مي گردد. اما نكته جالب توجه اين است كه در اين كشور از منابع مختلف سرمايه‌گذاري مانند سرمايه‌گذاري خصـوصي، كمك هاي ملي و بين المللي در كنار سرمايه‌گذاري دولتي نيز استفاده مي‌شود.
------
سلام، حالت خوبه؟
حوصله ام اين چند روزه نميکشه، شايد به خاطر مهمونی يه ماهه خداست! داستان جالبی از يه خارجی که دو بار به ايران اومد و ديونه شد يادم اومد...
جريان اينه که يارو اولين بار که به ايران اومد گفتند ماه رمضونه و مهمانی خدا. رفت تو خيابون ديد هيچکس چيزی نميخوره و تمام مغازه های خوردنی جات بسته اند...گفت جل الخالق....
دفه دوم چند سال بعد محرم اومد ايران و گفتند ماه حرومه و ... يارو ديد همه جا ملت بساط نهار و شام بر پا داشتند (مهمانی و نذری) و دخترا و پسرا آخرين مد لباسها رو پوشيدنو و خلاصه پشت دسته و اطراف و خيابونهای کناری و....دوست خارجی ما البته ديونه شد نه اينکه ته دلش به ما خنديد و گفت: عجب ملتی هستند اينا ؛ "Leave them alone"
------
تا بعد!
 
comment نظرات ()
 
افطاری!
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۳:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۱۱
 
اين عکس های مراسم افطاری شب قدر خونه يکی از اقوامه! وبلاگ شخصيه ديگه!


حذف عکس پس از سه روز! (برای سهولت بار کردن صفحات توسط مراجعان)


از چپ به راست نیمه سر بابا، دایی قدرت که تازه از آمریکا اومده، حبیب از دبی!، نادر جون شوهر خالم و...


حذف عکس پس از سه روز! (برای سهولت بار کردن صفحات توسط مراجعان)


اینم من و بابا کنار هم، واقعه ای که به ندرت اتفاق میافته!


 
comment نظرات ()
 
سفری به آنسوی آسيا
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۱٠
 
يکی دو ماه پيش من برای ارائه يک مقاله در شانزدهمين سمپوزيم فدراسیون بيوشيميستها و زيست شناسان مولکولی (FAOBMB) به تایوان سفر کردم والبته هزینه سفرم هم در قالب اسکالرشیب توسط این فدراسیون به میزان ۱۰۰۰ دلار تامین شد (دولت کریمه که پول برای این کارا خرج نمیکنه!) عنوان مقاله من cDNA Cloning and Expression Analysis of psr12 Gene, Encoding an Acid Phosphatase بود وباید بگویم که ارائه مقاله یه چیز بود و لذت از فعالیت در محیط آرام و بدون استرس یه جزیره کوچک مثل تایوان که ۲۲ میلیون هم جمعیت داره یه چیز دیگه. من تقریباً یک هفته تایوان بودم و بعد ارائه سخنرانیم به انستیتوهای مختلفی مثل انستیتو زیست مولکولی، انستیتو علوم زیستی کشاورزی (که قویترین انستیتو آکادمی سینیکا تایوان بود)، انستیتو شیمی زیستی و ... سر زدم. اینو یادم رفت که بگم اکثر تحقیقات در تایوان در یک آکادمی به نام آکادمی سینیکا انجام میشود. محیطی بسیار آرام در دامنه یک جنگل کوهپایه ای که آدم دلش نمیاد اونجا رو ترک کنه و هر روز هم بارون میومد! البته بغل خوابگاه های ما که بسیار هم راحت و مجهز بود یه ساختمان ۳-۴ طبقه بزرگ ورزشی بود که البته استخر هم داشت! زمین بسکت هم داشت که رفتیم پوززنی و کلی هم حال کردیم.
خلاصه اونجا معنی زندگی رو فهمیدم که میتونی محقق باشی، کسی مسخرت نکنه بگه پرفسور یا ...، آرامش داشته باشی و از همه مهمتر بتونی حال کنی واز زندگیت هم لذت ببری نه اینکه (...)
اونجا رفتم Microarray و تکنیک Activation Tagging کار کردم و واقعا از ۶ صبح تا ۹ شب آدم دلش میخواست فعالیت کنه...شب هم با دوستهای تازه خارجیمون (بهترین دوستم یه پسر نپالی بود که در تایلند درس میخوند دکترا و برای فرصت مطالعاتی رفته بود فرانسه که اسمش بینش بود و عکسشو میبینید) میرفتیم یه چرخی در محوطه میزدیم. خلاصه دشمنانمونو در بلاد کفر دیدیم و کلی شیطان گولمون زد و با آنها ارتباط برقرار کردیم.

حذف عکس پس از سه روز! (برای سهولت بار کردن صفحات توسط مراجعان)

اونجا به من پیشنهاد دادند که با چیزی حدود هزار دلار در ماه برم و در آزمایشگاه به عنوان محقق فعالیت کنم...دقت کنید که مخارج اونجا در حدود تهرون خودمونه پس مقایستون درسته محقق میتونه اونجا حسابی حال کنه (فقط غذای اونجا زهرماره، حروم حلالی پدرتونو در میاره و مردمش انگلیسی بلد نیستند). اونجا امکان ادامه تحصیل در دکترا هم داره که از می سال بعد میتونید اقدام کنید (برای اطلاعات بیشتر با من تماس بگیرید). دیگه زیاد شد وحوصله من هم سر رفت خیلی زیاد نوشتم و اگه دقت کرده باشید عموماً متن طولانی نمینویسم. فقط قیافه منو اونجا ببینید که چقدر شادم!

حذف عکس پس از سه روز! (برای سهولت بار کردن صفحات توسط مراجعان)

قربون همتون که فکر نکنم اونچنان شاد باشید.

 
comment نظرات ()
 
دروغ =اقتصاد‏‎ پرتگاه‌‏‎ در‏‎ بيوتكنولوژي!
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٩
 
گزارشی از همشهری اقتصادی یکشنبه ۳ آذر است ولی باید بگویم که تیترش دروغ محضه!
در وانفسای اقتصادی بعد از ۱۱ سپتامبر تنها صنعتی که نه تنها افول نکرد بلکه ضمن افزایش سوددهی از میزان سرمایه بازار آن کاسته شد (سرمایه گذاری کمتر سوددهی بیشتر ملاک برتری تجاری است) بیوتکنولوژی بود. جا دارد مسئول محترم این صفحه روزنامه همشهری که احتمالاْ چیزی در این مورد نمیداند و فقط ترجمه ای کرده و چاپ کرده بازخواست شود در شرایطی که مملکت به سرمایه گذاری در این زمینه نیاز دارد اینگونه مقالات چه معنایی دارد؟


--------اصل مقاله را امروز حذف کردم! خودتون برید پیداش کنید خیلی حجمش زیاده!

 
comment نظرات ()
 
كاربرد زيست فناوري در زمينه محيط زيست
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٧
 
رويكرد جديد به محيط زيست در قرن حاضر، در نظر گرفتن آن به عنوان يك جزء‌ از سرمايه ملي كشورها و در نتيجه لزوم حفظ آن با استفـاده از زيست فناوري از مهم ترين دغدغه هاي بشر در قرن حاضر است. حذف مؤثر آلاينده‌هاي محيطي خطرناك از محيط زيست با استفاده از ميكروارگانيسم‌هاي پالايشگر آلودگـي و استـفاده از تكنيك‌هاي حفظ، نگهداري و حراست از ذخاير ژنتيكي كشور از جمله كاربردهاي زيست فناوري در زمينه محيط زيست مي باشد.-----
علاقمندان به شرکت در یک برنامه تلویزیونی به نظرات پیغام قبلی یه نظری بندازند!
-----
دیدم از محيط زيست کمی دور شدم گفتم یه عرض ارادتی بفرماییم!


 
comment نظرات ()
 
بيوتکنولوژی در هند
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٥
 
تشكيل بخش زيست فناوري در وزارت علوم هند در سال 1986 جهت توسعه اين رشته نشان دهنده توجه خاص به اين زمينه مي باشد. سرمايه گذاري دولت هند در رشد و توسعه زيست فناوري و تحقيقات آن تا كنون بيش از 300 ميليون دلار بوده است. اين كشور به خوبي از متخصصان داخلي و حتي خارجي استفاده نموده و از نظر تعداد محققين در دنيا رتبه سوم را دارد. در حال حاضر نزديك به 500 شركت در زمينه هاي مختلف مرتبط با زيست فناوري در اين كشور فعال مي باشند كه تعداد زيادي از اين شركت ها در قالب اهداف تجـاري خود سرمايه گذاري قابل توجهي در تحقيـق و توسعه زيست فنـاوري در هنـد نموده اند. پيش بيني مي شود كه در آمد سالانه هند از راه فروش توليدات زيست فناوري در سال 2002 به 3 ميليارد دلار برسد.
---------------
آدم نميدونه با آدمهای بخيل چگونه رفتار کنه! آخه نميشه تو وبلاگت هر چی دلت بخواد بنويسي؟
هميشه نبايد که يه جور نوشت... اگه دلت بخواد يه کاری کنی سريع واکنش منفی ميگيری! آقا صبر کنيد... اينجا يه وبلاگ شخصيه نه بولتن اطلاعات علمی بيوتک!
من با بيوتک حال ميکنم ولی نه اينکه همش از اون بگم...آقا ما با بسکتبال هم حال ميکنيم...با سياست هم حال ميکنيم... با فلسفه هم عشق میکنيم ولی چون مطالعاتمون کامل نيست سعی ميکنيم درفشانی ناقص نکنيم...
خلاصه مخلص همتون هستيم...
سبيل خان!
 
comment نظرات ()
 
راس نيمه شب!
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٥
 
الان واقعاْ نيمه شبه!
و من به جای تو سرم زدن دارم چت ميزنم!
هوا هم معرکه است!
بخوابيد و اين لحظات محشرو از دست بديد ما جاتون بيداريم!


ميخوايد بدونيد کی ميميرین؟
Then click on this linkافکار نیمه شبانگاهی شب قدره دیگه!
تا نصفه شبی دیگه خداحافظ.

 
comment نظرات ()
 
نيروي انساني متخصص در زيست فناوري= مهمترین ركن
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/۳
 
با توجه به اهميت دانش و نيروي انساني متخصص در زيست فناوري به عنوان يكي از اركان مهم رشد و پيشرفت در اين زمينه، توجه ويژه به سطح زندگي، ارتقاء علمي و رفاه نسبي پژوهشگران براي جذب و جلوگيري از مهاجرت نيروهاي دانش آموخته الزامي مي نمايد. هم اكنون به علت تقاضاي بالاي كشورهاي پيشرفته و كمبود متخصصين تحصيل كرده در زمينه هاي مرتبط به زيست فناوري، آن ها بيش از ساير متخصصين رشته هاي ديگر توسط كشورهاي بيگانه جذب مي‌گردند. نوابغي كه بودجه كلاني از كشور صرف تربيت آن ها شده است و خروج هر يك از آن ها به معني از دست دادن يك كارآفرين مي باشد.


 
comment نظرات ()
 
از ۵۰۰ هم گذشت!
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٢
 
حوالی ساعت ۲ امروز این مهم اتفاق افتاد!...

یا حق!

با توجه به اینکه گروه محیط زیست کوچکترین گروه بوده و در نتیجه کمترین بازدید کننده را داراست، این افتخار بزرگی برای وبلاگ بوده و جا دارد از کلیه بازدید کنندگان عزیز خصوصاً آنهایی که نظرات خود را بروز داده اند تشکر کنم، بزرگانی مثل صالح نویسنده وبلاگ دانشجویان کشاورزی که البته بايد وبلاگش رو زودتر به روز کند، خانم سارا دلير و حتی اون دوستی که از اصفهانيها بدش مياد ( طفلک نميدونه که منم از اين قوم دل خوشی ندارم) و...
البته اين استقبال شايد به خاطر جذاب بودن موضوع و نه خوبی اين وبلاگ باشد ولی به هر حال سعی بر اين بوده که جديدترين اطلاعات به روز در اين وبلاگ بيايد و در عين حال برای از دسترس خارج نشدن پيامهای مهم، بعضی پيامها حذف ميشوند نه آنکه به بايگانی سپرده شوند.
در حال حاضر ستون جديدی به عنوان وضعيت بيوتکنولوژی در ايران و جهان باز خواهم کرد که بخشهايی از گزارش وضعيت بيوتکنولوژی به رياست محترم جمهوری اسلامی ايران که در آينده نزديک خدمت ايشان ارائه ميگردد را شامل ميشود. شايد شما زودتر از شخص اول که نه دوم مملکت متن آن را بخوانيد.
باز هم متشکرم! بدرود.
 
comment نظرات ()
 
تعريف زيست فناوري (بيوتكنولوژي) و كاربردهاي آن
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٥٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/٩/٢
 
واژه زيست فناوري نخستين بار در سال 1919 توسط Karl Ereky به مفهوم كاربرد علوم زيستي و اثر متقابل آن ها در فناوري هاي ساخت بشر به كار برده شد. به طور كلي هر گونه فعاليت هوشمندانه بشر درخلق، بهبود و عرضه محصـــولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دستكاري ژنتيكي آن ها در سطـح مولكـولي در حيـطه اين مهم ترين، پاك ترين و اقتصادي ترين فناوري قرن حاضر، يعني زيست فناوري، قرار مي گيرد.
برخي كاربردهاي سنتي زيست فناوري عبارتند از: اصلاح نباتات و دام، تهيه نان ، ماست و پنير كه سپس توليد انواع آنتي بيوتيك ها، انسولين انساني و اينترفرون را نيز شامل گرديد. در حال حاضر با ظهور فناوري DNA نوتركيب، دستكاري ژن ها و انتقال ژن از يك موجود زنده به ديگري يا به عبارت ديگر مهندسي ژنتيك ، ظرفيت بهره گيري از اين فناوري به نحو فزاينده‌اي افزايش يافته است.
در قرن 21 با توجه به افزايش بي رويه جمعيت و نياز به تأمين مواد غذايي، زيست فناوري كشاورزي مورد توجه خاص قرار گرفته است. گياهان زراعي تراريخته پرمحصول و مقاوم گوناگوني مانند ذرت، برنج، سويا، گوجه فرنگي و گندم توليد شده و تكنيك‌هاي نوين زيست فناوري در افزايش توليد شير و گوشت دام موثر واقع شده‌اند.
تأمين سلامت و بهداشت جمعيت بيش از شش ميلياردي ساكنان كره زمين از طريق توليد داروهاي نوتركيب و واكسن ها، دستيابي به روش‌هاي درمان كم هزينه بيماري‌ها، يافتن درمان بيماري‌هاي صعب العلاج و تشخيص سريع‌تر و مؤثرتر بيماري هاي گوناگون از جمله بيماري‌هاي ژنتيكي از وظايف زيست فناوري پزشكي مي باشد.
رويكرد جديد به محيط زيست در قرن حاضر، در نظر گرفتن آن به عنوان يك جزء‌ از سرمايه ملي كشورها و در نتيجه لزوم حفظ آن با استفـاده از زيست فناوري از مهم ترين دغدغه هاي بشر در قرن حاضر است. حذف مؤثر آلاينده‌هاي محيطي خطرناك از محيط زيست با استفاده از ميكروارگانيسم‌هاي پالايشگر آلودگـي و استـفاده از تكنيك‌هاي حفظ، نگهداري و حراست از ذخاير ژنتيكي كشور از جمله كاربردهاي زيست فناوري در زمينه محيط زيست مي باشد.
كاربردهاي زيست فناوري در صنعت كه منجر به توليد محصولات گوناگون با صرف هزينه و انرژي كمتر، ضايعات‌ اندك و از همه مهمتر با كمترين اثر مخرب بر محيط زيست مي شود، باعث شده كه از اين فناوري به عنوان يكي از پاكترين و در عين حال سودآور‌ترين بخش هاي صنعت ياد شود. زيست فناوري همچنين توليد محصولات نويني را كه قبلاً از روش هاي ديگر امكان توليد آن وجود نداشته يا بسيار سخت و دشوار بوده، ممكن ساخته است.


 
comment نظرات ()