زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

پژوهشكده بوعلي
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/٢٧
 

دولتي, زير نظر وزارت بهداشت, درمان و آموزش پزشكي

 

زمان تاسيس: 1376

نشاني: مشهد - ميدان بوعلي - پژوهشكده بوعلي

تلفن: 5-7627601

آدرس اينترنتي: www.mums.ac.ir/bari

 

اهداف

.        توليد تكنولوژي در زمينه فرآورده هاي بيولوژيك و نوتركيب در راستاي استقلال كشور.

.        تامين نيازهاي كشور از طريق تحقيقات بنيادي كه موجب افزايش دانش فني مي گردد.

.        تامين نيازهاي كشور از طريق تحقيقات كاربردي كه ايجاد روش هاي جديد را به ارمغان خواهد داشت.

.        انجام تحقيقات پزشكي در چارچوب پروتكل ايمني زيستي.

.        توسعه و بكارگيري دانش بشري در زمينه علوم ژنتيك, ايمونولوژي و فيزيولوژي و غيره.

.       همكاري با ساير مراكز علمي و پژوهشي داخل و خارج از كشور.

.       تربيت نيروي انساني محقق در زمينه هاي مختلف گرايش علمي موجود در پژوهشكده

 

نيروي انساني پژوهشگر

دكترا : 19 نفر

كارشناس ارشد : 5 نفر

كارشناس : 15 نفر

تكنسين : - نفر

ساير كاركنان : 18 نفر

كل كاركنان : 57 نفر


فعاليت ها

پژوهشكده بوعلي داراي دو مركز تحقيقاتي مصوب وزارت بهداشت و درمان مي باشد:

۱.      مركز تحقيقات ايمونولوژي

۲.     مركز تحقيقات علوم داروئي

 

مركز تحقيقات ايمونولوژي:

 

الف) آزمايشگاه بيولوژي مولكولي

۱.      فعاليت در جهت تحقيقات در زمينه ويروسها و شناخت آنها (HTLV1, HSV, GMV, HPV)

۲.      انجام ايمونوفنوتايپينگ جهت بيماران لوسمي و نقص ايمني

۳.      تحقيقات در زمينه مهندسي ژنتيك و تهيه آنتي بادي هاي مونوكلونال

 

ب) آزمايشگاه ايمونوژنتيك و كشت سلولي

۱.      تحقيقات در زمينه كشت سلولي انواع رده هاي سلولي

۲.      مطالعه بر روي پلي مورفيسم ژنهاي سايتوكاين ها و رابطه آن با بيماريها

۳.      مطالعه بر روي الگوي الكتروفورزي آنتي ژنهاي داميننت در بيماريها

 

ج) آزمايشگاه ژنتيك انساني

۱.      ژنتيك سرطان ها

۲.      تشخيص پيش از تولد بيماريهاي ژنتيكي

۳.      بررسي ژنتيكي عفونتهاي ويروسي

 

د) آزمايشگاه ايمونوبيوشيمي

۱.      تحقيقات در خالص سازي پروتئين ها جهت كاربردهاي پزشكي

۲.      تحقيقات در زمينه شناسائي و خالص سازي آلرژن ها

 

مركز تحقيقاتي علوم داروئي

 

الف) آزمايشگاه شيمي داروئي

۱.      سنتز مواد اوليه داروئي در مقياس آزمايشگاهي و نيمه صنعتي

۲.      طراحي و سنتز تركيبات آلي جديد با خواص داروئي (نظير ضد ايدز)

 

ب) آزمايشگاه سم شناسي و تراتولوژي

۱.      فرآيندهاي سلولي منجر به ناهنجاريهاي جنيني بر اثر كاربرد تراتوژنها

۲.     غربالگري اثرات جانبي گياهان داروئي پر مصرف بر رشد جنين در دوران حاملگي

از جمله ساير آزمايشگاههاي تحقيقاتي در پژوهشكده بوعلي آزمايشگاه ايمونوبيوشيمي، گياهان داروئي, بيوتكنولوژي داروئي, فارماكوديناميك, فارماسوتيكس, شيمي داروئي, آناليز

 

نتايج و دستاوردها

از آنجائيكه امروزه بارزترين شاخص پيشرفت كشورها توان علمي و فني آنهاست پژوهشكده بوعلي در راستاي ارتقاء اين توان اقدام به برقراري ارتباط با صنعت با هدف معرفي طرحها, برنامه ها و امكانات موجود و بالقوه در اين مركز نموده است. كه از مهمترين آنها ايجاد ارتباط با شهرك صنعتي و فن آوري خراسان وانجام طرحهاي مشترك بين اين دو مركز است.

برگزاري كارگاههاي آموزشي براي اساتيد دانشگاهها, دبيران آموزش و پرورش و دانشجويان علاقمند وهمچنين برگزاري دوره هاي كوتاه مدت آموزشي و آزمايشگاهي, از ديگر فعاليتهاي پژوهشكده بوعلي است.

از طرفي پژوهشكده با تربيت دانشجويان كارشناسي ارشد و Ph.D. و انجام پايان نامه هاي دانشجويي و پذيرفتن فارغ التحصيلان طرحي سعي در جذب و بكار گرفتن اين نيروها در مراكز تحقيقاتي نموده است. از ديگر دستاوردهاي تحقيقاتي پژوهشكده انجام طرحهاي ملي و استاني در زمينه بيوتكنولوژي, پزشكي و دارويي با همكاري ساير مراكز تحقيقاتي و دانشگاههاي كشور است.

پذيرش بيماران فوق تخصصي براي تشخيص انواع بيماريهاي ژنتيكي و عفوني در آزمايشگاههاي مربوطه از اقدامات پژوهشكده با هدف ارائه خدمات خاصي به بيماران است. برگزاري دوره هاي كوتاه و بلند مدت براي Visiting Scieutists از جمله سايرفعاليتهاي اين مركز است.

آنچه عنوان شد چكيده اي از فعاليتها و دستاوردهاي علمي و تحقيقاتي پژوهشكده بوعلي در مدت زمان كوتاه تاسيس آن بود.

 

با تشکر از دکتر عباس زادگان رئيس پژوهشکده که اين اطلاعات را در اختيارمان گذاشتند و خانم لاله واحديان از کارکنان پژوهشکده بوعلی.


 
comment نظرات ()
 
محصولات زيست فناوري در ايران
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٦:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/۱٥
 

گرچه از گـذشتـه هاي دور از زيـست فنـاوري در تهيـه سركه ولبنيات استفاده مي شد, اما سابقه توليد فرآورده هاي زيست فناوري در كشور به 80 سال قبل و تاسيس انستيتو پاستور و موسسه رازي باز مي گردد. فعاليت در زمينه زيست فناوري نوين در كشور از 20 سال پيش در موسسه تحقيقات اصلاح و تهيه نهال و بذر (1360 هجري شمسي) آغاز شد و با تاسيس پژوهشكده بيوتكنولوژي سازمان پژوهش هاي علمي و صنعتي كشور (1361 هجري شمسي) و همچنين تاسيس مركز ملي تحقيقات مهندسي ژنتيك و تكنولوژي زيستي (1366 هجري شمسي) اوج گرفت.
ميزان توليد محصولات زيست فناوري در ايران محدود است و عمدتاً توليد اين محصولات توسط فرآيندهاي زيست فناوري سنتي صورت مي گيرد كه شامل توليد واكسن و سرم در موسسه رازي و انستيتو پاستور مي شود. چندين واحد صنعتي در توليد الكل, مخمر نان و پروتئين تك ياخته فعاليت دارند و چند كارخانه نيز به توليد داروهاي نوتركيب مي پردازند.
توليدات زيست فناوري در زمينه هاي كشت بافت و توليد نهال درختان, كيت هاي تشخيصي و فرآورده هاي ميكروبي نيز در كشور صورت مي پذيرد.
در صنايع دارويي توليد آنتي بيوتيك ها, هورمون ها, فاكتورهاي رشد و اينترفرون آلفا و گاما از طريق فنون زيست فناوري صورت مي پذيرد. توليد هورمون رشد انساني و GM-CFS از مواد قابل ذكر در اين بخش است.
هم اكنون تلاش هايي در زمينه توليد واكسن هپاتيت در كشور در حال انجام است كه البته هنوز به نتيجه نرسيده است.
مواد شيميايي مختلفي نيز در كشور از طريق زيست فناوري سنتي توليد مي شود كه مهمترين آنها الكل مي باشد. اوره, استن و اسيد استيك از ديگر موادي هستند كه در كشور توليد مي شوند.
كودهاي زيستي, سموم زيستي, نهال هاي حاصل از كشت بافت نيز از توليدات زيست فناوري در بخش كشاورزي مي باشند. هم اكنون چندين محصول تراريخته زراعي آماده آزمايش مزرعه اي مي باشند كه برنج مقاوم به كرم ساقه خوار مهمترين گياه تراريخته در بين آنها مي باشد و اميد معرفي آن به عنوان يك رقم جديد پس از آزمايشهاي نهايي وجود دارد.

توليد وسايل, تجهيزات و مواد مورد نياز بـراي آزمايشگـاه های تحقيقاتی و واحـدهای توليـدی مرتبط با زيست فناوري در كشور بسيار محدود بوده و فعاليت شرکتهای موجود بيشتر شامل واردات و در بعضي موارد رقيق كردن و بسته بندي مي باشد. دستگاه الكتروفورز, انواع فرمانتورها, هود لامينار, گرمخانه و سرد خانه, اتاق كشت و انواع يخچال از جمله توليدات داخلي تجهيزات مرتبط با زيست فناوري مي باشند كه بيشتر آنها در طيف وسيعي از فعاليتهاي تحقيقاتي كاربرد دارند.
لازم به ذكر است كه فعاليت شركت هاي خصوصي در كشور به دليل واردات محصولات خارجي و عدم وجود قوانين حمايت كننده بسيار محدود مي باشد.

 
comment نظرات ()
 
سرمايه گذاری دولت بريتانيا در علوم ژنتيک
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/۸
 
جان ريد، وزير بهداشت بريتانيا اعلام کرده است که کاربرد فن آوری های ژنتيکی برای مقابله با مشکلات پزشکی به طور عمده ای توسعه خواهد يافت.

دکتر ريد به مجلس عوام بريتانيا گفت که طی سه سال آينده 50 ميليون پوند به بخش علوم ژنتيک در انگلستان اختصاص داده خواهد شد.

وی همچنين گفت که از کميسيون علوم ژنتيک انسانی درخواست خواهد شد تا امکان آزمايش نوزادان به هنگام تولد و ذخيره اطلاعات ژنتيکی آنها برای آينده را بررسی کند.

انقلاب بهداشتی

دکتر ريد گفت: "ما در آستانه يک انقلاب بهداشتی قرار داريم. به عقيده من علوم ژنتيک می تواند مزايای واقعی و پايداری در زمينه نظام مراقبت های بهداشتی نصيب کليه مردم کشور کند."

"درک فزاينده از علوم ژنتيک به تشخيص طبی دقيق تر، پيش بينی بهتر خطرات، داروهای جديد مبتنی بر ژن و معالجات و پيشگيری های هدفمندتر منجر خواهد شد."

دکتر ريد افزود که علم ژنتيک در آينده همچنين به کشف راه های بهتر برای مقابله با بيماری های قلبی و سرطان که بيشترين قربانی را در بريتانيا ميی گيرد منجر خواهد شد.

وی گفت: "اميد ما اين است که ان اچ اس (نظام بهداشتی بريتانيا) در بهره برداری از کاربردهای اخلافی، موثر و ايمن علوم و فن آوری های تازه ژنتيکی برای کمک به کليه بيماران در اسرع وقت، جهان را هدايت کند."

دکتر ليام فاکس، نماينده پارلمان از حزب محافظه کار و سخنگوی آن در امور بهداشتی از گزارش وزير بهداشت به خصوص افزايش بودجه برای بيماری "سی اف" (cystic fibrosis) و پيشنهادهای مربوط به سرقت دی ان ای استقبال کرد.

اما وی افزود: "ما نبايد درباره مقدورات علوم ژنتيک بيش از حد هيجان زده شويم. فنون ژنتيک در مراحل بسيار اوليه است و توانايی بالقوه آنها هنوز آشکار نشده است."

عامل اختلالات ژنتيکی نظير "سی اف"، انقباض عضلانی (Dystrophy) و هموفيلی، گونه های جهش يافته ژن های عادی است که قادر به اجرای وظايف معمول خود نيستند.

در ژن درمانی نسخه های سالم اين ژن ها اغلب توسط ويروس های بی ضرر در سلول های بدن بيمار کاشته می شود.

منبع: BBC
 
comment نظرات ()
 
چرا اين وبلاگ دير به دير به روز می شود
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/٥
 
اين چند وقت من تمام فشارمو روی سرويس خبری ژنتيک و بيوتکنولوژی گذاشتم، بنابراين کمتر وقت می کنم به اينجا سری بزنم. در ضمن درگير گزارش زيست فناوری در ايران برای UN بودم و همچنين کار جدیدی در موسسه بيوتکنولوژی کرج برام درست شده که شايد از مرکز ملی تحقيقات مهندسی ژنتيک و تکنولوژی زيستی برم. در هر حال زنده هستم. نظرتون در باره يک مجله علمی در مورد بيوتکنولوژی و مهندسی ژنتيک چيه؟ دارم پيگيری گرفتن امتياز اون رو هم می کنم. آيا حاضريد برای خريد اون هر سه ماه يک بار پول بديد؟ تا چقدر؟
منتظرم باشيد و من هم منتظر پيغاماتون هستم. در ضمن گرچه اين چند روزه نبودم ولی يه حالی به اين پيوندهای بغل دادم. يه نگاهی بندازيد!
 
comment نظرات ()
 
اخباری از مالکيت فکری
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/٢
 
خبر اول:
لايحه مالکيت فکری تقديم مجلس شد.

خبر دوم:
همايش مالکيت فکری توسط سازمان پژوهشهای علمی صنعتی کشور برگزار شد. (۱-۲ تير)
 
comment نظرات ()