زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

تاريخچه همسانه سازي در جانوران
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٢/٢٢
 

قسمت اول (وقایع تا سال ۱۹۹۷)

به منظور بررسی روند تحقیقات و فعالیتهای انجام شده در زمینه همسانه‌سازی انسان و جانوران قصد داریم که در چند بخش و در دوره‌های زمانی مختلف نتایج به‌دست آمده در این زمینه را مرور نمائیم. قسمت اول این مجموعه را که یافته‌های اولیه تا تولد دالی در سال ۱۹۹۷ می‌باشد، ملاحظه می‌فرمایید.

در سال 1938 یك دانشمند آلمانی به نام هانس اشپمن (H. Spemann) روشی برای انتقال هسته یك سلول بالغ به سلول تخمك بدون هسته ابداع كرد. این روش با هدف تولید دوقلوهای همسان پیشنهاد شد.

در سال 1952 در دانشگاه فیلادلفیا همسانه های قورباغه با استفاده از سلولهای جنینی تولید شد. از بین 197 تلاش انجام شده برای انتقال هسته تنها 27 قورباغه نمو پیدا كردند.

در ساال 1962 در دانشگاه اكسفورد سلولهای روده قورباغه برای همسانه سازی این جانور مورد استفاده قرارگرفت. لازم به ذكر است كه آزمایشهای تكمیلی نشان داد كه دو تا پنج درصد سلولهای روده قورباغه سلول تخمك یا اسپرم هستند، بنابراین با توجه به موفقیت دو درصدی همسانه سازی در این روش به نظر می آمد كه استفاده اتفاقی از این سلولهای جنسی واقع در روده قورباغه منجر به همسانه سازی شده است.

در سال 1984 در دانشگاه كمبریج انگلستان یك گوسفند با استفاده از سلولهای اولیه جنسی همسانه سازی شد. در این سال همچنین پژوهشهای انجام گرفته شده در دانشگاه فیلادلفیا بر روی موش نشان داد كه همسانه سازی پستانداران امكان پذیر است.

در سال 1986 با استفاده از سلولهای اولیه جنین گاو، همسانه سازی گاو توسط یك گروه تحقیقاتی در دانشگاه ویسكانسین آمریكا صورت پذیرفت.

 در سال 1996 یان ویلموت(I.Wilmut)  و كیت كمپپل (K.Campbell ) دالی را همسانه سازی كردند. این خبر تا سال 1997 فاش نشد این دو قبل از این نیز موفق به همسانه سازی دو گوسفند به نامهای مگان و موراگ شده بودند، ولی دالی اولین جانور همسانه سازی شده بااستفاده از روش انتقال هسته سلولهای بدنی تمایز یافته بود.

در این سال همچنین دو میمون نیز با استفاده از همسانه سازی سلولهای جنینی متولد شدند این میمونها نسخه مشابه ژنتیكی هیچ میمون بالغ دیگری نبودند.


 
comment نظرات ()
 
ترمیم سلولهای قلبی در آزمایشگاه با ژن درمانی
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٢/۱٦
 

محققان موفق شدند با ژن درمانی به سلولهای قلبی آسیب­دیده کمک کنند تا دوباره قدرت خود را باز یافته و ضربان طبيعی خود را داشته باشند.

محققان قبلاً دریافته بودند که در بیماران قلبی دارای سابقه سکته قلبی، سیستم گیرنده beta-adrenergic درست کار نمی­کند. با توجه به این موضوع، گروهی از محققین از یک ویروس برای انتقال یک ژن که از فعالیت beta-adrenergic kinase (ßark1) ممانعت به عمل می­آورد به سلولهای قلب بیماران دارای سابقه سکته قلبی استفاده کردند. میزان beta-adrenergic kinase در زمان سکته قلبی بالا رفته و باعث کاهش قدرت انقباض قلب می­باشد. در صورت ممانعت از فعالیت این آنزیم، سلولهای قلبی می­توانند با قدرت عادی خود منقبض شوند و توانایی آنها بهبود می­یابد.

محققان سلولهای قلب بیماران را با یک نوع adenovirus که پروتئین مسدود کننده ژن مذکور و یک ژن گزارشگر را رمز می­کرد، آلوده کردند. این ژن گزارشگر به دانشمندان کمک می­کرد تا با دریافت علائمی مطمئن شوند تا ژن مسدود کننده در سلولهای تیمار شده وجود دارد و با ابراز آن رنگ سبزی ایجاد می­گردد. سپس آنان می­توانستند با استفاده از یک دوربین فیلمبرداری، قدرت ضربان هر سلول قلبی منفرد را به خوبی اندازه­گیری کنند.

اصل خبر

سايتهای مرتبط:

Jefferson Medical College

Duke Medical Center

منبع: biotechdaily


 
comment نظرات ()