زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

رفتيم ....
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٤
 

دو موضوع:

اول اينکه به همه دوستان اطلاع بدم که من ديگه رييس هيچ بخشی در موسسه بيوتکنولوژی کشاورزی نيستم و از سمت خودم استعفا دادم. اميدوارم دوستم که خيلی حرفش آزارم داد راضی شده‌باشد!

دويم اينکه من يک ۱۰ روزی با عيال می‌رم مسافرت به جنگلهای زيبای خيرود تا يه تمدد اعصابی بکنم (واقعاْ) به اين موضوع احتياج دارم. خلاصه نيستم در خدمتتون. شايد از هتل کوروش وصل شدم و پياماتون رو خوندم. خلاصه ما رو فراموش نکنيد و مماس باشيد...زت زياد!


 
comment نظرات ()
 
مقدمه‌اي بر ژنتيك كلاسيك و اصلاح سنتي گياهان
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٠
 

قسمت اول

مقدمه

در طي قرن گذشته، ژنتيك نقشي اساسي در افزايش دانش بشر در زمينه­هاي مختلف زيست­شناسي داشته­است. اصول بنيادين توارث براي اولين بار در گياهان مورد مطالعه (مندل 1965) قرار گرفت و اولين استفاده عملي مهم از كشفيات علم ژنتيك در كشاورزي و مشخصاً اصلاح گياهان صورت گرفت.

دراين بخش از بررسي تاريخچه شكل­گيري بيوتكنولوژي گياهي، به بررسي اصول كليدي ژنتيك كه در اصلاح گياهان كاربرد فراواني دارد مي­پردازيم. قطعاً ژنتيك مندلي به دليل اهميت و توانمنديش، اساس و پايه اصلاح گياهان مي­باشد؛ گرچه ارتباط بين ژنتيك مندلي و بيومتري در زمينه تغييرات پيوسته در صفات كمي نيز در برنامه­هاي اصلاحي گياهان نقش مهمي را بر عهده دارد. در عين حال كاربرد نشانگرهاي ژنتيكي كارايي اصلاح گياهان را افزايش چشمگيري داده­است و ظهور فناوري DNA سرعت، دقت و حجم فعاليتهاي اصلاح گياهان را بهبود بخشيده است.

بيوتكنولوژي نيز مانند اصلاح گياهان ماهيتاً مرتبط به رشته­هاي مختلف علمي مي­باشد و در آينده تمامي منافع حاصل از بيوتكنولوژي بر پايه يافته­هاي حاصل از تلاشهاي گذشته اصلاحگران گياهان كسب خواهد شد. براي دستيابي به يك برنامه كامل، علمي و مبتني بر دانش روز اصلاحي در گياهان، نياز به استفاده از فناوري­هاي مختلف، نوين و به روز شده مي­باشد.

براي پيشرفت و رونق مداوم علم و هنر اصلاح گياهان و موفقيت دانشمندان مجرب و آشنا با يافته­هاي گوناگون علم ژنتيك در اين زمينه، لازم است تا از ظرفيت موجود و خدادادي تنوع زيستي نهايت بهره­برداري پايدار و در كنار آن حفاظت از آن صورت پذيرد.

 


 
comment نظرات ()
 
يک خبر از ايسنا
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٥:٥٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/۱٤
 

 

كاربرد بيوتكنولوژي در فرايندهاي نساجي به كاهش مشكلات زيست محيطي منجر مي‌شود

نتايج يك پژوهش نشان داد: با كاربرد علم بيوتكنولوژي و استفاده از مواد جايگزين با آثار جانبي كمتر به جاي مواد شيميايي رايج در صنعت نساجي نه تنها مشكل آلودگي زيست محيطي اين بخش حل مي‌شود بلكه كيفيت و پايداري عمليات نيز بهبود مي‌يابد.
به گزارش سرويس پژوهش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، افرا حاجي زاده و داود محبي كلهري، اعضاي هيات علمي دانشگاه سيستان و بلوچستان در بخشي از مقاله خود با عنوان «كاربرد بيوتكنولوژي در فرآيندهاي نساجي در زمان حال و آينده» مي‌افزايند: بيوتكنولوژي (زيست فن‌آوري) تلفيق روندهاي بيولوژيك (زيست شناختي) و تكنولوژي (فن‌آوري) است كه پيشرفتهاي سريع در نوآوريهاي آن در سالهاي اخير به ايجاد راه‌حلهاي موثر و كم هزينه در فرايندهاي نساجي منجر شده است.
اين مقاله مي افزايد: بيوتكنولوژي شامل دو محور اصلي است كه شامل استفاده از كاتاليزورهاي بيولوژيك و استفاده از تكنولوژي متناسب با آن كه به بهترين نحو از كاتاليزور مزبور استفاده ‌شود. با پيشرفتهاي صنعت نساجي كاهش هزينه در توليد انبوه ضروري به نظر مي‌رسد.
از سوي ديگر، بيوتكنولوژي مي‌تواند در هر مرحله از توليد و فرآيندهاي تكميل از مواد اوليه الياف تا تصفيه پساب در هزينه‌ها صرفه‌جويي كند.علاوه بر كاهش هزينه با كاهش مضرات زيست محيطي ناشي از شيونده‌ها و مواد شيميايي ، منجر به ايجاد صنعت دوستدار محيط زيست مي‌شود.
در اين مقاله آمده است: بيوتكنولوژي از 100 سال قبل با بكارگيري آنزيم‌هاي «آميلاز» استخراج شده از ماست براي زدودن آهارهاي نشاسته‌اي در صنعت نساجي به كار گرفته شده است. امروزه با پيشرفت علم بيوتكنولوژي راه‌حلهاي موثر و كم هزينه فزاينده‌اي در فرايندهاي نساجي به وجود آمده است.
بخش ديگري از اين مقاله ضمن اشاره به منابع الياف جديد مي‌افزايد: راههاي مختلف براي توليد مواد الياف جديد كه «بيوپليمر» ناميده مي‌شوند، وجود دارد. zeneca با استفاده از فرايندهاي بيوتكنولوژي با استفاده از تخمير باكتريايي شكر يك پلي استر طبيعي PHB توليد كرده و بنام تجارتي Biopol نامگذاري كرده است. اين پليمر تحت شرايط نرمال پايدار بوده اما در هر محيط ميكروبي بطور كامل تخريب مي‌شود.
البته Biopol براي كاربردهاي نساجي گرانقيت است. اما براي استفاده در پزشكي بعنوان نخ بخيه بكار برده شده و دوستدار محيط زيست است، بيوپليمرهاي ديگر شامل پلي استات‌ها و پلي كاپرولاكتان‌ها، براي كاربردهاي پزشكي مي‌باشند.
در بخش ديگري از اين مقاله درباره كاربردهاي ديگر بيوتكنولوژي در اين صنعت آمده است: شركتهاي ژاپني كاغذهاي ويژه و منسوجات بي بافت، كه از الياف سلولزي توليد شده بوسيله باكتريها تشكيل شده‌اند توليد كرده‌اند. اين مواد ظريف و كشسان هستند و براي توليد ديافراگم‌هاي هدفونهاي استريو به كار مي‌روند. در فيلترهاي مخصوص، جاذب‌هاي بو مخلوط‌هاي مقاوم با آرامايدها نيز قابل استفاده خواهند بود.
همچنين انتقال خواص نساجي، به ديگر ميكروارگانيزم‌ها كه در فرآيندهاي تخمير قادر به توليد محصول بيشتر مي‌باشند براي مثال تحقيق در مورد انتقال DNA عنكبوت به باكتري به منظور توليد پروتئين‌هايي با استحكام و كشساني تار عنكبوت براي استفاده در جليقه‌هاي ضد گلوله ابتدا توسط انگلستان و سپس آمريكا انجام شده است.
آخرين مثال سنتز باكتريهايي «انديگو» همانند پيگمنت‌هاي قارچي براي استفاده در صنعت نساجي است. تحقيقات نشان داده است كه ميكرو قارچها قادر به تبديل بيش از 30 درصد بيومس خود پيگمنت هستند. كاربردهاي غير نساجي نيز رنگهاي مواد غذايي است.


 
comment نظرات ()