زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

روشی برای انتقال واکسن بدون يخچال
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٤٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٩
 
مؤسسه موسوم به ثبات زيستی (Biostability) در شهر کمبريج در انگلستان فناوری تازه ای ابداع کرده است که با آن می توان واکسنها را بدون آنکه نياز به نگهداری در يخچال داشته باشند در هوای گرم به مسافتهای دور حمل کرد.

اساس اين فناوری، نگهداری واکسنها در محيط خشک است و طی آزمايشهايی که تاکنون انجام شده، اين روش کارآمدی خود را به اثبات رسانده است.

هر ساله دو ميليون کودک در جهان بر اثر ابتلا به بيماريهايی جان خود را از دست می دهند که می توان به آسانی و تنها با مايه کوبی، از ابتلای کودکان به آنها جلوگيری کرد


برآوردها نشان می دهد که اگر اين فناوری در عمل هم کارآمد از آب در بيايد، حدود ده ميليون کودک در جهان از ابتلا به بيماريهای عفونی نجات می يابند.

تحقيقات نشان می دهد که در شرايط کنونی، هر ساله تقريباً نيمی از مايه کوبی‌هايی که در سراسر جهان انجام می گيرد، ناکارآمد از آب در می آيد، چراکه واکسنها پيش از استفاده به علت نگهداری در شرايط نامناسب و بويژه گرمی هوا آلوده شده و کارآيی خود را از دست داده اند.

هر ساله دو ميليون کودک در جهان بر اثر ابتلا به بيماريهايی جان خود را از دست می دهند که می توان به آسانی و تنها با مايه کوبی، از ابتلای کودکان به آنها جلوگيری کرد.

تحقيقاتی که به يافتن روش جديد نگهداری واکسنها انجاميده طی مدت پنج سال در هند انجام گرفته است و نتايج آن نشان می دهد که برخی اندامهای زنده می توانند در شرايط کاملاً خشک از ترکيبات قندی به جای آب استفاده کنند و در شرايط نيمه فعال به حيات خود ادامه دهند تا اينکه دوباره در شرايط مرطوب قرار گيرند و فعال شوند.

واکسنهايی که با اين روش توليد می شوند می توانند در شرايط خشک بدون توجه به گرمی هوا نگهداری شوند و پس از تزريق به بدن، فعاليت خود را آغاز کنند.

اين روش می تواند برای تمامی انواع واکسنها به کار برده شود اما استفاده از اين روش در مقياس انبوه و به صورت عملی دست کم پنج سال به طول خواهد انجاميد.

سازمان بهداشت جهانی اين روش را تأييد کرده و وزارت توسعه بين المللی بريتانيا نيز نهصد و پنجاه هزار پوند بودجه برای به مرحله عمل رساندن آن اختصاص داده است.

منبع: BBC


 
comment نظرات ()
 
نور يک مهندس ژنتيک طبيعی است
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۳:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٧
 

نور نيز مي­تواند باعث ايجاد تغييرات ژنتيكي در باكتري­ها شود.

 

Timothy Vogel و همكارانش در دانشگاه ليون فرانسه ضمن اعلام اين مطلب اعلام كردند كه نور با ايجاد منافذي در باكتري­هاي خاكزي، به آنها اجازه مي دهد تا مولكول­هاي DNA سرگردان در محيط را جذب نمايند.

اين پديده كه تاكنون ناشناخته مانده بود، مي­تواند در توصيف عموميت مبادله ژن بين باكتري­ها كمك شاياني نمايد.

در آزمايشگاه براي مهندسي ژنتيك باكتري­ها و انتقال ژن به آنها به طور معمول از يك شوك الكتريكي ملايم و تكنيك الكتروپوريشن استفاده مي­شود ولي محققان كشف كرده­اند كه نور نيز مي­تواند اثر مشابهي داشته باشد.

به نظر مي­رسد كه اين پديده در باكتري­ها عموميت داشته باشد. مطالعات ژنتيكي نشان مي­دهد كه باكتري­ها به طور معمول ژن­هاي بيگانه خصوصاً ژن­هاي ساير باكتري­ها را جذب مي­كنند، اما اين فرايند طبيعي قادر به ايجاد تنوع مشاهده شده در باكتري­ها نمي­باشد.

اين محققان همچنين اظهار مي­دارند كه نور ممكن است در سرعت بخشيدن به تكامل باكتري­هاي اوليه نقش مهمي داشته باشد.

اصل خبر

منبع: NewScientist


 
comment نظرات ()
 
انتشار اصول راهبردی توسعه واریته های تراریخته گندم و ذرت توسط CIMMYT
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٥
 

::حسين زينل زاده::

 

مرکز بین المللی اصلاح گندم و ذرت (CIMMYT) اصول راهبردی توسعه واریته های تغییر ژنتیکی یافته (تراریخته) گندم و ذرت را منتشر کرد. بر این اساس تا زمانی که این مرکز شیوه های اصلاحی غیر تراریختی را ترویج می کند، نه تنها مانع از فناوری مهندسی ژنتیک نشده بلکه پتانسیل های آن را در دستیابی به اصول راهبردی خود مورد تصدیق قرار می دهد.

در این اصول راهبردی که در 11 بند تنظیم شده است به مواردی همچون : اولویت دادن به تحقیقات گسترده در زمینه گندم و ذرت با استفاده از انواع روش های اصلاح سنتی، بیوتکنولوژی و ... ، رعایت تمامی استانداردهای ایمنی در اداره آزمایشگاهها، گلخانه ها و آزمایش های مزرعه ای، ترویج واریته های تراریخته گندم و ذرت در کشورهایی که قوانین ایمنی زیستی را اجرا می کنند، اشاره گردیده است.

 

متن اصلی

 

منبع : CropBiotech Update 8 October 2004

 


 
comment نظرات ()
 
بيانيه سه انجمن علمي كشور درباره برنج تراريخته
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٥
 

::کسری اصفهانی::

۳ انجمن‌ علمي تخصصي ايمني زيستی کشور، ژنتيك ايران و بيوتكنولوژی جمهوری اسلامی ايران، در پي مباحث مطرح‌شده پس از اعلام توليد برنج تراريخته مقاوم به آفات در موسسه تحقيقات بيوتکنولوژی کشاورزی، در بيانيه‌اي مشترك با تاكيد بر اهميت علمي اين دستاورد و ضرورت استفاده از فناوري‌هاي مبتني بر بيوتكنولوژي در توسعه كشورها، جلوگيري از توسعه و كاربرد علوم و فنون پيشرفته به دليل احتمال داشتن ضرر و زيان جانبي را امري غير قابل قبول عنوان كردند.

ادامه خبر ... (به نقل از ايسنا)

سرويس خبری ژنتيک و بيوتکنولوژی به محض دريافت آخرين نسخه اين بيانه نسبت به انتشار متن کامل بيانيه اقدام خواهد کرد.

گفتنی است جلسه ويژه سه انجمن ژنتيک ايران، بيوتکنولوژی جمهوری اسلامی ايران و ايمنی زيستی، به پيشنهاد انجمن ژنتيک ايران به منظور بحث و تبادل نظر درباره توليد گياه برنج تراريخته توسط موسسه تحقيقات بيوتکنولوژی کشاورزی روز چهارشنبه اول مهرماه ۱۳۸۳ در محل سالن شبکه‌ پزشکی مولکولی انستيتو پاستور ايران برگزار شد.


 
comment نظرات ()
 
مقاله‌ای از شرق به نقل از ايرنا
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٥
 
گامى تازه در راه كشف راز ظهور حيات بر روى زمين

057801.jpg

يك محقق ايرانى در كاليفرنيا نشان داده است گازهايى كه از دهانه هاى آتشفشان ها در دوران ماقبل تاريخ خارج مى شده نقش موثرى در توليد عناصر اوليه و اصلى حيات در روى زمين داشته است. يكى از بزرگترين معماهاى علمى اين نكته است كه نخستين مولكول هاى زيستى چگونه در غياب ارگانيسم هايى كه آنها را توليد مى كنند به وجود آمدند، اما اكنون كشف يك محقق ايرانى به نام رضا غديرى كه در موسسه پژوهشى اسكريپس در كاليفرنيا تحقيق ميكند دانشمندان را يك گام بلند به يافتن پاسخ مناسبى براى اين مسئله نزديك كرده است. غديرى و همكارانش نشان دادند گاز «سولفيد كربونيل» كه از دهانه آتشفشان ها در دوران ماقبل تاريخ متصاعد مى شد از اين قابليت برخوردار بود كه اسيدهاى آمينه را به صورت رشته هاى پپتيد درآورد و پپتيدها نيز به نوبه خود سنگ بناى پروتيين ها هستند كه مولكول هاى حياتى به شمار مى روند. غديرى و همكارانش در آزمايشگاه و در دماى متعارف (حدود۲۵ درجه) گاز سولفيد كربونيل را از روى اسيد آمينه عبور دادند و ظرف چند دقيقه تا چند ساعت رشته هاى پپتيد ظاهر شد. نكته مهم آنكه اين رشته ها از طريق انواع واكنش هاى شيميايى نظير اكسيداسيون، آلكاليزاسيون و استفاده از كاتاليزورهاى فلزى به وجود آمدند. به نوشته نشريه «ساينس»، غديرى مدعى است گاز سولفيد كربونيل در درياچه هاى ماقبل تاريخ كه در اطراف كوه هاى آتشفشان فعال آن زمان قرار داشته است و يا چشمه هاى آب گرم زير اقيانوس ها با اسيدهاى آمينه تركيب شدند و رشته هاى پپتيد را به وجود آوردند. هر چند نظريه پيشنهادى غديرى و آزمايشى كه انجام داده حاوى نكات حائز اهميت است اما هنوز جنبه هاى مهمى از مسئله برجاى مانده كه بايد نور بيشترى به آنها تابيده شود. از جمله اين جنبه ها آنكه دقيقاً روشن نيست ميزان گاز سولفيد كربونيلى كه از آتشفشان هاى ماقبل تاريخ متصاعد شده چه ميزان بوده است. در حال حاضر اين گاز تنها ۱ درصد از كل گازهاى متصاعد شده از آتشفشان ها را تشكيل مى دهد، اما غديرى معتقد است كه ميزان گاز در دوران هاى اوليه به مراتب بيشتر بوده است. نكته ديگر اينكه اسيدهاى آمينه اى كه با اين گاز تركيب شدند از كجا پيدا شده اند. برخى از محققان براين باورند كه اين اسيدها به وسيله شهاب سنگ ها از فضاى بيكران به زمين انتقال يافته اند و برخى ديگر نيز مى گويند اين اسيدها در خود زمين و در شرايط مختلف موجود بودند.

 
comment نظرات ()
 
به سوي به كارگيري موفق برنج تراريخته
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٠
 

 

كشت برنج تراريخته Bt مي­تواند از خسارت دو تا 10 درصدي آفات پروانه­اي در آسيا كه معادل 523 ميليون تن محصول مي­باشد، جلوگيري نموده و با كاهش مصرف حشره­كش­هاي شيميايي كه به طور گسترده مصرف مي­شوند، به سلامت كشاورزان و حفظ محيط زيست نيز كمك شاياني نمايد.

 

ذرت Bt و پنبه Bt اولين محصولات زراعي تراريخته بودند كه به بازار ارائه شدند. اين دو گياه دارای ژن­هاي رمزكننده پروتئين­هاي ضد حشره از منشاء باكتري Bacillus thuringiensis بوده و به خاطر افزايش عملكرد، نياز كمتر به كاربرد حشره­كش­ها و پايداري آنها در برنامه­هاي مديريت مقابله با آفات، به سرعت در بين كشاورزان مقبوليت يافتند. اما به هر حال ادامه مجادلات درباره مزايا و خطرات احتمالي اين فناوري نوين، مصرف­كنندگان را در بسياري از نقاط دنيا، از بهره­برداري از مزاياي آن محروم كرد.

برنج موضوع بسياري از برنامه­هاي اصلاحي است، چونكه بخش مهمي از رژيم غذايي نزديك به 2 ميليارد نفر مردم دنيا و قوت غالب بيش از نيمي از جمعيت قاره آسيا است.

ژن­هاي رمزكننده پروتئين­هاي كريستالي (Cry) متعددي از باكتري Bacillus thuringiensis به ارقام گوناگون برنج منتقل شده است و اين ارقام به يك يا چند آفت پروانه­اي مـقـاومـت نـشان داده­انـد كـه از جـمـله مـهم‌تريـن آنـها كـرم سـاقـه­خـوار زرد (Scripophaga incertulas)، كرم ساقه­خوار مخطط (Chilo suppressalis) مي­باشند.

آزمايش­هاي مزرعه­اي برنج Bt از سال 1998 ميلادي در چين و از سال 2001 در هند آغاز شدند، گرچه تاكنون هيچ نوع برنج Bt يا هرگونه برنج تراريخته­ ديگري به صورت تجاري رهاسازي نشده­است.

 

منافع برنج Bt

مصرف پنبه Bt باعث كاهش چشمگير مصرف حشره­كش­ها در كشورهاي صنعتي و در حال توسعه گرديده و در بعضي موارد گزارش­هايي نيز درباره افزايش سود و عملكرد ارائه شده است (Shelton و همكاران، 2002). به طور مثال كشاورزاني كه پنبه Bt را در كشور هندوستان به زير كشت بردند، 70 درصد كمتر حشره­كش مصرف كردند كه اين ميزان معادل 30 دلار كاهش هزينه در هكتار مي­باشد. همچنين افزايش عملكرد چشمگيري معادل 80 تا 87 درصد نيز حاصل شده است (Qaim و Zilberman، 2003).

در يك برنامه مطالعاتي در سال 1999 ميلادي در كشور چين، كشاورزاني كه پنبه Bt كشت كرده بودند، به طور ميانگين 6.6 بار از آفت­كش استفاده نمودند، درحاليكه كشاورزان ديگر 19.8 بار آفت­كش به كار بردند. همچنين ميانگين گزارش مسموميت ناشي از كاربرد آفت­كش­ها در آناني كه  پنبه Bt كشت كرده بودند، 4.7 درصد بود كه اين ميزان براي كشت پنبه معمولي 22 درصد گزارش شده است.

مصرف كمتر حشره­كش و افزايش عملكرد و درآمد ناشي از كشت برنج Bt نيز قابل توجه است. تخمين ميزان كاهش عملكرد برنج بر اثر حشرات آفت از جمله انواع ساقه­خوارها، به علت گستردگي و تنوع مناطق زير كشت اين محصول در دنيا، مشكل است. بر اساس معتبرترين بررسي­هایي كه تاكنون انجام شده­است (Savary و همكاران، 2000)، ميزان خسارت آفات زراعي (شامل حشرات، بيماري­ها و علف­هاي هرز) بر حسب مكان و شرايط توليد از 24 تا 41 درصد متغيير است. در بين آفات، ساقه­خوارها كه هدف اصلي برنج Bt مي­باشند، بيشترين ميزان خسارت معادل 2.3 درصد را ايجاد مي­كنند. گرچه در بعضي موارد اين خسارت تا 10 درصد نيز برآورد شده است (Pathak و Khan، 1994). در كشور چين، علي رغم استفاده گسترده از حشره­كش، ساقه­خوار برنج نزديك به 3.1 درصد از كل محصول برنج اين كشور را كه معادل 780 ميليون دلار مي­باشد، نابود مي­سازد. علاوه بر اين، چيزي حدود 500 ميليون دلار نيز هزينه حشره­كش و خسارتي است كه به محيط زيست­ و سلامت اين كشور وارد مي­شود (Sheng و همكاران، 2003).

با توجه به برداشت 523 ميليون تني برنج در آسيا، ۲ تا 10 درصد خسارت ناشي از ساقه­خوارها، زيان هنگفتي به اقتصاد اين منطقه از جهان وارد مي­كند. معرفي برنج Bt علاوه بر كاهش مصرف حشره­كش­ها، منافع قابل ملاحظه­اي براي محيط زيست، سلامت كشاورز و مصرف كننده نيز خواهد داشت.

مازاد آفت­كش­ها نه تنها از طريق زه­آب زمين­هاي زير كشت برنج، آب­هاي زيرزميني را آلوده مي­سازد، بلكه محيط زيست مناطق اطراف مزارع برنج را نيز آلوده مي­كند. همچنين به علت اينكه بسياري از آفت­كش­ها تا زمان مصرف برنج تجزيه نمي­شوند، مصرف­كنندگان با خطرات احتمالي ناشي از آن مواجه هستند. بنابراين منافع برنج Bt بسيار بيشتر از پنبه Bt است و زدودن آلودگي­هاي سموم از محصولات و جايگزيني آن با پروتئين­هاي Cry گزينه مناسبي براي آينده مي­باشد.

 

 عكس روي جلد مجله TRENDS in Plant Science Vol.9 No.6 June 2004/سرويس خبري ژنتيك و بيوتكنولوژي

 

اثرات غير قابل پيش­بيني مثبت

عمدتاً در كلام مخالفان برنج Bt، به اثرات غير قابل پيش­بيني و احتمالات فرضي اشاره مي­شود. اين موضوع هميشه بار منفي ندارد. به طور مثال يكي از اثرات جنبي پيش­بيني­نشده و بسيار ارزشمند ذرت Bt كاهش ميزان ميكوتوكسين­ها در گياه مي­باشد. بعضي از ميكوتوكسين­ها به عنوان مواد سرطان­زا شناخته شده­اند. در ذرت عامل اصلي توليد ميكوتوكسين در بذر­، صدمه زدن به بذر است كه عموماً در اثر تغذيه حشرات صورت مي­گيرد. بذور برنج هم در طول دوره رشد و تكامل ممكن است توسط قارچ­هاي توليد كننده ميكو­توكسين آلوده شوند. همچنين ممكن است لاروهاي ساقه­خوار برنج ضمن تغذيه از گياه باعث افزايش آلودگي ميكوتوكسين شوند.  برنج Bt نيز در صورتيكه نسبت به تغـذيه توسط آفات پروانه­اي مانند Sitotroga cerealella يا Corcyra cephalonica مقاوم شود، مي­تواند باعث جلوگيري از گسترش و ازدياد قارچ­ها در ذخيره بذر شود.

 

انواع برنج تراريخته

عمده فعاليت­هاي انجام شده در زمينه توليد برنج تراريخته شامل توليد برنج Bt مقاوم به 4 آفت حشره­اي، برنج Xa21 مقاوم به blight باكتريايي، برنج طلايي، برنج حاوي ميزان بالاي آهن  (Ferritin indica)و برنج مقاوم به شوري می باشد. هم اكنون برنج دورگ Bt در چين و هند، برنج Xa21 در چين، هند و فيليپين، برنج طلايي در آمريكا، فيليپين و هند و برنج مقاوم به علف­كش دراسپانيا، آمريكا و چين در مرحله آزمايش­هاي مزرعه­اي مي­باشند. به گفته دكتر Swapan Datta محقق موسسه بين­المللي تحقيقات برنج، در سال­هاي 2005 يا 2006 برنج Bt و در سال­هاي 2007 يا 2008 برنج طلايي و برنج Ferritin به صورت تجاري روانه بازار مي­شوند. همچنين در كشور ايران نيز نخستين نمونه آزمايشي برنج Bt برداشت شده است كه بدون مصرف هرگونه سم در برابر تمامي آفات پروانه‌اي اين گياه از جمله انواع برگ‌خوارها‌ و همچنين كرم ساقه‌خوار كه از جمله مهمترين آفات برنج در اين كشور بوده و بيشترين ميزان سموم مصرفي را به خود اختصاص داده‌اند، مقاوم است. اين برنج تراريخته، با دست­ورزي ژنتيكي رقم طارم مولايي در پژوهشكده بيوتكنولوژي كشاورزي توليد شده و نزديك به 10 سال از اولين آزمايش­هاي بررسي آن مي­گذرد. در اين برنج با ابراز ژن مسئول توليد پروتئيني كريستالي موسوم به Cry1A(b) در برگ گياه، به محض تغذيه لارو حشره آفت از قسمت سبز گياه، طي يك واكنش كه فقط در محيط قليايي دستگاه گوارش اين حشره صورت مي­گيرد، آفت نابود مي­شود و هيچ اثر منفي ديگري بر ساير حشرات مفيد موجود در مزرعه وجود نخواهد داشت. علاوه بر اين مبارزه اختصاصي با آفت، عدم ابراز ژن مذكور در دانه برنج نيز در اين برنج تراريخته رعايت شده است، گرچه اين پروتئين براي انسان مضر نيست و محاسبات انجام شده نشان داده كه ميزان پروتئين Cry1A(b) موجود در چندين هزار كيلو ذرت Bt نه تنها هيچ اثر منفي بر موش نداشته، بلكه به عنوان يك پروتئين غذايي برای مصرف انسان (حتی کودکان و نوزادان) مورد تائيد قرار گرفته است.

 

منابع: TRENDS in Plant Science Vol.9 No.6 June 2004, 286-292

              CropBiotech Update, August 20, 2004


 
comment نظرات ()
 
شاعر تراريخته
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٧/۱٤
 

The land speaks;
the dirt cries.
It is not a thing - inanimate, unfeeling.
Like you, it breathes,
it hurts, it gets sick and dies.
The food that comes
from it then, is worthless.
Listen to what it says.
Hear what it asks for.
Like yours, its needs
are changing.

مايكل كريمايکل کری يک شهروند نيويورکی بود که به آيوا رفت و به کشت سويا و ذرت پرداخت. او در عين حال شاعر نيز هست و در مزرعه زيبايش می‌نشيند و خود را متفاوت از ديگران احساس می‌کند. اما او بدش نمی‌آيد که تجربيات و هنرش را خصوصاْ در زمينه کشت گياهان که البته ارقام تراريخته حاصل از بيوتکنولوژی را نيز شامل می‌شود در اختيار ديگران قرار دهد.

وی می‌گويد: خود لغت بيوتکنولوژی واژه‌ای آهنگين نيست ولی در اين واژه معنای رشد، دانش و اميد نهفته است.

One gene
can save a forest,
save a wetland,
save a prairie,
feed millions.
If more food
comes from less,
more easily,
more healthfully,
wouldn't the whole
world be better off
and safer?

اين اشعار از مجموعه ‹فلاحت› (Husbandry) وی انتخاب شده است.


 
comment نظرات ()
 
باز هم برنج تراريخته!
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/۱۱
 

با سلام،

آقای دکتر بهزاد قره‌ياضی مجری توليد برنج تراريخته مطلبی به اينجانب ارسال نمودند که عيناْ آن‌را در اينجا درج کرده‌ام.


با توليد برنج تراريخته

«ايران مجددا‌ً در جهان رهبري مي‌كند»

 

 خبر رهاسازي و توليد انبوه اولين برنج تراريخته جهان در جمهوري اسلامي ايران كه براي توليد آن از هيچ‌گونه سم زيانبار شيميايي استفاده نمي‌شود بازتابهاي مختلفي را در ايران به دنبال داشته است. اگرچه دهها نفر از برجسته‌ترين متخصصين و كارشناسان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و جهاد كشاورزي به طور متفق‌القول از اين خبر ابراز مسرت كرده و با ارسال نامه‌اي سرگشاده به رييس جمهور از ممانعت‌هاي برخي افراد نا آگاه ابراز نگراني كرده‌اند، سازمان حفاظت محيط زيست همچنان و بدون ارايه كوچكترين دليل و مدركي بر "مسموم بودن" اين نوع برنج تراريخته پافشاري كرده و موجبات جلوگيري از توسعه علم و فناوري را فراهم مي‌آورد. در اين ميان اما به نظر مي‌رسد اين خبر در سطح جهاني بازتاب بسيار مطلوبي در بين متخصصين برجسته دنيا داشته است.

دكتر ايليمار آلتوسار(Illimar Altosaar)، پروفسور دانشكده پزشكي دانشگاه اوتاواي كانادا ضمن ارسال پيام تبريكي به دكتر قره‌ياضي، مجري طرح توليد برنج تراريخته، اظهار داشت:

من امروز خبر مسرت بخشي از موسسه تحقيقات بين‌المللي برنج (IRRI) دريافت نمودم، تبريك مي‌گويم. اخبار جمعه گذشته ABRC در خصوص برنج تراريخته در سايت Iran Mania خبر بسيار داغي بود. من بسيار خوشوقت خواهم شد كه جنابعالي بطور مفصل روشهاي كار و چگونگي انتقال ژن و سيستم بيان آن در طارم مولايي تراريخته را برايم ارسال داريد. اطلاعات مربوطه را در كجا انتشار داده‌ايد؟ تصور مي‌فرماييد چه زماني در مقياس وسيع در ايران توليد خواهد شد؟ از كدام پيشبر اختصاصي برگ استفاده نموده‌ايد؟ من خيلي خوشحال خواهم شد جزئيات مربوط كه اين پيشرفت عظيم و مهيج را به طور مستقيم از جنابعالي بشنوم. ايران مجدداً در جهان رهبري مي‌كند.


 

متن اصلی نامه را نيز پيدا کردم:

 

Dear Behzad!
 
Wonderful news I received from IRRI today, Congratulations!!!  ABRC's announcement last Friday is hot news at Oryza.C o m and IranMania.Com.
I would be grateful if you could send me the details of your _expression system and transformation method for the Tarom Mowlaii transgenic rice.  Where have you published your field data?  When do you think it will be first grown on a wide scale in Iran?  Which leaf-specific tissue promoter are you using??
 
I would be delighted to hear from you directly on this exciting development, Iran leading the world again, and proving my TIPS article was just in time!
 
Best regards,
 
Illimar Altosaar, Ph.D.
Professor, Agricultural Biotechnology Labs,
Biochemistry Microbiology & Immunology Dept
Faculty of Medicine
University of Ottawa

 

دكتر ايليمار آلتوسار محقق برجسته‌ای در زمينه برنج تراريخته محسوب می‌شود و به تازگی مقاله مروری جالبی با عنوان به سوي به كارگيري موفق برنج تراريخته در Trends in Plant Science به چاپ رسانده كه بزودی خلاصه‌ای از آنرا برايتان درج خواهم كرد.


 
comment نظرات ()