زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

عيد فطر قبول!...نماز روزه‌هاتون مبارک!
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٢٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۸/٢٤
 

سلام،

عيدتون مبارک!

همه چيز در حال تغيير سريعه...من هم لازم ديدم اينجا يه کم هوای تازه بخوره...پس عيدتون مبارک...برمی‌گردم...بزودی...


 
comment نظرات ()
 
کارایی ژن درمانی در درمان تالاسمی در موش
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۸/٢٤
 

  محققان ناقل جدید و بهبود یافته­ای را به منظور انتقال ژن جنینی گاما-گلوبین به موش داراری تالاسمی که فقط به یک نسخه از این ژن نیاز دارد‌، طراحی کرده­اند که باعث بهبودی دراز مدت این اختلال ژنتیکی می­گردد.

 

پژوهشگران مرکز تحقیقات کودکان بیمارستان St. Jude در آمریکا از یک ناقل ویروسی برای انتقال یک نسخه از ژن گاما-گلوبین به سلولهای بنیادی خون­ساز (HSCs) موش استفاده کردند. هموگلوبین­های جنینی تولید شده کارایی خود را در بر طرف کردن علائم تالاسمی بروز داده­اند.

اطلاعات ژنتیکی منتقل شده توسط ویروس شامل توالی DNA رمز کننده پروتئین گاما-گلوبین، پروموتر بتا-گلوبین و عوامل ناحیه کنترل کننده مکان ژنی (LCR) بتا-گلوبین بوده است. سلولهای بنیادی خون­ساز تغییر یافته به بدن موش داراری تالاسمی پیوند زده شدند.

نتایجی که در مجله Blood در اکتبر سال 2004 میلادی به چاپ رسیده است، نشان می­دهد که اکثر جانوران تحت این آزمایش سطح بالایی از هموگلوبین را ابراز کرده­اند که از روش­های ژن درمانی قبلی بهتر بوده است.

دکتر Derek Persons از این گروه تحقیقاتی می­گوید: این ناقل جدید مطمئن­تر بوده و تنها نیاز به گذاشتن یک نسخه از آن در سلول بنیادی است که همین باعث تولید مقدار قابل توجهی هموگلوبین جنینی می­شود. وی تصریح کرد: کاربرد یک ناقل موثرتر به همراه سلولهای بنیادی خون­ساز تقویت شده و تغییر یافته ژنتیکی که ژن گاما-گلوبین را دریافت کرده­اند، نویدبخش درمان بیمارانی است که از بیماری­های مرتبط با هموگلوبین رنج می­برند.

 

 

 

منبع: biotechdaily.com


 
comment نظرات ()
 
تنوع زيستى چيست
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/۱٧
 

Niles Eldredge موزه دار بخش بى مهرگان موزه تاريخ طبيعى آمريكا است. او مولف كتاب هاى متعدد و از جمله فسيل ها، قنارى معدنچيان و چارچوب زمان تكامل تعادل هاى منقطع است. آنچه در اين ستون مى خوانيد، بخشى از مقدمه كتاب «حيات در توازن» اوست. الدرج در اين اثر درباره فاجعه اى بوم شناختى كه زمين با آن مواجه است، شرح مى دهد و با ارائه شواهد محكم نشان مى دهد كه گونه ها با نرخى سريع و غيرعادى روبه نابودى هستند. «حيات در توازن: انسانيت و بحران تنوع زيستى» توجه عموم را به سوى يكى از اضطرارى ترين مشكلات كنونى جهان جلب مى كند. مطلب زير از اوست که در روزنامه شرق چاپ شده است...

حيات زيباست. جهان زنده اطرافمان را احاطه كرده است و ما موجودات انسانى بخشى از اين جهانيم. ما براى تامين غذا، دارو، اكسيژنى كه تنفس مى كنيم و عناصرى كه بدنمان را مى سازند به جهان زنده وابسته ايم. زمين خانه ماست و تمامى گونه هاى زمين خويشاوندان ما هستند، زيرا كه ما همراه با تمامى ساير موجودات زنده تكامل يافته ايم.اما اكنون حيات بر روى زمين در شرايط نامطلوبى است. ما سالانه نزديك به ۳۰ هزارگونه گياهى و جانورى را همگام با تخريب اكوسيستم ها و شكار برداشت بيش از حد برخى از گونه ها، از دست مى دهيم. لازم است از خودمان بپرسيم كه جهان زنده برايمان چه معنايى دارد؟ چرا بايد نگران نابودى اكوسيستم ها و انقراض گونه ها باشيم؟ چه عاملى باعث انقراض گونه ها مى شود و براى متوقف ساختن موج بحران اخير جهان زنده چه كارى از دست مان برمى آيد؟ «تنوع زيستى» چيست؟ حيات سرشار، رنگارنگ و بسيار متنوع است.تنوع زيستى گستره اى غنى در حيات است كه تمامى گونه هاى جهان از كوچكترين باكترى ها گرفته تا درختان غول پيكر؛ از جلبك هاى دريايى تا سگ هاى وحشى ساواناهاى آفريقا؛ و از كرم هاى ساكن خاك گرفته تا بحرى هايى كه در آسمان اوج مى گيرند را شامل مى شود. تنوع زيستى تمامى باكترى ها و ساير ميكروب ها را در بر مى گيرد كه بسيارى از آنها واكنش هاى حياتى شيميايى را براى حفظ عملكرد اكوسيستم ها انجام مى دهند. تنوع زيستى همچنين در برگيرنده گياهان سبزى است كه طى فرآيند فتوسنتز، اكسيژن توليد مى كنند، انرژى خورشيدى را به دام مى اندازند و آن را به شكل قندهايى كه اساس منابع انرژى تمامى اشكال حياتى اند، ذخيره مى سازند.تنوع زيستى قارچ ها- قارچ هاى خوراكى و خويشاوندانشان، عاملان فساد و بازيافت تركيبات غذايى و واحدهاى ساختارى شيميايى كه براى حفظ حيات بسيار ضرورى اند را نيز شامل مى شود. و علاوه بر اينها تنوع زيستى، جانوران تمامى جانداران در اسفنج ها گرفته تا پرندگان و پستانداران، از جمله گونه خودمان، Homo sapiens، و نزديك ترين خويشاوندان تكاملى زنده مان، يعنى شمپانزه، گوريل و اوران گوتان را برمى گيرد. هيچ كس به درستى نمى داند كه چندگونه طيف تكاملى حيات را تشكيل مى دهد. دانشمندان موسساتى همچون موزه تاريخ طبيعى آمريكا تا بدين جا دست كم يك ميليون و هفتصد و پنجاه هزار گونه را شمارش كرده اند. اما مى دانيم كه حداقل بايد ۱۰ ميليون گونه زنده وجود داشته باشد. حتى برخى از دانشمندان معتقدند كه رقم واقعى گونه ها بيش از اينها است.گونه ها بازيگران بزرگ حياتند كه در تمامى اكوسيستم هاى جهان در حال انجام است. هر اكوسيستم- همه درياچه ها، باتلاق ها و آبگيرها، تمامى مراتع كوهستانى، هر تكه از چمنزار و تمامى قطعات جنگلى- خانه گونه هاى بسيار متفاوت است؛ گونه هايى كه هركدام نقش ويژه اى در آشيان بوم شناختى شان برعهده دارند. انرژى در سرتاسر اين سيستم در جريان است، چنانچه برخى از جانوران، گياهانى را مصرف مى كنند كه انرژى خورشيد را طى فرآيند فتوسنتز به دام مى اندازند.اين جانوران به نوبه خود طعمه جانوران ديگرى مى شوند و سرانجام، تقدير همگى مرگ است و سپس توسط ميكروب ها و قارچ ها به چرخه مواد بازگردانده مى شوند. اين جنبه بوم شناختى تنوع زيستى، يعنى طيف گسترده سيستم هاى بوم شناختى از يخچال هاى قطبى با گونه هاى نسبتاً اندك تا جنگل ها و علفزارهاى نواحى استوايى با گونه هاى بى شمار است. حيات به قله مرتفع ترين كوه ها دست مى يازد و تا عميق ترين گودال هاى اقيانوسى بسط مى يابد.


 
comment نظرات ()
 
كشف شواهدي مبني بر تكامل همزمان رگ­هاي خوني و شبكه اعصاب
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۸/۱٢
 

بر اساس آخرين كشفيات، پروتئيني به نام Netrin-1 كه به عنوان هدايت كننده رشد سلول­هاي عصبي در زمان تمايز جنيني شناخته شده است، مي­تواند فرآيند angiogenesis را كه طي آن رگ­هاي خوني جديد شكل مي­گيرند، نيز هدايت كند.

با توجه به اينكه اعصاب و رگ­ها در بدن در يك مسير قرار مي­گيرند، دانشمندان گمان مي­برند كه ممكن است يك عامل هدايت كننده تشكل هر دو شبكه عصبي و عروقي (رگ­هاي خوني) مي­باشد.

 

منبع: Proc. Natl. Acad. Sci. USA


 
comment نظرات ()
 
تزريق ميتوكندری به سلول‌های تخم برای درمان نازايي
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٤:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/۳
 

تاکنون ۲۰ نوزاد پس از انجام نوعی عمل جراحی پيوند بر روی سلول‌های تخمدان مادران آنها متولد شده‌اند. اين مادران که نازا بودند حتی از طريق روش‌های IVF و ICSI نيز باردار نشده بودند.

اين تکنيک که در دانشگاه پزشکی تايپه پايتخت کشور تايوان (چين تایپه) توسعه يافته است، شامل افزودن تعداد بيشتری ميتوکندری (اندامک مولد انرژی در سلول) به سلولهای تخم می‌باشد. اين ميتوکندری‌ها از سلول‌های granulosa که سلول‌های تخم را در بر می‌گيرند، برداشت شده و نزديک به ۳۰۰۰ عدد از آنها به هر سلول تخم تزريق شده‌است.

ميتوکندريها دارای DNA مخصوص به خود بوده و در سلول تخم فقط يك نسخه از اين DNA منحصر به فرد وجود دارد كه می‌تواند در طول عمر زنان آسيب ببيند. در عوض ميتوكندری‌های سلول‌های granulosa دارای ۵ نسخه از DNA خود می‌باشند.

چون ميتوكندری‌ها از سلول‌های مادر تامين می‌شود، مشكلات ومباحثات كمتری نسبت به زمانيكه اين اندامك از زن ديگری تامين شود، ايجاد می‌شود، زيرا در آن صورت فرزندان بين ۴۰ تا ۲۵۰۰۰ ژن انسانی از اهداكننده دريافت خواهند كرد.

لازم به ذكر است كه گروهی معتقدند كه بايد اثرات دراز مدت اين تكنيك بررسی شده و قبل از انجام اين عمل حتماً آزمايش‌هايي بر روی حيوانات آزمايشگاهی صورت گيرد.

دانشگاه پزشکی تايپه

منبع: NewScientist


 
comment نظرات ()