زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

كنگره سراسري همكاری‌هاي دولت، دانشگاه و صنعت
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٢٤
 

::کسری اصفهانی::

كنگره سراسري همكاريهاي دولت، دانشگاه و صنعت براي توسعه ملي از 24 تا 26 آذرماه در دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار مي‌شود.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دكتر مسعود شفيعي، دبير كميته دايمي كنگره همكاری‌هاي دولت، ‌دانشگاه و صنعت، هدف از برگزاري اين نشست علمي را ارتباط صنعت و دانشگاه و بحث و تبادل نظر در خصوص مسائل و مشكلات موجود و ارائه راهكارهاي مناسب در اين زمينه دانست و اظهار داشت: ‌اين همايش توسط شركت ملي صنايع پتروشيمي و دبيرخانه دائمي كنگره از 24 آذرماه به مدت سه روز در محل دانشگاه صنعتي اميركبير برگزار مي‌شود.

وي گفت: از 109 مقاله دريافتي 22 مقاله در قالب سخنراني ارائه شده و 20 مقاله نيز در كتاب مجموعه مقالات چاپ خواهد شد.

دكتر شفيعي با اشاره به اهداف هفته پژوهش و نقش پژوهش در توسعه علمي كشور بر لزوم توجه مسئولان به اين امر تاكيد كرد و پژوهش را اصل همگرايي ارتباط صنعت و دانشگاه دانست.

دبير كميته دايمي كنگره همكاريهاي دولت، ‌دانشگاه و صنعت در پايان خاطرنشان كرد:‌ ترتيبي اتخاذ شده است تا به منظور بهره‌مندي از نظرات مسئولان كشور، معاون رياست جمهوري و رييس سازمان مديريت و برنامه‌ريزي كشور، ‌وزير علوم، تحقيقات و فناوري، وزير صنايع و معاونان وي و همچنين رييس كميسيون صنايع مجلس شوراي اسلامي در اين نشست شركت و ضمن بررسي مشكلات موجود پاسخگوي سوالات شركت‌كنندگان باشند.

 


 
comment نظرات ()
 
اثر متقابل ژنتيک و محيط بر شخصيت انسان
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٧:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۱٧
 

 

ژن­ها اثر عميقي بر رفتارهاي اجتماعي و شخصيت افراد دارند. در يك تحقيق با تاييد اين موضوع، اثر تربيت بر بروز رفتارهاي انسان نيز مهم قلمداد شده است.

 

به گزارش سرويس خبری ژنتيک و بيوتکنولوژی ايران، Philippe Rushton روانشناسي از دانشگاه Western Ontario كانادا، با مطالعه بر روي 322 جفت دوقلو و تكميل پرسشنامه­هايي توسط آنان اين موضوع را بررسي كرده­است.

100 درصد ذخيره توارثي دوقلوهاي همسان و 50 درصد ذخيره توارثي دوقلوهاي غير همسان مشابه است. با مشاهده تفاوت­هاي دوقلوها، محققان مي­توانند اثر وراثت و محيط را بر روي صفات مختلف بررسي تعيين كنند.

تحقيقات گذشته بر روي صفات شخصيتي شامل قانون شكني و رفتارهاي ناهنجار شخصيتي سهم بيشتري را به ژنتيك اختصاص مي­داد. اما در اين بررسي بر روي رفتارهاي مربوط به مسئوليت پذيري اجتماعي مانند راي دادن، وفاي به عهد، تعهدپذيري و ... حاكي از ان است كه ژنتيك 42 درصد از واريانس را به خود اختصاص مي­دهد.

Philippe Rushton مي­گويد: " مفهوم اين موضوع اين است كه صفات خوب چيزي است كه به انسان به ارث مي­رسد. همه مردم در گروه­هاي اجتماعي خاص خود قرار مي­گيرند و سعي مي­كنند بهترين كار را در گروه خود انجام دهند. به طور مثال در بين دزدان نيز سعي در اين است كه كار خود را به بهترين صورت انجام دهند."

اما Robert Plomin متخصص ژنتيك رفتار از King’s College لندن نظر متفاوتي دارد. در مقاله­اي از وي كه به زودي چاپ خواهد شد، از طريق ارسال پرسشنامه­هايي به والدين هزاران دوقلو از طريق اينترنت رفتارهاي اجتماعي فرزندانشان مورد سوال قرار گرفته است. نتيجه اين تحقيق اين بود كه اثر محيط در سال سوم و چهارم زندگي اين دوقلوها موثر است اما در هفت سالگي اين اثر از بين مي­رود.

لازم به ذكر است دوقلوهاي مورد بررسي Rushton در فاصله سني 18 تا 75 سالگي قرار داشته­اند.

منبع: Proceedings of the Royal Society Biological Sciences

 


 
comment نظرات ()
 
همسانه‌سازی مردگان
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٦:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/۸
 

یک متخصص باروری جنجالی ادعا کرد که می­توان با ترکیب و همجوشی سلول­های مردگان با سلول تخم گاو كه مواد ژنتيکی آن تخلیه شده است، جنين زنده خلق کرد.

 

Panayiotis Zavos از مرکز طب تولیدمثلی کنتاکی در Lexington آمریکا اعلام کرد که گروه تحت سرپرستی وی نشان داده­اند که سلول­های انسان پس از مرگ می­توانند برای همسانه­سازی (Cloning) مورد استفاده قرار گیرند.

وی که این موضوع را در کنفرانس مطبوعاتی خود در لندن بیان می­کرد، افزود: این مطالعه کاملاً تحقیقاتی بوده و هیچ جنینی برای همسانه­سازی تولیدمثلی و کاشت مورد استفاده قرار نگرفته است.

این ادعا سریعاً با واکنش شکاکانه و بدبینانه محافل علمی انگلستان مواجه شد. به طور مثال Richard Gardner از انجمن سلطنتی انگلستان که در زمینه همسانه­سازی و تحقیقات سلول­های بنیادی فعالیت می­کند، این کار را غیراخلاقی و از نظر علمی سوال برانگیز دانست. وی تصریح کرد: این یک خطای فاحش است که شما پیشنهاد برگرداندن یک فرد را با خلق یک انسان دیگر با محتوای ژنتیکی وی دهید.

Robin Lovell-Badge رییس بخش ژنتیک تکاملی در موسسه ملی تحقیقات پزشکی انگلستان نیز با اشاره به فعالیت­های Panayiotis Zavos وی را متهم کرد که با دست گذاشتن بر احساسات خانواده­های آسیب­دیده به آنها امیدواری بیهوده می­دهد.

سایر دانشمندان نیز معتقدند که همسانه­سازی انسان اگر امکان­پذیر نیز باشد عواقب و خطرات احتمالی در بروز مشکلات بعدی پس از آن بسیار است.

اصل خبر

پيوندهای مرتبط: سايت Panayiotis Zavos

انجمن سلطنتی انگلستان

منبع: NewScientist


 
comment نظرات ()
 
وبلاگ نويسان و بمباران گوگلی به نفع خليج فارس
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٧:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٩/٧
 
دوستان سلام،
 
گروهی از وبلاگ نويسان ايرانی، در اعتراض به اقدام موسسه نشنال جئوگرافيک که در اطلس تازه خود، در کنار نام خليج فارس و در داخل پرانتز نوشته است 'خليج عربی'، اقدامی هماهنگ را سازماندهی و اجرا کرده اند.

اين وبلاگ نويسان، صفحه ای در شبکه اينترنت به راه انداخته اند به اسم خليج عربی اما وقتی کاربران وارد اين صفحه می شوند، با اين جمله روبرو می شوند که "خليجی با اين نام در دنيا وجود ندارد."

در اين صفحه همچنين نوشته شده که "هيچ جايی به نام خليج عربی هرگز وجود نداشته است و نام صحيح آن خليج فارس بوده و هست."

دليل راه اندازی اين صفحه آنطور که در تعدادی از اين وبلاگها توضيح داده شده، اين است که اگر کسی در دنيا از طريق موتور جستجوگر گوگل، به دنبال "خليج عربی" بگردد، با اين صفحه روبرو شود که به جستجوگران خليج عربی توصيه می کند کتاب های تاريخی را مطالعه کنند تا متقاعد شوند که نام خليج فارس صحيح است نه خليج عربی.

از آنجايی که اولويت فهرست بندی صفحات يافت شده در هر جستجو در موتور جستجوگر گوگل که معروفترين جستجوگر دنياست بر مبنای ميزان مراجعه به هر صفحه و گستردگی آن در سطح اينترنت است، وبلاگ نويسان ايرانی که صفحه ياد شده را طراحی کرده اند، با دعوت از ساير وبلاگ نويسان جهت لينک (پيوند) دادن به اين صفحه در وبلاگ های خود و جستجوی مداوم برای آن در گوگل و باز کردن مکرر آن، در تلاش هستند که اين صفحه را به صدر فهرست گوگل منتقل کنند.

در بريتانيا، در نتيجه جستجو برای اصطلاح خليج عربی (جستجو برای Arabian Gulf) در گوگل، نخستين صفحه ای که ظاهر می شود، همان صفحه ای است که وبلاگ نويسان ايرانی ايجاد کرده اند، به نوشته اين وبلاگ ها، در کانادا نيز وضع مشابهی برقرار است و آنها اميدوارند در ساير کشورها نيز به زودی اين صفحه به صدر فهرست ها ارتقا پيدا کند.

پس بشتابيد...اينجا را کليک کنيد تا صفحه مذکور را ببينيد!


 
comment نظرات ()