زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

پايگاه‌هاي اطلاعات ملي DNA در خدمت كشف جرائم
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/۱/٢٦
 

 

در خلال 10 سال در انگلستان و ولز كه داراي بزرگترين پايگاه اطلاعات ملي DNA در جهان هستند (NDNAD)،جرم  بيش از 600 هزار مضنون با استفاده از اين اطلاعات اثبات شده است. اين موفقيت بزرگي براي اين پايگاه محسوب مي‌شود گرچه برخي صاحبنظران معتقدند كه قدرت NDNAD مي‌تواند باعث تجاوز به آزادي‌هاي اجتماعي شود. اين موسسه قانوناً مي‌تواند از افراد بازداشت‌شده نمونه DNA جمع‌اوري نمايد و از 10 سال پيش (10 آوريل 1995 ميلادي) تا كنون NDNAD از 3 ميليون نفر نمونه گرفته است.

يكي از مامورين پليس انگلستان ادعا مي‌كند كه اين ابزار قدرتمند به طور ميانگين در ماه در 15مورد  قتل، 45 مورد تجاوز و بزه جنسي و 2500 مورد دزدي ماشين و مسايل مرتبط به مواد مخدر به ياري پليس مي‌آيد.

اختيارات و دامنه عمل اين موسسه در حال افزايش است واز سال 2001  پليس مي توانست نمونه هاي به دست‌آمده از مضنوني كه در طي مراحل دادرسي تبرئه شده بودند، نگهداري نمايد. از سال گذشته نيز به پليس اختيار داده شده تا از هر مضنوني نمونه DNA جمع‌آوري نمايد.

قانون مشابهي نيز در ايالت كاليفرنيا آمريكا در پاييز سال گذشته به تصويب رسيد كه به موجب آن پليس مي‌تواند از افراد دستگير شده نمونه DNA بگيرد.

 

مقاله مرتبط درباره لزوم ثبت اطلاعات ژنتيكی تمامی شهروندان

 

منبع: New Scientist


 
comment نظرات ()
 
سال نو مبارک
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/۱/۱٥
 

عيد همگی مبارک! از همه دوستانی که لطف کردند و سال نو را تبريک گفتند تشکر می‌کنم.

با احترام


 
comment نظرات ()