زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

راهبرد هندی اتصال بخش خصوصی و دولتی برای توسعه صنايع بيوتکنولوژی
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٧:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٢/۱٧
 

مشارکت بخش خصوصي و دولتي، اساس راهبرد جديد ملي توسعه بيوتکنولوژي در کشور هند مي­باشد که با هدف توليد يک ميليون موقعيت شغلي جديد و بازگشت سرمايه­اي معادل 5 ميليارد دلار در صنايع بيوتکنولوژي تا سال 2010 تنظيم شده است.

 

پيش­نويس سياست­هاي کلي راهبرد ملي توسعه بيوتکنولوژي کشور هند، در ماه گذشته توسط وزير علوم اين کشور -Kapil Sibal- براي اجرا در اواخر امسال ارائه گرديد.

 

اين سياست­ها که ترغيب­کننده مشارکت بخش خصوصي و دولتي مي­باشد، باعث ايجاد بحث­ها و بعضاً مخالفت­هايي در صنايه بيوتکنولوژي هند گشته ­است، چرا که بر اساس آن امکان سرمايه­گذاري 100 درصد خارجي وجود دارد و اين موضوع ممکن است تهديدی براي صنايع داخلي به شمار آيد.

 

Maharaj Kishan Bhan دبير موسسه بيوتکنولوژي دهلي نو (DBT) که اين پيش­نويس را تهيه کرده است، هدف از طراحي اين راهبرد را قرار گرفتن هند در بين کشور مطرح جهان در صنايع بيوتکنولوژي اعلام کرد.

 

وي ساختار اين راهبرد را بر مبناي توجه به تحقيقات براي منافع عامه و سودآوري که دو موضوع متضاد هستند، می‌داند که بايد با کمک هم به توسعه نوآوري در بيوتکنولوژي بيانجامند.

 

بر اساس اين پيش­نويس، تا سال 2010، صنايع دارويي اين کشور – خصوصاً صنايع توليد واکسن- سالانه 2 ميليارد دلار بازگشت سرمايه خواهند داشت. بازگشت سرمايه خدمات کلينيکي و خدمات جنبي تحقيقاتي نيز به ترتيب به 5/1 و 1 ميليارد دلار خواهند رسيد. نيم ميليارد دلار نيز براي بيوتکنولوژي کشاروزي و صنعتي در نظر گرفته شده است.

 

اين اهداف گرچه بلند پروازانه به نظر مي­آيد ولي با توجه به موفقيت­هاي دولت هند در رشد صنعتي در سال­هاي گذشته، اين خوش­بيني منطقي به نظر مي­رسد. آمار نشان مي­دهد که صنايع بيوتکنولوژي هند با نرخ رشدي معادل 39 درصد، بين سالهاي 2003 تا 2004 ميلادي، ارزشي بيش از 700 ميليون دلار داشته­اند. همچنين سرمايه موجود در اين بخش با 26 درصد افزايش در زمان مشابه، به 137 ميليون دلار رسيده است.

 

با توجه به راهبرد جديد، کمک­هاي دولتي به آن دسته از پروژه­هاي صنعتي­ تعلق مي­گيرد که يک دانشمند شاغل در مراکز تحقيقاتي دولتي بتواند حمايت يک شرکت خصوصي را نيز جلب نمايد. در عين حال بر اساس اين راهبرد ملي جديد، حداقل معادل 30 درصد از کمک دولت نيز بايد توسط شريک تجاري که مسوول مستقيم هدايت تحقيق و توسعه به سمت تجاري شدن مي­باشد، تامين شود.

Varaprasada Reddy مدير اجرايي يک شرکت بيوتکنولوژی در حيدرآباد (Shantha Biotechnics) که يکي از شرکت­هاي پيشرو کشور هند در زمينه واکسن­هاي نوترکيب در دهه 90 ميلادي به شمار مي­رود، ضمن تمجيد از اين مشارکت، از امکان سرمايه­گذاري مستقيم 100 درصدي خارجي انتقاد کرده و آن را موجب رنجش صنايع داخلي مي­داند. او عقيده دارد که بايد اين راهبرد از مشارکت شرکت­هاي داخلي و خارجي به نسبت 75:25 به جاي سرمايه­گذاري 100 درصدي خارجي حمايت نمايد.

گفتنی است، صنايع بيوتکنولوژی هند رشد چشمگيری در سال‌های اخير داشته‌اند و در توسعه داروهای بيوتکنولوژی و واکسن‌های نوترکيب موفقيت‌هايی را کسب کرده‌اند.

پيوند مرتبط: کميته بيوتکنولوژی وزارت علوم هند


 
comment نظرات ()
 
طنز تلخ مديريت در ايران
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٢/٥
 

در مدتی که در شرکت ..... بودم روزی در يک جلسه شرکت داشتم. در اين جلسه يک شخصی که به واسطه نسبت خانوادگی با يکی از مديران ارشد کشور سمت‌هايی مختلفی در کنار ايشان داشته و دارند کنار من نشسته بودند و صحبت جالبی کردند. عين جمله ايشان يادم نيست ولی ايشان يک همچينين چيزی گفتند: ما در استخدام افراد با هوش مشکل داريم... اينها (افراد با هوش) نمی‌توانند با سيستم هماهنگ شوند و بهتر است ما از افراد معمولی استفاده کنيم، زيرا با سيستم مشکل نخواهند داشت. من در جلسه مذکور حرف ايشان را تا حدودی باور کردم.

بعد از جلسه خيلی به جمله ايشان فکر کردم ... ايا ايشان حق می‌گفتند؟ آيا چون سيستم توانايی بهره‌برداری از افراد برتر را ندارد، ما بايد از آشنايان و خويشاوندان در پست‌های حساس استفاده کنيم؟ شايد برای ايشان اينگونه بهتر باشد ولی آيا برای پيشرفت کشور حذف افراد با قابليت ذهنی بالا درست است؟ آيا نمی‌توان با مديريت صحيح اين افراد را به بهترين شکل به خدمت گرفت و از توانمنديهای آنها بهره‌برداری کرد؟

شايد نه و بهتر باشد که افراد نالايق با حقوق‌های بالا در دستگاه‌ها مشغول باشند و افراد توانمند يا خارج شوند يا مجنون... فعلاْ که به نظر می‌آيد اينچنين است. مدير نالايق با زير دست ضعيف و خويشاوند قطعاً مشکل نخواهد داشت و کسی به او ايراد نخواهد گرفت. ولی تا کي؟

..شما چطور فکر می‌کنيد؟


 
comment نظرات ()