زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

معرفی يک وبلاگ
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٩:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٤/٤/٢٥
 

دوست خوبم محمد غضنفری که مدتهاست از آشنايی ما می‌گذرد، مدتی است که وبلاگی برای خودش طراحی کرده به نام آشنايی با زيست‌شناسی و ژنتيک که به تازگی تغييراتی در جهت بهبود ظاهر آن انجام داده است.

محمد غضنفری که همکار من در پژوهشگاه مهندسی ژنتيک در روزگار جوانی بوده، در عين حال دبير زيست‌شناسی است و خوب می‌نويسد. او با روحيه يک دبير زيست‌شناسی، سعی در ارائه مطالب به زبان ساده اما کاملاْ تخصصی دارد و در اين راه موفق است. او خيلی خوب می‌نويسد، چه علمی و چه احساسی!

پيشنهاد می‌کنم سری به وبلاگ او بزنيد (اينجا را کليک کنيد) و شنيده‌ام که برنامه‌های وسيعی برای بهبود هر چه بيشتر سایت خود دارد. اميدوارم موفق باشد (همه مثل ما که فقير فقرا نيستند که از امکانات رايگان استفاده کنند.

راستی، يکی از اخبار اين وبلاگ به نام راهبرد هندي اتصال بخش خصوصي و دولتي براي توسعه‌ي صنايع بيوتكنولوژی در سايت خبرگزاری ايسنا درج شده است (در اين ادرس می‌توانيد آنرا ببينيد).

وبلاگ آشنايی با زيست‌شناسی و ژنتيک

راهبرد هندي اتصال بخش خصوصي و دولتي براي توسعه‌ي صنايع بيوتكنولوژی


 
comment نظرات ()
 
سفر به کرمان
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٤/۱۸
 

هفته پيش برای جلسه مشترک هیات مدیره انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و کمیته­های اجرایی و علمی چهارمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران به کرمان رفته بودم.

دکتر محمد حسین صنعتی، رییس انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران و دبیر پیشین کمیته ملی زیست­فناوری در اين جلسه ضمن اظهار اینکه سند ملی زیست­فناوری با توجه به ظرفیت­های کشور و به بهترین شکل ممکن تهیه شده و در آن سیاست تمرکز زدایی و توجه به تمامی مناطق کشور در نظر گرفته ­شده است، گفت: متاسفانه سند ملی زیست­فناوری 369 روز بعد از تصویب در هیات دولت ابلاغ شد. در اينجا چکيده مطالب ايشان را برايتان نوشته‌ام.

او ادامه داد: با توجه به اهمیت زیست­فناوری (بیوتکنولوژی) و توانمندی­های آن در رشد و گسترش کشور، مقرر گردید تا شورای عالی بیوتکنولوژی به ریاست رییس­جمهور یا معاون اول وی تشکیل شود. این شورا جای کمیته ملی زیست­فناوری را خواهد گرفت و اعضای آن چند وزیر از جمله وزرای بهداشت، کشاورزی و علوم هستند. همچنین روسای سازمان­هایی چون سازمان محیط زیست نیز در ترکیب این شورا حضور خواهد داشت و دبیر این شورا آقای دکتر ضرغامی، رییس دفتر معاون اول رییس جمهور و رییس سابق کمیسیون بیوتکنولوژی انتخاب شدند.

اولین جلسه این شورا با حضور دکتر عارف و وزرای مرتبط تشکیل شد و آیین­نامه داخلی، ماموریت­های کلی و بودجه 6 ماه اول و دوم مورد بررسی قرار گرفت. همچنین در این جلسه چارچوب سازمانی و ضوابط تشکیلاتی دبیرخانه مورد بررسی قرار گرفت.

رییس انجمن بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران در ادامه گفت: همچنین مقرر شد که کار گروه­های تخصصی زیست­فناوری در وزارت­خانه­ها و سازمان­های مرتبط تشکیل شود که بر این اساس اولین کار گروه تخصصی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در اواخر سال 1383 برگزار شد و دومین جلسه آن یازدهم تیرماه سال جاری برگزار شد.

دکتر صنعتی در آخر ضمن گلایه از مسوولین بلند پایه به دلیل بی توجهی به پژوهش خصوصاً پژوهش در زیست­فناوری، افزود: در ارتباط با سند کار کارشناسی انجام شده و در این زمینه بسیار از دولت جلوتر هستیم. حال نوبت سیاستمداران است تا وظایف خود را انجام دهد. متاسفانه علی­رغم آنکه قانون توسعه کشور دانایی محور است، با کاهش چشمگیر بودجه پژوهش مواجه هستیم.

لازم به ذکر است که علی­رغم برگزاری اولین جلسه شورای عالی زیست­فناوری، متاسفانه کشمکش­ برای تعیین 4 نماینده از متخصصان بیوتکنولوژی در این شورا ادامه دارد و داستان درگیری­های داخلی متخصصان بیوتکنولوژی و صدمات ناشی از آن به دلیل عدم وحدت بین آنها و به تبع آن پشت کردن مقامات بلند پایه به بیوتکنولوژی به همین دلیل، ادامه دارد.

گفتنی است، در سفر اعضای هیات مدیره انجمن بیوتکنولوژی به ماهان که برای بررسی چگونگی برگزاری چهارمین همایش ملی بیوتکنولوژی جمهوری اسلامی ایران که 25 تا 27 مردادماه امسال در ماهان کرمان برگزار می­شود، صورت گرفت، وضعیت داوری مقالات و شرایط برگزاری مورد بررسی قرار گرفت و در جلسه مشترکی با کمیته­های اجرایی و علمی از روند برگزاری این همایش مطلع شديم.


 
comment نظرات ()