زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

تعريف زيست‌فناوري (بيوتكنولوژي) و كاربردهاي آن
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۳:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٦/۱۳
 

واژه زيست فناوري نخستين بار در سال 1919 توسط Karl Ereky   به مفهوم كاربرد علوم زيستي و اثر مقابل آن در فناوري هاي ساخت بشر به كار برده شد. به طور كلي هر گونه فعاليت هوشمندانه بشر در خلق، بهبود و عرضه محصولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصأ از طريق دستكاري آن ها در سطح مولكولي در حيطه اين مهم ترين، پاك ترين و اقتصادي ترين فناوري قرن حاضر، زيست فناوري، قرار مي گيرد.

كاربردهاي سنتي زيست فناوري شامل اصلاح نباتات و دام، تهيه نان ، ماست و پنير بوده است و پس از آن توليد آنتي بيوتيك ها، انسولين انساني و اينترفرون و در حال حاضر با ظهور فناوري DNA نوتركيب، دستكاري ژن ها و انتقال ژن از يك موجود زنده به ديگري يا به عبارت ديگر مهندسي ژنتيك، ظرفيت بهره گيري از اين فناوري به نحو فزاينده اي افزايش يافته است.

در حال حاضر با توجه به افزايش بي رويه جمعيت و نياز به تأمين مواد غذايي اين جمعيت رو به تزايد، زيست فناوري كشاورزي مورد توجه خاص مي باشد و محصولات تراريخته گوناگون پرمحصول و مقاوم كشاورزي مانند ذرت، برنج، سويا، گوجه فرنگي، گندم توليد و استفاده از تكنيك هاي نوين زيست فناوري در افزايش توليد شير و گوشت دام موثر واقع شده اند.

تأمين سلامت و بهداشت جمعيت بيش از شش ميلياردي ساكنان كره زمين از طريق توليد داروهاي نوتركيب و واكسن ها، دستيابي به روش هاي درمان كم هزينه بيماري ها و يافتن درمان بيماري هاي لاعلاج و تشخيص سريع تر و مؤثر تر بيماري هاي گوناگون از جمله بيماري هاي ژنتيكي از وظايف زيست فناوري پزشكي ميباشد.

همچنين رويكرد جديد به محيط زيست در قرن حاضر و در نظر گرفتن آن به عنوان يك جزء‌ از سرمايه ملي كشور ها و لزوم  حفظ آن با استفاده از زيست فناوري از مهمترين دغدغه هاي بشر در قرن حاضر است. حذف مؤثر آلاينده هاي محيطي خطرناك از محيط زيست با استفاده از ميكروارگانيسم هاي پالايشگر آلودگي و استفاده از تكنيك هاي حفظ، نگهداري و حراست از ذخاير ژنتيكي كشور از جمله كاربردهاي زيست فناوري در زمينه محيط زيست ميباشد. كاربردهاي زيست فناوري در  صنعت كه منجر به توليد محصولات با صرف هزينه و انرژي كمتر، ضايعات اندك و از همه مهمتر، كمترين اثر سوء بر محيط زيست مي شود.  باعث شد كه از اين فناوري به عنوان يكي از پاكترين بخش هاي صنعت ياد شود. زيست فناوري همچنين توليد محصولاتي كه قبلأ از روش هاي ديگر امكان توليد آن وجود نداشته يا بسيار سخت و دشوار بوده است، ممكن ساخته است.


 
comment نظرات ()
 
داره درست می‌شه...
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٦/٩
 

خدا را شکر بورسم داره درست می‌شه ... البته تا آخرش هم معلوم نيست درست شده يا نه ... هنوز بايد منتظر بود ...


 
comment نظرات ()