زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

کشورهای اطافمان را بهتر بشناسيم...
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱/٢۱
 

یکی از دوستان تعریف می‌کرد که در ماه گذشته برای یک کنفرانس علمی به مصر سفر کرده بود. او می‌گفت که تعداد زیادی از دوستانش برای ویزای مصر و شرکت در این کنفرانس اقدام کرده بودند و فقط او موفق به دریافت ویزا شده بود. او کلی از این موضوع خوشحال بود و فکر می‌کرد کارش خیلی درسته و به مصر سفر کرده بود.

روز اول به محض ورود به فرودگاه ۸ ساعت بازجویی می‌شود.

...

روز اول کنفرانس و پس از ارائه مقاله‌اش در کنگره یک ماشین به ورودیه کنفرانس نزدیک می‌شود و او را سوار ماشین می‌کنند و از او برای مدتی درباره هدفش از مسافرت به مصر سوال می‌کنند.

...

روز بعد این موضوع تکرار می‌شود و از او خواسته می‌شود که محوطه محل برگزاری کنفرانس را ترک نکند. توجه کنید، آدم بره مصر و نتونه بره اهرام و بقیه جاهای قشنگشو ببینه...

...

دوست ما از ترس گرفتاری عطای کنفرانس و مصر رو به لقایش می‌بخشد و همون روز زمان پروازش رو تغییر می‌دهد و بر‌می‌گردد. فکر کنید اگر او را دستگیر می‌کردند. چی می‌شد؟

...

حقوق شهروندان خارجی در کشور بیگانه موضوعی است که وزارت خارجه هر کشور آن را بر عهده دارد و این رفتار با یک محقق و پژوهشگر را در یک کشور مسلمان و رفتار کشور ما را با متجاوزین به قلمرو سرزمینی ایران را با هم مقایسه کنید.

از آن طرف واکنش تند انگلستان به دستگیری متجاوزین را نگاه کنید. آنها به شهروندان خود اهمیت می‌دهند. اگر این دوست ما در مصر زندانی می‌شد (آن هم بی‌دلیل) کدوم نهاد کشور دنبال کار اون رو می‌گرفت و آیا اصلاْ صدایش در می‌آمد؟

...

نتیجه: عوض کردن اسم خیابان شهید خالد اسلامبولی اشتباه محض بود. اگر نام گذاری این خیابان اشتباه بوده، تغییر آن بیشتر اشتباه بود و باج دادن به یک دیکتاتور با بدترین نوع دیکتاتوری به نام مبارک بوده است و هیچ هم عاید کشور نشده است. دوم اینکه خفقان وحشتناکی در مصر برقرار است. سوم اینکه کمی به اتباع خود در کشورهای دیگر اهمیت بدهیم. اگر ادعا می‌کنیم اتباع ما در اربیل جاسوسی نمی‌کرده‌اند (اگر هم کرده‌اند، خوب کرده‌اند!) و دیپلمات معمولی بوده اند، چرا باید هنوز در بند آمریکاییان باشند. کمی از بلر یاد بگیریم!!!


 
comment نظرات ()
 
از تجربيات موفق درس بگيريم
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱/۳
 

علوم زيستي چندين سال است كه كاربردهاي مهمي در زندگي بشر يافته اند. گرچه علوم زيستي از گذشته هاي دور در زندگي انسان‌ها نقش داشته اند ولي پيشرفت‌هاي علمي در دهه‌هاي گذشته خصوصا در زمينه ژنتيك مولكولي و مهندسي ژنتيك فصل جديدي را در بهره‌مندي بشر از طبيعت آغاز كرده است. فارغ از بايدها و نبايدها در زمينه بيوتكنولوژي (زيست فناوري) و مهندسي ژنتيک، اين واقعه تاريخي غيرقابل انكار است و موج ايجاد شده در اين زمينه چند دهه از تاريخ بشر را تحت تاثير گذاشته است.

 

خصوصيت اصلي يك موج فراز و نشيب آن است و نظرات مختلفي درباره موقعيت كنوني ما در اين موج ايجاد شده از پيشرفت سريع علوم زيستي” ارائه شده است. براساس اين نظريات، به هر حال هميشه نمي توان فرصت كافي براي بهره مندي از ثمرات اين موج دانش بشري داشت و اين موج جاي خود را به موج ديگري خواهد داد. بنابراين در اين شرايط لزوم تصميم گيري سريع و اجراي برنامه هاي توسعه اي با استفاده از امكانات موجود احساس مي شود. سالها است كه از زيست فناوري در كشورمان صحبت مي شود و فعاليت هاي متنوعي در اين زمينه در كشورمان انجام شده است. اما هنوز به نظر مي رسد فعاليت ها براساس حركاتي خود جوش و بر اساس قابليت هاي فردي اشخاص صورت مي گيرد و برنامه ريزي ملي هنوز اثر تعيين كننده خود را بر نتايج حاصل از اين فعاليت ها نگذاشته است. بديهي است كه زير ساخت ها، توسعه منابع انساني، حمايت ها و تسهيلات از طرف دولت تامين شده است ولي سالها است كه سازماندهي منابع و برنامه ريزي راهبردي در توسعه تحقيقات و فناوري در علوم زيستي و زيست فناوري، موضوع مورد بحث مسئولان است.

 

الگوهاي خارجي

كشورهاي مختلفي در به كار بردن علوم زيستي براي بهبود زندگي بشر فعال بوده اند. كشورهاي توسعه يافته مانند ايالات متحده آمريکا، آلمان، انگلستان و كانادا فعاليت هاي گسترده اي در اين زمينه داشته اند.

برخي كشورهاي در حال توسعه نيز در اين راه وارد شده اند و در كنار كشورهاي پيشرو، به اهميت اين بخش از دانش بشري در افزايش كيفيت زندگي پي برده اند. كوبا، كره جنوبي، هند و چين از اين دسته كشورها هستند و هر يك استراتژي خاص خود را در سازماندهي فعاليت هاي ملي خود دارند.

مطالعه و بررسي روند بهره مندي اين كشورها از دستاوردهاي علوم زيستي تجربه گرانبهايي براي هر كشور علاقمند به قدم گذاشتن در اين راه است كه با هزينه اي كمتر مي توان برنامه هاي آنها را تجزيه و تحليل نمود.

 

 

الگوهاي داخلي

بدون شك موفقيت هاي هر كشوري حاصل فعاليت هاي تك تك افراد و شهروندان آن است. در مسير پيشرفت كشورها، برخي افراد نقش تعيين كننده اي داشته اند كه آلوين تافلر به خوبي در كتاب ”جابجايي در قدرت” خود به آن اشاره مي كند.

كم نيستند كساني كه در كشور ما در شرايط مساوي موفق شده اند دستاوردهاي حاصل از دانش بشري در حيطه علوم زيستي را به صورت محصول در اختيار هم ميهنان خود قرار دهند. استفاده از تجربيات موفق اين افراد و يافتن شاخص هاي موفقيت آنان براي ساير فعاليت ها كاري دور از دسترس نمي باشد.

با توجه به جلسات بحث و بررسي اخير در زمينه روند و چالش هاي موجود در توسعه زيست فناوري و علوم زيستي در كشور و همچنين تلاش هاي سازمان دهي شده از سال ۱۳۷۵ تا كنون براي هدايت فعاليت ها در اين بخش و سابقه ۸۰ ساله پژوهش و توليد محصولات زيستي در کشور، به نظر مي رسد اكنون ديگر زمان تصميم گيري است.

اگر كشورمان مي خواهد كه در زمينه بهره مندي از دانش بشري براي استفاده از مواهب خدادادي در حيطه زيست فناوري موفق باشد، ديگر جاي درنگ نيست.

موج موجود در سال هاي آخر خود است و بزودي موج ديگري جاي آن را خواهد گرفت و غفلت از فرصت هاي موجود ضربات جبران ناپذيري به اقتصاد كشورمان خواهد زد. ديگر فرصت برگشت به عقب وجود نخواهد داشت و كشور در اين زمينه نيازمند دانش و فناوري بيگانه خواهد بود. در اين لحظه نمي توانيم ادعا كنيم كه اگر شروع كنيم باز هم مي توانيم به ديگر كشورها برسيم. محصولات متنوع علوم زيستي در راه هستند و مراحل پاياني ارزيابي خود را طي مي كنند. زمان آن است كه به محققان و فناوران خود اعتماد كنيم و نيازهاي واقعي آنها را درك كنيم و به آنها فرصت دهيم كه نقش شايسته خود را در توسعه پايدار كشور بازي كنند.

 

مقاله درج شده در جام جم


 
comment نظرات ()
 
تبريک عيد
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۱/۱
 

سال نو مبارک

به اميد سالی خوب

چيز ديگه‌ای ندارم بگم، فقط خواستم همون روز اول مطلبم رو بذارم!


 
comment نظرات ()