زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

وبلاگ‌هاي علمي ‌نقش موثري در ترويج دانش ايفا مي‌كنند
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٤:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۳/۱٢
 

داشتم تو اينترنت می‌چرخيدم كه يك مطلب از خودم رو پيدا كردم كه تا حالا تو وبلاگ نگذاشته بود. يعنی خودم مطلب خودم رو با عنوان، وبلاگ‌هاي علمي ‌نقش موثري در ترويج دانش ايفا مي‌كنند، كشف كردم. بخونيد...

وبلاگ‌هاي ايراني، اكثرا جنبه‌ي شخصي داشته و نويسنده هر چه دلش خواسته در وبلاگ نوشته است در اين بين برخي وبلاگ‌ها بيشتر به سمت ادبي شدن رفته و حاوي شعر و جملات و عباراتي براي بيان احساسات نويسنده‌ هستند.

وبلاگ‌هاي سياسي هم بخش قابل توجهي از وبلاگستان را به خود اختصاص داده اند كه با توجه به طبيعت وبلاگ و امكان ابراز نظرات دو طرفه طبعا چندان عجيب نيست.

بحث درباره‌ي موضوعات ممنوع، موضوع بسياي از وبلاگ‌هاي ديگر بوده كه با مسدود كردن بسياري از آنها، درصد اين بخش از وبلاگ‌ها تغيير نمي‌كند، چرا كه با ايجاد وبلاگ جديدي، همزمان وبلاگ ديگري مسدود مي‌شود، نكته جالبي كه شخصا با آن برخورد كرده‌ام اين است كه نويسنده‌ي بسياري از وبلاگ‌ها با نوشتن در وبلاگ خود مي‌خواهند بگويند كه وجود دارد و در برخي موارد بغض بي‌توجهي نسل گذشته به نسل جديد را در متن وبلاگ مي‌بينيد.

دليل حركت بعضي وبلاگ‌ها به سمت نوشته‌هايي كه در جامعه عرف محسوب نمي‌شوند و يا مطرح كردن آنها در جامعه با مقاومت رو به رو مي‌شود، هم در همين حس مطرح كردن خود، نهفته است، چرا كه متاسفانه جوان امروزي مجالي ندارد كه خود را به ديگران نشان دهد و توانمندي‌هاي مشروع خود را به نمايش بگذارد، تنها در درس، ورزش، قرآن و چند موضوع محدود ديگر جوانان فرصت مطرح كردن خود را دارند.

نبايد از ضرورت صحبت كرد، چرا كه وبلاگ فضايي شخصي است و نويسنده بايد آزاد باشد هر چه دلش مي‌خواهد بنويسد، اما قطعا وبلاگ‌هاي علمي‌در بالا بردن معلومات عمومي‌ جامعه، به خصوص در جوان‌ها كه مخاطب اصلي وبلاگ‌ها هستند، نقش موثري دارند. جوان در يك خانواده زندگي مي‌كند و اطلاعاتي كه كسب مي‌كند در اختيار ساير اعضاي خانواده از جمله همان نسل قديم قرار مي‌دهد.

وبلاگ‌هاي علمي‌نقش موثري در ترويج دانش خواهند داشت، ولي اين موضوع قابل برنامه‌ريزي نيست و نمي‌توان مخاطب را نيز مجبور به خواندن آنها كرد يا جوانان را مجبور كرد وبلاگ علمي‌راه اندازي كنند. در عين حال اعتبار محتويات وبلاگ‌ها نيز جاي بحث دارد؛ چرا كه خواننده ترجيح مي‌دهد اطلاعات علمي‌ را از سايت‌هاي علمي‌معتبر دريافت كند تا اين كه در يك وبلاگ آن‌ها را مطالعه كند.

متاسفانه بازديد كننده‌هاي وبلاگ‌هاي علمي‌محدود هستند و مخاطبان عموما جذب وبلاگ‌هاي طنز، وبلاگ‌هاي داراي موضوعات داراي ارزش خبري -برخورد- و ساير وبلاگ‌هايي كه در طول زمان معروف شده‌اند،‌ مي‌شوند.

اصل مصاحبه 


 
comment نظرات ()
 
يک سايپايی در ميان استقلالی ها
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱۱:٤۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۳/٤
 

این هفته با چند تا از دوستان رفتیم تا بازی استقلال سایپا را ببینیم. خوب چون همه انها استقلالی بودند، من هم رفتم در میان تماشاگران استقلال. من از اولش استقلالی بودم ولی از زمانی که دایی به ایران برگشت، طرفدار او بودم و تیمی که او در آن بود، یعنی اول صبا باتری و حالا که خودش همه کاره سایپا هست، مطمئناْ از قهرمان شدن سایپا خوشحال می شوم. دايی از اون دسته آدمهايی هست که مثل ستاره دنباله دار هالی هستند و هر ۱۰۰ سال يک بار (البته هفتاد و چند سال يک بار) در ايران همچنين آدمی به دنيا می‌آيد.

ما دقیقاْ پشت دروازه بودیم و هر سه گل را از نزدیک دیدیم...گل اول درون دروازه سایپا در نیمه اول و دو گل سایپا...

تاکتیک سایپا مثال زدنی بود و تعویض های دایی عالی و سه تعویض مرفاوی کاملاْ به نفع سایپا بود تا استقلال. دایی با آمدن به بازی (خودش را با یک بازیکن تعویض کرد و قبل از زدن دو گل تیمش به بازی آمد) تاکتیک تیمش را عوض کرد و بر خلاف تفکر مرفاوی به جای سانتر از جناحین برای سر زدن خودش، بیشتر دفاع های استقلال را مشغول کرد تا دیگر مهاجم تیمش دو گل سایپا را بزند.

باور کنید نگهداشتن احساس در میان تماشاگران استقلالی و داد نزدن بعد از گل دوم سایپا خیلی مشکل بود...

امیدوارم سایپا موفق شود تا جام قهرمانی را به خانه ببرد گرچه نقطه نظرات فراوانی برای بهبود تیم سایپا دارم که البته به من محقق ژنتیک مولکولی اين موضوع ارتباطی ندارد!

سیر تدریجی تمایل از آبی به نارنجی

تا حالا دقت کرده اید که به یک رنگ علاقه خاصی دارید. برای من همیشه رنگ خیلی مهم بوده و هست. از نوجوانی و از وقتی کتاب آیین بهزیستی اسلام را خواندم به رنگ ها توجه بیشتری کردم.

اولین رنگی که به آن علاقمند شدم آبی بود و به خاطر آرامش آن و اینکه خدا بی حکمت آسمان را که همیشه جلوی چشممان است را آبی نکرده به این رنگ علاقمند شدم.  اتاقم را نیز آبی رنگ زدم.

اما بدون اینکه متوجه شوم، در این چند سال کم کم به رنگ نارنجی علاقمند شده‌ام. هیچ وقت متوجه نشدم که کم کم همه چیز دور و برم و انتخاب هایم نارنجی می شوند. رنگ وبلاگم هم نشانی از این علاقمندی تدریجی بود.

به نظرم هوادار سایپا شدنم هم غیر از اینکه به علی دایی مربوط باشد، به علاقه جدیدم یعنی رنگ نارنجی ارتباط داشته باشد.

این مطالب را ننوشتم که بخندید... فکر کنم که رنگ در زندگی شما هم نقش مهمی داشته باشد. اثر رنگ در تغییر رفتارها در روانشناسی هم اثبات شده و خودم اثر آن را به خوبی در زندگی اطرافیانم دیده ام. اگر این موضوع را باور ندارید، یک کتاب روانشناسی رنگ ها بخوانید و یک کتاب دو جلدی به نام آیین بهزیستی اسلام است که در آن هم به روانشناسی رنگ ها اشاره شده است.


 
comment نظرات ()