زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

نسيم بهاري دل‌انگيز 1386، دستاوردهاي تحقيقات زيستي سال 1385
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱٦
 

فروردين هميشه فرصتي در اختيار مي‌گذارد كه با نگاهي به سال گذشته، از فراغت تعطيلات نوروزي براي بررسي دستاوردها و مشكلات سال گذشته و برنامه‌ريزي فعاليت‌هاي سال آينده استفاده كرد.

عطر و بوي بهار كه استثنا در تهران شلوغ هم در ايام عيد قابل استشمام است، امسال براي محققان و دست‌اندركاران علوم زيستي دو چندان بود. سال 1385 سال معرفي دستاوردهاي ارزنده و چشمگير دانشمندان علوم زيستي كشور به مردم بود، مردمي که مصرف‌کننده اصلي نتايج تحقيقات پژوهشگران کشورمان خواهند بود و يقينا مهمترين حامي واقعي تحقيقات در کشور هستند، چرا که هزينه‌هاي پژوهش در کشور از طرف همين مردم تامين شده و قطعا آنها هم از دانشمندان خود انتظار نتيجه دارند.

سهم بالايي از دستاوردهاي علوم زيستي در سال گذشته در حيطه بهداشت و درمان بوده‌اند. توليد داروي کنترل ايدز، راه‌اندازي بزرگترين مجتمع داروهاي نوترکيب در خاورميانه، چاپ نخستين مقاله حاصل از تحقيقات داخل کشور در مجله معتبر Nature و ترميم ضايعات نخاعي با استفاده از سلول‌هاي شوآن بخشي از دستاوردهاي درخشان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي در سال 1385 بود. در حوزه بهداشت وسلامت، بخش خصوصي نيز در کنار دولت فعالانه حضور داشته و حداقل 2 دستاورد چشمگير توليد داروي .M.S و راه‌اندازي شرکت توليدکننده بافت مصنوعي انسان از بخش خصوصي، حضوري قابل تامل است. توليد چندين داروي زيستي ديگر مانند اريتروپوئتين براي درمان بيماران کليوي نيز از ديگر دستاوردهاي بخش بهداشت و سلامت زيست‌فناوري بوده است.

از ديگر حوادث مهم سال گذشته توليد نخستين جانور همسانه‌شده کشور در پژوهشکده رويان بود. رويانا کوچک، اولين گوسفندي بود که به روش همسانه‌سازي توليدمثلي در ايران زنده متولد شد و هنوز هم به زندگي خود ادامه مي‌دهد.

ورود انبوه برخي محصولات زيست‌فناوري مانند انواع کودهاي زيستي در بخش کشاورزي نيز از وقايع قابل توجه سال 1385 بود. توليدکنندگان کودهاي زيستي نيز عمدتا از بخش خصوصي بودند.

بي شک دستاوردهاي ذکر شده حاصل کاري گروهي و سال‌ها تلاش و تحقيق و مبارزه با مشکلات مختلف خواسته يا ناخواسته بوده است. نتايج حاصل از پروژه‌هاي زيست‌فناوري چندين سال پس از شروع به بار مي‌نشينند و برخي پروژه‌ها هم به جواب مطلوب نم‌يرسند. دستاوردهاي به دست آمده در سال 1385 هم از اين قاعده مستثني نبوده و حاصل کار محققان در ساليان قبل بوده و اگر بخواهيم روند ورود ساير محصولات زيست‌فناوري به  بازار ادامه يابد، سرمايه‌گذاري در اين بخش نه تنها بايد ادامه يابد، از جهت کمي نيز بايد رشد کند. بي‌شک حمايت‌هاي نهادهاي حمايتي مانند شوراي عالي زيست‌فناوري، دفتر همکاري‌هاي فناوري رياست جمهوري و مجموعه وزارت صنايع و معادن لازمه ادامه راه مي‌باشد.


 
comment نظرات ()
 
سالگرد سقوط هواپيمای مسافربری ايران توسط مدعيان انسانيت و تمدن
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:۱٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱٢
 

هيچ گاه فاجعه ۱۲ تير و حرکت وحشيانه مدعی شماره يک انسانيت و تمدن بشری را فراموش نخواهيم کرد.

آن مدعيانی که به خاطر فرو ريختن دو ساختمان در يک شهر خود، دو ملت را به خاک و خون کشيدند ولی به راحتی و در عرض چند ثانيه، صدها انسان بی‌گناه را به کام مرگ فرستادند.

حداقل کسی در دنيا از حمله به نيويورک و اقدام تروريست‌ها حمايت نکرد ولی آمريکاييان به جانی بانی اين فاجعه مدال شجاعت دادند.

روح هموطنان شهيدمان شاد و لعن ابدی بر بانيان اين فاجعه ملی.


 
comment نظرات ()
 
کاش چشممان ژرف می‌ديد...
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱:۱٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱۱
 


 
comment نظرات ()
 
بيوتكنولوژي در هند
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/٤/۱
 

بیوتکنولوژی دیگر مختص اقتصاد کشورهای غربی نیست. گروهی از کشورها از چهار گوشه جهان، روند رو به رشد استفاده از فرصت­ها  در بیوتکنولوژی را خارج از مرزهای اروپا و آمریکای شمالی، آغاز کرده­اند.

 

از زمان پیدایش بیوتکنولوژی نوین در اواخر دهه 1970 میلادی، ایالات متحده آمریکا و پس از آن اروپا، صنایع بیوتکنولوژی را در دست داشتند. نسخه 2005 گزارش جهانی بیوتکنولوژی از گروه مشاوران Young & Ernst که شاید معتبرترین گزارش سالانه در اقتصاد بیوتکنولوژی باشد، حاکی از آن است که استرالیا، اسرائیل، چین و هند به ترتیب رتبه‌های پنجم، هشتم، نهم و یازدهم بیوتکنولوژی را در جهان دارند. این در حالی است که کشورهای دیگری مثل کوبا، ژاپن و تایوان نیز در مرحله رشد و شکوفایی در زمینه بیوتکنولوژی می باشند. همچنین چندین اقتصاد در حال رشد دیگر مثل برزیل، شیلی، سنگاپور، آفریقای جنوبی و کره جنوبی در حال جهش آغازین در بخش بیوتکنولوژی می‌باشند. در این مقاله چشم انداز بیوتکنولوژی در كشور هند ارائه شده است.

 

بيوتکنولوژی در هند

 

رشد و توسعه بيوتكنولوژي در هند در دهه گذشته واقعاً قابل توجه بوده است. در سال‌هاي اخير، اين كشور محصول پنبه تراريخته Bt و چند داروي نوتركيب كه حاصل تلاش محققان داخلي آن كشور بوده را روانه بازار كرده است. به طور مثال يك موسسه سرم‌زاري در دهلي نو و چند موسسه ديگر در زمينه توليد واكسن ژنريك هپاتيت B فعاليت مي‌كنند. يك آزمايشگاه در دهلي نو نيز موفق به كسب تائيديه FDA براي يك داروي ژنريك درمان عفونت HIV پس از انقضاي دوره مالكيت فكري آن در اواخر سال 2005، گرديده است. هند همچنين موفقيت‌هاي قابل توجهي در توسعه بيوانفورماتيك داشته است. در حال حاضر فرصتي براي هند فراهم شده تا علاوه بر اينكه به عنوان كانون اجراي پروژه هاي ارجاعي از صنايع بيوتكنولوژي ديگر كشورهاي جهان مطرح شود، توانمندي‌هاي داخلي خود را نيز توسعه دهد. در اين راه بايد چند موضوع مورد ملاحظه قرار گيرد.

اولين مورد توسعه منابع انساني است. در حال حاضر در اين كشور نياز فوري به تقويت منابع انساني در زمينه‌هاي مرتبط مانند آمار زيستي، بيوشيمي، بيوانفورماتيك، ميكروبيولوژي، فرآيندهاي پايين دست صنايع تخمير، ژنتيك، زيست شناسي سلولي و همچنين حقوق و مسايل مالكيت فكري احساس مي‌شود. دومين مورد اقداماتي براي حمايت از نوآوري مي‌باشد. هند نياز به توجه تدريجي به فرهنگ مالكيت فكري در تحقيقات داشته و در كنار آن مي‌بايستي پيوستگي بيشتري بين صنعت و مراكز علمي ايجاد شده و تحقيقات مشترك بين آنها انجام شود. هند همچنين نياز به جذب دانشمندان برجسته هندي پراكنده در كشورهاي مختلف و برگرداندن آنها هند براي بهره‌برداري از تخصص آنها در هدايت نوآوري‌ها دارد.

سومين مورد تقويت ساز و كار تامين منابع مالي مي‌باشد. اين كشور مي‌بايست با مشوق‌هاي مختلف مالي و اقتصادي، از سرمايه‌گذاري اوليه در اين بخش پشتيباني كند. هند همچنين بايد الگوهاي حمايت مالي از نوآوري‌ها مثل همكاري بخش خصوصي و دولت و استقرار هسته‌هاي انتقال فناوري در موسسه‌هاي مهم علمي خود را به بهترين شكل طراحي  نمايد. مثال خوبي براي يك ساختار حمايت مالي از نوآوري در هند، راه‌اندازي يك مجموعه آزمايشگاه با سرمايه 5/52 ميليون دلار مي‌باشد كه يك شركت توسعه دارو با تعهد مالي يك سرمايه‌گذار مخاطره پذير آمريكايي و يك سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير محلي در حيدرآباد راه‌اندازي كرده‌اند.

ذكر اين نكته الزامي است كه هنوز بايد كارهاي زيادي مانند تقويت زيرساخت‌ها و جنبه‌هاي نظارتي در زمينه بيوتكنولوژي در هند انجام شود. هند نياز به توسعه متوازن پارك‌هاي بيوتكنولوژي و مراكز رشد داشته تا فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه (R&D) و عمليات حق امتياز را تسهيل و در عين حال كاراتر نمايد. بخش نظارت نيز بايد كارايي خود را بالا برد؛ براي ورود يك محصول به بازار داخلي هند اخذ مجوز از چند سازمان دولتي شامل كميته بررسي تغييرات ژنتيكي، كميته تاييد مهندسي ژنتيك و سازمان نظارت داروي هند زير نظر وزارت بهداشت و رفاه خانواده در دهلي نو الزامي است.

بخش بيوتكنولوژي هند در مرحله مهمي از فرآيند توسعه قرار گرفته و مزاياي رقابتي قابل توجه و فرصت رشد براي برخي زمينه‌هاي خاص بيوتكنولوژي مانند آزمون‌هاي باليني، زيست‌شناسي محاسباتي و فرآوري زيستي را فراهم كرده است.

 

سيماي كلي بخش بيوتكنولوژي در هند

در سال‌هاي اخير هند شاهد افزايش سهم سرمايه گذاري مخاطره پذير مشترك به عنوان منبع اصلي مالي شركت‌هاي تازه تاسيس است. بخشي از اين سرمايه از سوي شركت‌هاي دارويي و بخشي توسط مراكز تجاري كه تمايل به سرمايه‌گذاري در زمينه‌هاي جديد دارند، تامين شده است. به عنوان مثال توسعه بخش توليد داروهاي ژنريك در هند كه ادعاي توليد در سطح كلاس جهاني دارد، باعث افزايش توجه به صنايع مبتني بر تحقيق و پژوهش بيوتكنولوژي شده است. هندوستان همچنين مكان جذابي براي سرمايه‌گذاران خارجي كه قصد ارجاع كارهاي تحقيقاتي و توليدي خود را دارند، قلمداد مي‌شود. شايد مهم‌ترين موضوع براي سرمايه‌گذاري در تحقيقات بيوتكنولوژي هند، متخصصان و دانشمندان خارج از كشور هند هستند كه تمايل به فعاليت در حوزه علوم زيستي در زادگاه خود دارند.

 

نقاط قوت ملي و محيط تجارت بين الملل بيوتكنولوژي در هند

 

نقاط قوت ملي

- بازار بزرگ بومي؛

- قراردادهاي توليد، تحقيق و آزمايش هاي باليني با شركت‌هاي بزرگ؛

- نيروي كار (محقق و پزشك) ارزان و ماهر؛

- جمعيت زياد و بازار مناسب براي دارو؛

- تنوع زيستي بالا و فهرست شده بر اساس دانش پزشكي بومي به عنوان منبع مناسبي براي مواد دارويي.

 

وضعيت اعتبارات

- چندين سازمان دولتي كمك‌هاي مالي، گرانت، بورس و وام‌هاي كم بهره ارائه مي‌دهند. برخي از اين سازمان‌ها عبارتند از: شوراي توسعه فناوري و شوراي علم وتحقيقات صنعتي هزاره نوين؛

- شوراي بيوتكنولوژي هند، با اجراي برنامه هايي سعي در رشد صنعت بيوتكنولوژي از طريق همكاري بخش دولتي و خصوصي دارد؛

- چندين سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير داخلي مانند ICIC، بانك توسعه صنايع كوچك هند (SIDBIVTI، Westbridge و اولين سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير اختصاصي علوم‌زيستي (APIDC) در شركت‌هاي تازه تاسيس بيوتكنولوژي هند سرمايه‌گذاري مي‌كنند. سرمايه‌گذاري مشاركتي در شركت‌هاي تازه تاسيس بيوتكنولوژي روز به روز اهميت بيشتري مي‌يابند؛

- تاكنون تمايل اندكي به سرمايه‌گذاري در بخش بيوتكنولوژي هند از سوي سرمايه‌گذاران خارجي وجود داشته به طوري كه از سال 1999 تا 2002 تنها 35 ميليون دلار در اين بخش سرمايه‌گذاري شده است؛

- اكثر شركت‌هاي بيوتكنولوژي هند تمايل به توليد محصولات زيستي و تشخيصي دارند. شركت‌هاي خدماتي بيوتكنولوژي نيز در هند مورد توجه هستند، زيرا كه بازگشت سريع مالي داشته و اين بخش به خوبي توانايي‌هاي خود را اثبات كرده‌ است. شركت­هاي مبتني بر كشفيات بومي حاصل از نتايج تحقيقات داخلي نيز شروع به كار كرده‌اند ولي هنوز بخش كوچكي از صنايع بيوتكنولوژي اين كشور را شامل مي‌شوند.

 

منبع:  Nature


 
comment نظرات ()