زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

مرگ دكتر آرتور كورن‌برگ
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۱٩
 

دكتر آرتور كورن‌برگ كه به دليل پي بردن به چگونگي ساخت "دي.ان.آ" (DNA) برنده جايزه نوبل سال ‪ ۱۹۵۹‬شد، درگذشت

بيمارستان دانشگاه استنفورد در كاليفرنيا اعلام كرد، دكتر آرتور كورن‌برگ كه به دليل پي بردن به چگونگي ساخته شدن "دي.ان.آ" برنده جايزه نوبل سال ‪ ۱۹۵۹‬شد جمعه به دليل نارسايي سيستم تنفسي در سن ‪ ۸۹‬سالگي درگذشت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رويترز، كورن‌برگ، استاد بازنشسته بيوشيمي در دانشكده پزشكي استنفورد، در سال 1959 به طوز مشترک با دکتر سورو اوخوا جايزه نوبل را كه در زمينه فيزيولوژي يا پزشكي شده بود.

كورن‌برگ، به خاطر  فعاليت در زمينه پي بردن به نحوه تشكيل دي.ان.آ، نقشه وراثتي جانداران و  اوخوا یه خاطر  پي‌بردن به نحوه تشكيل آر.ان.آ يعني پيام ژنتيك برگرفته از دي.ان.آ، برنده این جایزه شدند.

دكتر فيليپ پيزو رييس دانشكده پزشكي دانشگاه استنفورد در بيانيه‌اي اعلام كرد، دكتر كورنبرگ يكي از برجسته‌ترين و شاخص‌ترين دانشمندان آمريكا در زمينه پزشكي بود. وي افزود، همكاري‌هاي چشمگير وي با این دانشگاه تا زمان مرگش ادامه داشته است.

راجر كورن‌برگ  پسر كورن‌برگ سال گذشته جايزه نوبل شيمي را از آن خود كرد.

كورن‌برگ سوم مارس ‪ ۱۹۱۸‬در بروكلين به دنيا آمد. وي در مدارس دولتي نيويورك تحصيل كرد و مدرك پزشكي خود را در سال ‪ ۱۹۴۱‬از "دانشگاه راچستر" دريافت كرد.

وي به عنوان افسر کادر در  سرویس نظامی  "نيروي بهداشت عمومي آمريكا" در مقام  پزشك كشتي خدمت ‌كرد. كورن‌برگ در "موسسه‌هاي ملي بهداشت" نيز به كارهاي تحقيقاتي مشغول بود.

از ديگر جوايزي كه كورن‌برگ در طول حياتش بدست آورد جايزه "مدال ملي علوم" در سال ‪ ۱۹۷۹‬بود.

وي چندين كتاب در زمينه دي‌ان‌آ و بيوتكنولوژي نوشته است. آخرين كتاب وي به نام "داستان ميكروبها" (‪ (Germ Stories‬در روز ‪ ۱۵‬نوامبر منتشر خواهد شد.

منبع: همشهری


 
comment نظرات ()
 
دو برنامه جانبی همايش
نویسنده : کسری اصفهانی - ساعت ۸:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/۸/۳
 

امسال برای حاشیه همایش پنجم بیوتکنولوژی دو پیشنهاد دادم؛ یکی برگزاری جشنواره نرم‌افزارها و فیلم‌های آموزشی ژنتیک و بیوتکنولوژی و یکی بازار بیوتکنولوژی. اولی را خودم مسوولیت برگزاری آن را بر عهده گرفتم و دومی را دکتر فاطمی.

فکر می کنم که برگزاری مراسم حاشیه همایش بسیار اقتصادی است، چرا که هزینه برگزاری همایش صورت گرفته و با هزینه کمی می‌توان برنامه‌هایی از این دست را نیز برگزار کرد. مثلاْ برای جشنواره فقط هزینه جوایز، پوستر و داوری داریم و مراسم اهدای جوایز در اختتامیه با حضور رییس مجلس برگزار می‌شود. عالی است، نه؟

اما هنوز آثار کمی به دستمون رسیده است، شاید به خاطر سختی تهیه این گونه آثار یا این که مثل همه جشنواره‌ها، در آخرین روز مهلت ارسال آثار با ترافیک ارسال آثار مواجه شویم. تجربه برگزاری مسابقه داستان‌های علمی تخیلی بیوتکنولوژی و ژنتیک بسیار خوب و شیرین بود. امید است که این جشنواره فرهنگی نیز با خوبی و خوشی برگزار شود. ان شا الله.

جشنواره نرم‌افزارها و فیلم‌های آموزشی ژنتیک و بیوتکنولوژی


 
comment نظرات ()