زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

هفدهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

هفدهمین دوره آموزشی تکنیک های آزمایشگاه ژنتیک مولکولی در ادامه برگزاری موفق دوره های پیشین، با عنوان "از جداسازی ژن تا تایید بیان پروتئین" 17 تا 20 اردیبهشت 1396، در مرکز آموزش های تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری برگزار می شود.

 در این دوره های کوتاه مدت آموزشی که برای دانشجویان علاقمند به انجام پروژه های ژنتیک مولکولی و بیوتکنولوژی برنامه ریزی شده است، تکنیک های معمول آزمایشگاهی مانند PCR، طراحی پرایمر، استخراج RNA و DNA، هضم آنزیمی، انتقال ژن، کشت باکتری، بیان و استخراج پروتئین، قرائت غلظت DNA، الکتروفورز ژل آگارز، آنالیز بیان ژن و  SDS-PAGEو ... به صورت عملی و نظری آموزش داده می شود و در انتهای دوره آموزشی، به شرکت کنندگانی که با موفقیت دوره را به پایان برسانند، گواهینامه معتبر پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری به زبان انگلیسی اعطا می شود.

 


برنامه کارگاه
آموزش PCR
- اصول کار در آزمایشگاه مولکولی
- آشنایی با اصول  PCR، واکنش و برنامه  PCR
- انجام PCR
- انواع مختلف و کاربردهای  PCR

- مبانی الکتروفورز و جداسازی قطعات  DNA
- ساخت ژل آگارز، الکتروفورز، مشاهده محصولات PCR بر روی ژل آگاروز و آنالیز نتایج

- اصول طراحی پرایمر

مهندسی ژنتیک، کلونینگ DNA
- اصول مهندسی ژنتیک و آشنایی با مراحل یک پروژه کلونینگ DNA
- کاربردهای مهندسی ژنتیک
- آنزیم‌های برشی و هضم آنزیمی

 -جداسازی قطعات از روی ژل
- واکنش الحاق (Ligation) و کلونینگ DNA هدف
 -انواع تکنیک های انتقال ژن

 -انتقال DNA نوترکیب به باکتری پذیرنده  E. Coli

 -کشت باکتری
- تکنیک های مختلف آنالیز مولکولی بررسی انتقال ژن
- تایید کلونینگ با تکنیک  Colony PCR
- الکتروفورز و مشاهده نتایج بررسی کلونی‌های نوترکیب

 

بیوانفورماتیک

 -مبانی بیوانفورماتیک

 -آشنایی با برخی سایت های مهم دارای ابزارهای بیوانفورماتیکی

 -آشنایی با برخی نرم افزارهای مهم مورد استفاده در مهندسی ژنتیک

 -اصول طراحی پرایمر

 -آشنایی با نرم افزار طراحی پرایمر Oligo7

استخراج اسیدهای نوکلئیک

- اصول استخراج اسید های نوکلئیک (DNA و RNA) و ساخت cDNA

استخراج DNA با استفاده از کیت

- الکتروفورز و مشاهده محصول استخراج بر روی ژل

بیان و استخراج پروتئین
 -مبانی بیان، استخراج و جداسازی پروتئین و وسترن بلاتینگ

- استخراج پروتئین
 - SDS-PAGE

* برنامه کارگاه ممکن است تغییرات جزئی داشته باشد.


هزینه دوره 4 روزه

(با ناهار و پذیرایی)

عادی: 420 هزار تومان

دانشجویی: 350 هزار تومان

 

 

ظرفیت پذیرش دوره


25 نفر

مهلت ثبت نام


10 اردیبهشت 1396

 

مجری کارگاه: دکتر کسری اصفهانی

 

پیش ثبت نام: علاقمندان جهت پیش ثبت نام و اطمینان از ظرفیت خالی کارگاه می توانند نام و نام خانوادگی، وضعیت تحصیلی و شماره تماس خود به همراه دوره مورد نظر جهت شرکت (هفدهمین دوره) را به نشانی پست الکترونیکی iranbioelearning@gmail.com  یا شماره همراه 09120674003 از طریق تلگرام ارسال نمایند تا فرم ثبت نام و اطلاعات تکمیلی برای آنها ارسال شود.

ثبت نام قطعی: اولویت ثبت نام با کسانی است که زودتر پیش ثبت نام کنند. پیش ثبت نام به معنای پذیرش شما در دوره نیست و با توجه به تقاضای بالای این دوره ها، خواهشمند است هر چه سریعتر پس از گرفتن تاییدیه ظرفیت خالی دوره، نسبت به ثبت نام قطعی اقدام نمایید.


* ساعت برگزاری کارگاه هر روز از 8:30 صبح تا 4 بعد از ظهر می باشد.


توجه: روز اول به دلیل پذیرش و مستقر شدن شرکت کنندگان شهرستانی در مهمانسرا، کارگاه راس ساعت 9 آغاز می گردد. شرکت کنندگان می بایست برای انجام مراحل پذیرش راس ساعت 8:30 دقیقه در لابی طبقه اول پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک حاضر باشند و افرادی که می خواهند از مهمانسرا استفاده نمایند، باید از نیم ساعت زودتر (ساعت 8) پذیرش شوند.


اقامت: امکان اقامت برای شرکت کنندگان شهرستانی با قیمت ارزان در مهمانسرای پژوهشگاه فراهم است. این مهمانسرا در محوطه پژوهشگاه واقع شده است و هزینه هر شب اقامت در مهمانسرای پژوهشگاه 50 هزار تومان می باشد.


تلفن تماس: جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دوره تخصصی کوتاه مدت پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری: 09120674003 آقای مهندس شجاعی


مکان برگزاری کارگاه: تهران، کیلومتر 17 اتوبان تهران کرج، بلوار پژوهش، پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک و زیست فناوری

 

دانلود فرم ثبت نام کارگاه


 
comment نظرات ()
 
فاجعه ترافیکی مجتمع کوروش، دشمن آسایش مردم مناطق مجاور
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

شاید همه شما سری به فروشگاه کوروش زده باشید. 

این مجتمع زیبا، شاید برای افزایش سطح فرهنگ منطقه بی فرهنگ 5 لازم بود اما دادن مجوز ساخت این مجتمع توسط معاونت ترافیکی منطقه 5، برابر با سلب آرامش و آسایش مردم مناطق پیامبر، هجرت، باهنر، مجاهد، ستاری و .... شده است. مجتمعی تجاری با حجم وسیع مراجعان، فقط با یک ورودی و تنها یک خروجی پارکینگ. معلوم است که اینچنین مجتمع هایی باید چند ورودی پارکینگ داشته باشند تا معضل ترافیکی در اطراف آنها ایجاد نشود ولی چگونه به این مجتمع مجوز داده شده است!!؟

زمینی در شرق این مجموعه وجود دارد و احتمالا" برای پارکینگ در نظر گرفته شده بود ولی وقتی اعتراضات ساکنان محلی خوابید، دیگر خبری از برنامه ریزی ترافیکی نیست و احتمالا" اون زمین هم یک مجتمع دیگر می شود، چون ما بلد نیستیم اعتراض موجه کنیم و حقمان را از مسئولان شهرداری بگیریم.

ترافیک وحشتناک اتوبان ستاری، تبدیل شدن کوچه های مردم به پارکینگ این مجتمع و درگیری های ساکنان محلی با مراجعان به فروشگاه بر سر پارک وسیله نقلیه در جای نا مناسب اهمیتی ندارد. مهم مجوزی است که داده شده و معلوم نیست، آرامش ما ساکنان این محل در قبال چه چیزی بدون اجازه ما به فروش رسیده است.

شخصا" مشتاقم شخصی که این مجوز را داده از نزدیک ببینم و مطمئنم رفتار مناسبی در زمان روبرو شدن با او نخواهم داشت. لعنت دائمی مردم منطقه شامل حال ایشان است و مرتبا" می شنوم که مردم محله های اطراف با چه لحنی درباره این مجتمع مخل آرامش خود صحبت می کنند.


 
comment نظرات ()
 
در معاونت ترافیک منطقه 5 شهرداری چه خبره؟
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:٢۸ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

دادن مجوز ساخت فروشگاه کوروش کار چه کسی بود. ما فقط می دانیم در دوره شهرداری آقای قالیباف بوده و ایشون توسط شورای شهر انتخاب شده اند.

دادن مجوز یک مجتمع جدید دیگر در تقاطع خیابان باهنر با خروجی حکیم نیز قطعا" به یک مشکل ترافیکی جدید تبدیل خواهد شد.

ترافیک خیابان پیامبر، خصوصا" پیامبر مرکزی با تکه تکه شدن و عدم دسترسی مناسب به خیابان های اصلی، برای ساکنانش به یک کابوس تبدیل شده است.

دادن مجوز گود برداری عظیم در ابتدای خیابان زارع که تنها خروجی صبحگاهی مردم بدبخت این منطقه به مرکز شهر است، نشان از یک مدیریت بی کفایت و دشمن آسایش مردم در این معاونت در منطقه 5 تهران است.

ورودی مردم بدبخت این منطقه، شب پس از پایان کار دوم، اتوبان ستاری یا حکیم یا ورودی خیابان عدل به 22 بهمن است که این ورودی نیز با دادن مجوز یک فروشگاه در کنار امامزاده جعفر و حمیده خاتون، پارک دوبله و عدم حضور پلیس راهنمایی و رانندگی به ترافیک وحشتناکی می انجامد که به همت می رسد و نتیجه آن بستن ورودی و انتقال ساکنان خسته به حکیم و دور شمسی و قمری می شود.

چه باعث می شود که مجوز اینگونه ساختمان های ترافیک آفرین داده شود، همه ما می دانیم.... چون نزدیک انتخابات است نباید بیشتر نوشت چون یک طرف ماجرا شهرداری است... امیدوارم با کسی که این مجوزها را داده روبرو بشوم، در یک موضع برابر، انشالا از خجالتشون در میام.


 
comment نظرات ()
 
رها شدن ترافیک تهران به حال خود
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:٢۳ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

مدتی است خبری از پلیس در خیابان های تهران نیست.

در خیابان های اطراف فروشگاه کوروش، ماشین ها هر جا دوست دارند پارک می کنند، سر کوچه، سر پیچ، روی پل پارکینگ مردم، دوبله، حتی سه تا ماشین کنار هم. پلیسی هم نیست. یه شلم شوربای به تمام معنی. شهر به حال خود رها شده، هر چند وقت یک بار چند نفر به جون هم میوفتند، و این دور باطل ادامه دارد.

خوب اگه متخلف با برخورد قانونی مواجه نشه باز هم کار خود را ادامه می دهد.

واکنش پلیس 110 وقتی بهش زنگ میزنیم جالبه! جواب می دهند: "خوب فرهنگ مردم پایینه"! دریغ از یک واکنش. گاهی فکر میکنم که آیا قانون فقط برای ماست  و یه چیزی لوس و سوسولیه!؟

تخلف رانندگی از نظر من، یک عمل غیرقانونیه گرچه مدتهاست در تهران یک امر عادیه. من خوشحال می شوم اگر تخلف رانندگی کردم جریمه بشوم، به شرطی که در ازای آن با آرامش رانندگی کنم و نه اینکه با پارک کردن ماشین یک آدم تنبل (نخوانید بی شعور) در جای نامناسب، مدتی طولانی در ترافیک بمانم.


 
comment نظرات ()
 
خرابی تلویزیون سامسونگ بعد 2 سال
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٦/۱/٧
 

2 سال پیش یک تلویزیون 48 اینج سامسونگ خریدم. 

درست بعد از پایان دوران گارانتی 18 ماهه، حین بازی فوتبال، تصویر رفت در حالی که صدا بود و دیگه برنگشت.

 به سام سرویس زنگ زدیم، یک آقایی اومدند و فقط برای گفتن اینکه باید تلویزیون باید بره تعمیرگاه، 20 هزار تومان از ما گرفتند.

تلویزیون الان تعمیرگاهه و ما متوجه جای خالی اون تو خونه هستیم.

خیلی جالبه، درست بعد پایان دوران گارانتی...

امیدوارم اتفاق خاصی نیفتاده باشه، موضوع رو برای شما نوشتم که در خرید دقت کنید. الان مطمئن نیستم که برند مناسبی انتخاب کرده باشم.

 

پی نوشت: از تعمیرگاه گفتند که برد گرافیک دستگاه سوخته! نزدیک 400 هزارتومان هزینه برد و 95 هزار تومان هزینه تعمیر! تازه می گفتند که شانس آوردیم پنل اصلی نسوخته که اون وقت 2 و نیم میلیون خرجش بود، یعنی اندازه قیمت خود تلویزیون!!!

دلیل عنوان شده: نوسان برق! حالا نمی دونم راست می گویند یا نه. به هر حال انتظار نمی ره که بعد 2 سال مجبور باشی نیم میلیون خرج یه دستگاه دو نیم میلیونی بکنی. از اداره برق که نمی تونی شکایت کنی. فقط می تونی دیگه سامسونگ نخری، این راه معقول تریه.


 
comment نظرات ()