زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

ويروس تغييريافته ژنتيكي متلاشي كننده سلولهاي سرطاني
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٧:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۳/۱٦
 

 

ويروس تغييريافته ژنتيكي جديدي كه مي­تواند از رفتار منفعت­طلبانه سلولهاي سرطاني بهره­برداري ­نمايد مي­تواند انتخاب و راه­حل قدرتمندي براي از بين بردن تومورهاي سرطاني باشد.

حذف يكي از ژنهاي كليدي اين  ويروس آنرا قادر مي­سازد تا سلولهاي سرطاني را وقتي بافت سالم را بدون آسيب رساندن ترك مي­كنند، آلوده و سپس متلاشي نمايند. اين كشف توسط محققان دانشگاه لندن اعلام شده­است.

ويروسها با نفوذ در سلولهاي ميزبان گسترش مي­يابند. معمولاً با تشخيص ورود يك متجاوز به داخل سلول باعث آغاز فرآيندي به نام apoptosis يا مرگ سلولي مي­شود كه طي آن سلول اقدام  به خودكشي مي­كند و با اين عمل از گسترش بيشتر ويروس جلوگيري مي­كند. Apoptosis مرگ برنامه­ريزي شده سلول است كه در حالت عادي وقتي سلول به سن خاصي مي­رسد يا در شرايط نامناسبي به سر مي­برد طي اين عمل اقدام به تلاشي خود مي­كند. اما برخي ويروسها مي­توانند ژنهايي را حمل كنند كه به آنها اجازه مي­دهد بر اين فرآيند مرگ سلولي غلبه نموده و آلودگي ايجاد نمايند.

محققان انگليسي يكي از اين ژنها را از adenovirus حذف كردند. اين بدين معناست كه ويروس بلافاصله توسط سلولهاي عادي تشخيص داده شده و نمي­تواند تكثير يابد. اما در سلولهاي سرطاني كه به صورت غير قابل كنترل رشد مي­كنند و فرآيند مرگ سلولي غير فعال شده، ويروس مي­تواند پيشرفت كرده و سريعاً گسترش يابد و سپس آنچنان تكثير يابد كه سلولهاي سرطاني را با تلاشي آنها از بين ببرد.

Nick Lemoine رييس گروه محققين اين پروژه و مدير تحقيقات سرطان مركز پزشكي Bart مي­گويد: بزرگترين مزيت اين راهبرد اين است كه سلول سرطاني تمام تلاش خود را براي تكثير هر چه بيشتر اين ويروس و آلودگي سلولهاي سرطاني مجاور به كار مي­برد. اما در سلولهاي معمولي و غير سرطاني به محض آلودگي ويروسي، چرخه مرگ سلولي فعال شده و از تكثير ويروس و ادامه گسترش آن جلوگيري مي­شود.

 

منبع: NewScientist

 


 
comment نظرات ()