زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

مقدمه‌اي بر ژنتيك كلاسيك و اصلاح سنتي گياهان
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٠
 

قسمت اول

مقدمه

در طي قرن گذشته، ژنتيك نقشي اساسي در افزايش دانش بشر در زمينه­هاي مختلف زيست­شناسي داشته­است. اصول بنيادين توارث براي اولين بار در گياهان مورد مطالعه (مندل 1965) قرار گرفت و اولين استفاده عملي مهم از كشفيات علم ژنتيك در كشاورزي و مشخصاً اصلاح گياهان صورت گرفت.

دراين بخش از بررسي تاريخچه شكل­گيري بيوتكنولوژي گياهي، به بررسي اصول كليدي ژنتيك كه در اصلاح گياهان كاربرد فراواني دارد مي­پردازيم. قطعاً ژنتيك مندلي به دليل اهميت و توانمنديش، اساس و پايه اصلاح گياهان مي­باشد؛ گرچه ارتباط بين ژنتيك مندلي و بيومتري در زمينه تغييرات پيوسته در صفات كمي نيز در برنامه­هاي اصلاحي گياهان نقش مهمي را بر عهده دارد. در عين حال كاربرد نشانگرهاي ژنتيكي كارايي اصلاح گياهان را افزايش چشمگيري داده­است و ظهور فناوري DNA سرعت، دقت و حجم فعاليتهاي اصلاح گياهان را بهبود بخشيده است.

بيوتكنولوژي نيز مانند اصلاح گياهان ماهيتاً مرتبط به رشته­هاي مختلف علمي مي­باشد و در آينده تمامي منافع حاصل از بيوتكنولوژي بر پايه يافته­هاي حاصل از تلاشهاي گذشته اصلاحگران گياهان كسب خواهد شد. براي دستيابي به يك برنامه كامل، علمي و مبتني بر دانش روز اصلاحي در گياهان، نياز به استفاده از فناوري­هاي مختلف، نوين و به روز شده مي­باشد.

براي پيشرفت و رونق مداوم علم و هنر اصلاح گياهان و موفقيت دانشمندان مجرب و آشنا با يافته­هاي گوناگون علم ژنتيك در اين زمينه، لازم است تا از ظرفيت موجود و خدادادي تنوع زيستي نهايت بهره­برداري پايدار و در كنار آن حفاظت از آن صورت پذيرد.

 


 
comment نظرات ()