زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

دو خبر جديد!
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٢:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۱٠/۱٧
 


بواسیلیه مدیر شرکت کلوناید که خود یک رائلیست میباشد در یک کنفرانس مطبوعاتی

خبر اول:

تحقيقات روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز سايه تازه ای از ترديد بر ادعای شرکت کلونايد در مورد خلق نخستين انسان همانندسازی شده افکنده است.

شرکت کلونايد تاکنون ادعا کرده که به همانندسازی پنج کودک دست زده که دو تای آنها تاکنون به دنيا آمده اند و سه تای ديگر ظرف ماههای آينده متولد خواهند شد اما هنوز حاضر نشده است شواهدی علمی برای اثبات ادعای خود در اختيار دانشمندان قرار دهد.

اين شرکت اعلام کرده که در عوض ارائه شواهد علمی به دانشمندان از يکی از برنامه سازهای صاحبنام تلويزيونی آمريکا به نام مايکل گيلن خواسته است به عنوان گزارشگر مستقل از آزمايش ژنتيکی نخستين کودک همانند سازی شده و مادرش تصويربرداری کند و گزارش خود را برای پخش در اختيار شبکه های تلويزيونی قرار دهد تا شواهد لازم برای اثبات ادعای همانندسازی انسان در دسترس عموم قرار گيرد.

آنچه ترديد روزنامه نيويورک تايمز را برانگيخته اين است که مايکل گيلن پيش از اينکه خبر تولد نخستين کودک همانند سازی شده منتشر شود به شبکه های تلويزيونی مختلف مراجعه و ادعا کرده بوده است که تصاويری از کودک و آزمايش ژنتيکی برروی او دارد و در مقابل دريافت يکصدهزار دلار حاضر است گزارشی در مورد آن بسازد و خود آن را اجرا کند اما هيچ شبکه تلويزيونی حاضر به پذيرش پيشنهاد او نمی شود.

روزنامه نيويورک تايمز همچنين نوشته است که در ماه مه گذشته و ماهها پيش از آنکه خبر تولد نخستين کودک همانندسازی شده منتشر شود به اين روزنامه پيشنهاد خريد گزارش مشابهی شده بوده است.

مايکل گيلن که پيش از اين دبيرعلمی شبکه تلويزيونی ای بی سی آمريکا بوده دارای مدرک دکترا از دانشگاه کرنل است.

او پيش از اينکه به برنامه سازی تلويزيونی روی بياورد در دانشگاه هاروارد فيزيک درس می داده است.

آقای گيلن در طول دوران فعاليت تلويزيونی اش بر روی موضوعات جنجال برانگيز و مورد مناقشه علمی همچون حرکت دادن اشيا با نيروی ذهن، پيشگويی از طريق ستارگان، هاله نامرئی پيرامون بدن، غيبگويی و جوشاندن آب بدون حرارت کار کرده است.

خبر دوم:

شرکت آمريکايی کلونايد که مدعی خلق نخستين انسان شبيه سازی شده است اعلام کرده که دومين نوزاد شبيه سازی شده در اين شرکت جمعه شب گذشته (۱۳ دی) از زن هلندی همجنسگرايی متولد شده است.

بريژيت بواسليه مدير عامل شرکت کلونايد پيشتر در گفت و گو با شبکه تلويزيونی بلژيکی و.ت.ام گفته بود که دومين نوزاد شبيه سازی شده دختری است که در کشور هلند متولد خواهد شد اما در مصاحبه ای که پس از تولد نوزاد با خبرگزاری فرانسه انجام داده حاضر به افشای محل دقيق تولد اين نوزاد نشده است.

شبيه سازی انسان در کشور هلند ممنوع است اما هيچ قانونی که تولد انسان شبيه سازی شده در اين کشور را منع کند وضع نشده است.


مدير عامل شرکت کلونايد حاضر نشده است محل دقيق تولد دومين انسان شبيه سازی شده را فاش کند .

کلونايد وعده داده بود که با آزمايش ژنتيکی و رشته د. ان. آ ادعای خود را ثابت خواهد کرد اما روز جمعه (سوم ژانويه) پس از اينکه شکايتی عليه والدين نوزاد شبيه سازی شده در دادگاهی در شهر ميامی ايالت فلوريدای آمريکا طرح شد، اين شرکت اعلام کرد که آزمايش را به تأخير خواهد انداخت.

والدين نوزاد قرار است روز 22 ژانويه در دادگاه حاضر شوند و مشروعيت خود را برای سرپرستی اين نوزاد به اثبات برسانند.

شرکت کلونايد از تولد انسانهای شبيه سازی شده ديگری نيز خبر داده که قرار است در آينده نزديک متولد شوند.

دولت آمريکا تحقيق و تفحصی در مورد ادعاهای اين شرکت آغاز کرده است.
 
comment نظرات ()