زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

مقاله وارده:"تولد دومين انسان شبيه سازی شده"
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۱/۱۱/٥
 

آقای مهندس جوانمرد لطف کرده اند و این مقاله را به بنده ارسال کرده اند که عین آن را میتوانید مطالعه فرمایید. ضمن تشکر از ایشان، سایر دوستانی که مایلند مطالبشان در این وبلاگ منعکس شود، میتوانند آن را تحت قالب Word به پست الکترونيک اينجانب ارسال نمايند.

تولد 'دومين انسان شبيه سازی شده'
گردآوري:مهندس آرش جوانمرد

برطبق كتابهاي مقدس ديني ، آدم اولين انساني بود كه پا به زمين نهاد و همه انسانها را به وجود آورد،در روايات آمده است كه خداوند متعال آدم را در 6 روزآفريد و از روح خود در آن دميد.خداوند انسان ديگري از جنس مخالف براي مصاحبت با آدم(حوا ) را نيز آفريد و به علت اينكه حوا به آدم از ميوه هاي درخت ممنوعه داد خداوند به جهت اين نافرماني آنها را ازدرگاه خود طرد نمود.از اين دو قابيل و هابيل به وجود آمدندو قابيل پس از قتل برادرش در زمره زيانكاران در آمد وپس از مدتي ساير انسانها را نيز به وجود آورد.

هر چند در سالهاي اخير اخباري از كلونينگ انسان تا 14 روزگي در انگلستان شنيده شد اما در خبر هفته گذشته واقعا نگرانيهاي مجامع علمي انكار ناپذير بود:

شرکت آمريکايی کلونايد که مدعی خلق نخستين انسان شبيه سازی شده است اعلام کرده که دومين نوزاد شبيه سازی شده در اين شرکت جمعه شب گذشته (سوم ژانويه) سال 2002 از ساعت 55/11 قبل از ظهر به وقت محلي از يك زن هلندی 31 ساله متولد شده است.اين بچه يكشنبه بيمارستان را ترك كرده است. وزن اين كودك حدود هفت پوند مي باشد و از سلامتي كامل برخوردار است نام مستعار اين دختر EVE مي باشد كه بر گرفته از نام حوا مي باشد. اين انسان توسط شركت كلونايد بوجود آمده است كه در آن اكثر طرفداران فرقه رائل فعاليت مي كنند.

بريژيت بواسليه مدير عامل شرکت کلونايد كه يك متخصص مشهور شيمي مي باشد و سالها در كلج هاميلتون نيويورك سابقه تدريس دارد اما هرگز در پزشكي و فيزيولوژي توليد مثل فعاليت نداشته است پيشتر در گفت و گو با شبکه تلويزيونی بلژيکی و.ت.ام گفته بود که دومين نوزاد شبيه سازی شده دختری است که در کشور هلند متولد خواهد شد اما در مصاحبه ای که پس از تولد نوزاد با خبرگزاری فرانسه انجام داده حاضر به افشای محل دقيق تولد اين نوزاد نشده است.

اين زن DNA خود را براي پروژه كلونينگ در اختيار اين شركت گذاشته است و پس از ايجاد جنين مجددا با كاشت جنين و طي مراحل آبستني زايمان نموده است بريژيت بواسليه اظهار داشت كه اگر تاييد شود كه اين بچه داراي DNAمضاعف از مادر است ،مشخص خواهد شد كه اين دختر با مادر خود دوقلوي يكسان خواهد بود بريژيت بواسليه نام پدر ومادر را فاش نكرد و در سخنان خود اظهار نمود كه اين مادر به اين علت به كلونينگ به عنوان آخرين حربه متوسل شده است كه شوهر او عقيم بوده است او افزود كه اميدوار است كه والدين كودك تعهداتي كه قبل از تولد كودك متقبل شده اند فراموش نكنند چون هزينه اين پروژه بالغ بر 130000 دلار بوده است

شبيه سازی انسان در کشور هلند ممنوع است اما هيچ قانونی که تولد انسان شبيه سازی شده در اين کشور را منع کند وضع نشده است اثبات ادعای خود در مورد خلق نخستين انسان شبيه سازی شده ارائه نکرده است.

کلونايد وعده داده بود که با آزمايش ژنتيکی و رشته د. ان. آ ادعای خود را ثابت خواهد کرد اما روز جمعه (سوم ژانويه) پس از اينکه شکايتی عليه والدين نوزاد شبيه سازی شده در دادگاهی در شهر ميامی ايالت فلوريدای آمريکا طرح شد، اين شرکت اعلام کرد که آزمايش را به تأخير خواهد انداخت.

مدير عامل شرکت کلونايد حاضر نشده است محل دقيق تولد دومين انسان شبيه سازی شده را فاش کند.

شرکت کلونايد از تولد انسانهای شبيه سازی شده ديگری نيز خبر داده که قرار است در آينده نزديک متولد شونداين انسانهاي شبيه شده در راه تولد در آمريكاي شمالي، اروپا و دو بچه در آسيا تعلق دارند كه در چند هفته آتي متولد خواهند شد

در تكنيك اخير از تكنيكي شبيه به لقاح خارج رحمي (IVF) استفاده شده است به اين صورت كه پدر اين دخترDNA استخراج شده از سلولهاي بالغ پوست را در اختيارمتخصصان قرار داده است و سلول تخم مادر بعد از تخليه محتويات هسته آن و وارد كردن DNA پوست و دوباره فعال كردن ژنها منشا جنين اين دختر شده است.

بيشتر متخصصان صاحب نظر و به وجود آورنده گوسفند معروف دالي اظهار داشتند كه با توجه به علائم پيري زود رس دالي و اختلالات و ناهنجاريهاي كلونهاي متعدد دامهاي اهلي ادعاهاي شركت كلونايد چند صباحي پيش تداوم نخواهد داشت

اين شرکت به پيروان فرقه رائل تعلق دارد که معتقدند بشر 25 هزار سال پيش به دست موجوداتی از ساير کرات و به شيوه شبيه سازی خلق شده است.

به طور كلي هرچند كه كلونينگ در قرن اخير بسيار مورد توجه قرار گرفته و آرزوهاي همچون داشتن افراد مشابهي مانند آلبرت اينشتين را دست يافتني ساخته است اما جنبه هاي اخلاقي مسئله بحث عمده مجامع مختلف بوده است.

 
comment نظرات ()