زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

مجله Science: همسانه سازی انسان غیر ممکن است
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/۱/٢٩
 
همسانه سازی انسان به دليل يک پديده غيرعادی در علم زيست شناسی احتمالا غيرممکن است.

دانشمندان در آمريکا می گويند که صدها بار تلاش آنها برای همسانه سازی ميمون به شکست انجاميده است.

دانشمندان گمان می کنند که ساختار بيولوژيکی تخمک پستانداران عالی (primates) از جمله انسان، همسانه سازی آنها را غيرممکن می کند.

همسانه سازی چندين نوع از پستانداران از جمله گوسفند، گاو و موش موفقيت آميز بوده است اما شواهد روزافزونی وجود دارد داير براين که اين شيوه در مورد برخی گونه ها عملی نيست.

اين تحقيقات که نتايج آن در نشريه ساينس (Science) چاپ شده است، ادعای برخی گروه ها داير بر همسانه سازی انسان را زير سوال می برد.

شرکت کلونايد، ادعا می کند تاکنون چند انسان را همسانه سازی کرده است، اما تاکنون هيچ مدرکی برای تاييد ادعاهای خود ارائه نکرده است.

در همين حال، پاناييوتيس زاووس متخصص جنجال آفرين توليد مثل، عکسی منتشر کرده است که ادعا می کند متعلق به "نخستين جنين همسانه سازی شده انسان است که برای مقاصد توليد مثل به کار گرفته می شود."

اکثر دانشمندان اتفاق نظر دارند که تلاش برای همسانه سازی انسان خطرناک و غيراخلاقی است.

بسياری از حيوانات همسانه سازی شده، بيمار يا ناقص متولد شده اند و تعداد تولدهای سالم نادر است.

پژوهشگران در دانشکده پزشکی دانشگاه پيتسبورگ در ايالت پنسيلوانيا آمريکا سعی کردند با استفاده همان شيوه ای که برای خلق دالی گوسفند به کار گرفته شد يک نوع ميمون آزمايشگاهی (rhesus macaque monkeys) را همسانه سازی کنند.

آنها علی رغم صدهابار تلاش حتی در دستيابی به يک مورد باروری نيز ناکام ماندند. تلاش ساير گروه ها نيز برای همسانه سازی ميمون ناکام مانده است.

به نظر می رسد اشکال کار، در شيوه تقسيم مواد ژنتيکی در جريان رشد جنين باشد. ميزان DNA پديد آمده در سلول های تقسيم شده يا خيلی کم است يا خيلی زياد، به طوری که سلول دوام نمی آورد.

اين تجارب نشان می دهد که همسانه سازی ساير پستانداران عالی نظير انسان نيز احتمالا محکوم به شکست است.

دکتر جرالد شاتن، رهبر گروه محققان به نشريه ساينس گفت: "اين مطالعه ثابت می کند که آنهايی که ادعا می کنند انسان را همسانه سازی کرده اند، هرگز سلول يا زیست شناسی مربوط به رشد را درک نکرده اند."

منبع: BBC
 
comment نظرات ()