زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

نانو باكتريها فصل نوينی در درمان بيماريها
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٢/٢٩
 
::به نقل از سرویس خبری ژنتیک و بیوتکنولوژی::واژه نانو باكتری، شكل خلاصه شده نام علمی گونه Nanobacterium Sanguineum مي باشد كه به معني نانو باكتري خون مي باشد.
نانو باكتری با اندازه اي در حدود 20 تا 200 نانومتر (هر نانو متر معادل 10 اتم هيدروژن به هم چسبيده می باشد) كوچكترين باكتريهاي شناخته شده دارای قدرت توليد مثل می باشند.
نانو باكتريها نخستين بار در سال 1988 توسط دو دانشمند فنلاندي کشف شده و در سال 1991 توسط دو دانشمند فنلاندی ديگر از محيط کشت جدا شدند که به همين دليل در سال 2000 جايزه نوبل را دريافت کردند.
نانو باكتريها برای اولين بار به عنوان آلوده کننده کشت سلولهای پستانداران مطرح شدند و مشاهده شد که سلولهای آلوده به دليل ناشناخته ای می ميرند. آنها در خون انسان و ساير پستانداران و همچنين بافتهای آلوده نيز ديده شده اند.
اين باکتريها بسيار ريزند و اندازه آنها حدود 001/0 باکتريهای ديگر می باشند. اين امر به آنها اجازه مي دهد به راحتي وارد سلولهای ديگر شده و آنها را آلوده سازند و اين موضوع باعث مرگ برنامه ريزی شده سلولهايی مانند لنفوسيت T از سلولهای ايمنی طبيعی بدن می گردد.
نانو باکتری يک موجود منحصر به فرد است با پپتيد های منحصر به فرد و ساختمان DNA و RNA آن نيز نامتعارف می باشد. قدرت تكثير اين باكتريها در مقايسه با ساير باكتريها بسيار كندتر بوده و هر تقسيم سلولي آنها 3 تا 6 روز طول مي كشد (يعنی 0001/0 سرعت بقيه باکتريها). اين موضوع باعث مقاومت آنان در برابر اشعه می شود. آنان همچنين در برابر باکتری کشها نيز مقاوم هستند.
اين موجود با تثبيت کلسيم و فسفر پوششی از کربنات آپاتيت که ماده ای شبيه جنس سنگ کليه و رسوبات ايجاد کننده بيماريهای شريانی توليد می کند. اين باکتريها در کنار هم تجمع پيدا می کنند و لايه های نازک کلسيم ترشح می کنند.
مطالعات گوناگون در سالهاي اخير نشانگر اين است كه اين باكتريهاي كوچك مسئول بيماريهای ناشی از رسوب کلسيم در انسا ن و ساير پستانداران از جمله پلاگهای دندان، سنگ كليه، بيماري عروق كرونر، آب سياه و آب مرواريد مي باشند. از سوي ديگر برخي در پي يافتن ارتباط ميان نانو باكتريها و بيماريهاي سيستم عصبي نظير پاركينسون و MS مي باشند. با تاييد نقش نانو باكتريها در بيماريهاي فوق، به نظر مي رسد انقلابي در درمان اين بيماريها رخ دهد.


یک نانو باکتری منفرد


نانو باکتری در حال تقسيم؛ واقعه ای که به کندی صورت می گیرد


يک نانو باکتری در کنار يک سنگ کليه


حضور نانو باکتری در بافت قلب


تجمع نانو باکتريها در کنار هم


 
comment نظرات ()