زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

سرمايه گذاری دولت بريتانيا در علوم ژنتيک
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٦:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/۸
 
جان ريد، وزير بهداشت بريتانيا اعلام کرده است که کاربرد فن آوری های ژنتيکی برای مقابله با مشکلات پزشکی به طور عمده ای توسعه خواهد يافت.

دکتر ريد به مجلس عوام بريتانيا گفت که طی سه سال آينده 50 ميليون پوند به بخش علوم ژنتيک در انگلستان اختصاص داده خواهد شد.

وی همچنين گفت که از کميسيون علوم ژنتيک انسانی درخواست خواهد شد تا امکان آزمايش نوزادان به هنگام تولد و ذخيره اطلاعات ژنتيکی آنها برای آينده را بررسی کند.

انقلاب بهداشتی

دکتر ريد گفت: "ما در آستانه يک انقلاب بهداشتی قرار داريم. به عقيده من علوم ژنتيک می تواند مزايای واقعی و پايداری در زمينه نظام مراقبت های بهداشتی نصيب کليه مردم کشور کند."

"درک فزاينده از علوم ژنتيک به تشخيص طبی دقيق تر، پيش بينی بهتر خطرات، داروهای جديد مبتنی بر ژن و معالجات و پيشگيری های هدفمندتر منجر خواهد شد."

دکتر ريد افزود که علم ژنتيک در آينده همچنين به کشف راه های بهتر برای مقابله با بيماری های قلبی و سرطان که بيشترين قربانی را در بريتانيا ميی گيرد منجر خواهد شد.

وی گفت: "اميد ما اين است که ان اچ اس (نظام بهداشتی بريتانيا) در بهره برداری از کاربردهای اخلافی، موثر و ايمن علوم و فن آوری های تازه ژنتيکی برای کمک به کليه بيماران در اسرع وقت، جهان را هدايت کند."

دکتر ليام فاکس، نماينده پارلمان از حزب محافظه کار و سخنگوی آن در امور بهداشتی از گزارش وزير بهداشت به خصوص افزايش بودجه برای بيماری "سی اف" (cystic fibrosis) و پيشنهادهای مربوط به سرقت دی ان ای استقبال کرد.

اما وی افزود: "ما نبايد درباره مقدورات علوم ژنتيک بيش از حد هيجان زده شويم. فنون ژنتيک در مراحل بسيار اوليه است و توانايی بالقوه آنها هنوز آشکار نشده است."

عامل اختلالات ژنتيکی نظير "سی اف"، انقباض عضلانی (Dystrophy) و هموفيلی، گونه های جهش يافته ژن های عادی است که قادر به اجرای وظايف معمول خود نيستند.

در ژن درمانی نسخه های سالم اين ژن ها اغلب توسط ويروس های بی ضرر در سلول های بدن بيمار کاشته می شود.

منبع: BBC
 
comment نظرات ()