زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

ترمیم سلولهای قلبی در آزمایشگاه با ژن درمانی
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ٥:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٢/۱٦
 

محققان موفق شدند با ژن درمانی به سلولهای قلبی آسیب­دیده کمک کنند تا دوباره قدرت خود را باز یافته و ضربان طبيعی خود را داشته باشند.

محققان قبلاً دریافته بودند که در بیماران قلبی دارای سابقه سکته قلبی، سیستم گیرنده beta-adrenergic درست کار نمی­کند. با توجه به این موضوع، گروهی از محققین از یک ویروس برای انتقال یک ژن که از فعالیت beta-adrenergic kinase (ßark1) ممانعت به عمل می­آورد به سلولهای قلب بیماران دارای سابقه سکته قلبی استفاده کردند. میزان beta-adrenergic kinase در زمان سکته قلبی بالا رفته و باعث کاهش قدرت انقباض قلب می­باشد. در صورت ممانعت از فعالیت این آنزیم، سلولهای قلبی می­توانند با قدرت عادی خود منقبض شوند و توانایی آنها بهبود می­یابد.

محققان سلولهای قلب بیماران را با یک نوع adenovirus که پروتئین مسدود کننده ژن مذکور و یک ژن گزارشگر را رمز می­کرد، آلوده کردند. این ژن گزارشگر به دانشمندان کمک می­کرد تا با دریافت علائمی مطمئن شوند تا ژن مسدود کننده در سلولهای تیمار شده وجود دارد و با ابراز آن رنگ سبزی ایجاد می­گردد. سپس آنان می­توانستند با استفاده از یک دوربین فیلمبرداری، قدرت ضربان هر سلول قلبی منفرد را به خوبی اندازه­گیری کنند.

اصل خبر

سايتهای مرتبط:

Jefferson Medical College

Duke Medical Center

منبع: biotechdaily


 
comment نظرات ()