زیست فناوری

نوشته: کسری اصفهانی

تاريخچه همسانه سازي در جانوران
نویسنده : دکتر کسری اصفهانی - ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/٢/٢٢
 

قسمت اول (وقایع تا سال ۱۹۹۷)

به منظور بررسی روند تحقیقات و فعالیتهای انجام شده در زمینه همسانه‌سازی انسان و جانوران قصد داریم که در چند بخش و در دوره‌های زمانی مختلف نتایج به‌دست آمده در این زمینه را مرور نمائیم. قسمت اول این مجموعه را که یافته‌های اولیه تا تولد دالی در سال ۱۹۹۷ می‌باشد، ملاحظه می‌فرمایید.

در سال 1938 یك دانشمند آلمانی به نام هانس اشپمن (H. Spemann) روشی برای انتقال هسته یك سلول بالغ به سلول تخمك بدون هسته ابداع كرد. این روش با هدف تولید دوقلوهای همسان پیشنهاد شد.

در سال 1952 در دانشگاه فیلادلفیا همسانه های قورباغه با استفاده از سلولهای جنینی تولید شد. از بین 197 تلاش انجام شده برای انتقال هسته تنها 27 قورباغه نمو پیدا كردند.

در ساال 1962 در دانشگاه اكسفورد سلولهای روده قورباغه برای همسانه سازی این جانور مورد استفاده قرارگرفت. لازم به ذكر است كه آزمایشهای تكمیلی نشان داد كه دو تا پنج درصد سلولهای روده قورباغه سلول تخمك یا اسپرم هستند، بنابراین با توجه به موفقیت دو درصدی همسانه سازی در این روش به نظر می آمد كه استفاده اتفاقی از این سلولهای جنسی واقع در روده قورباغه منجر به همسانه سازی شده است.

در سال 1984 در دانشگاه كمبریج انگلستان یك گوسفند با استفاده از سلولهای اولیه جنسی همسانه سازی شد. در این سال همچنین پژوهشهای انجام گرفته شده در دانشگاه فیلادلفیا بر روی موش نشان داد كه همسانه سازی پستانداران امكان پذیر است.

در سال 1986 با استفاده از سلولهای اولیه جنین گاو، همسانه سازی گاو توسط یك گروه تحقیقاتی در دانشگاه ویسكانسین آمریكا صورت پذیرفت.

 در سال 1996 یان ویلموت(I.Wilmut)  و كیت كمپپل (K.Campbell ) دالی را همسانه سازی كردند. این خبر تا سال 1997 فاش نشد این دو قبل از این نیز موفق به همسانه سازی دو گوسفند به نامهای مگان و موراگ شده بودند، ولی دالی اولین جانور همسانه سازی شده بااستفاده از روش انتقال هسته سلولهای بدنی تمایز یافته بود.

در این سال همچنین دو میمون نیز با استفاده از همسانه سازی سلولهای جنینی متولد شدند این میمونها نسخه مشابه ژنتیكی هیچ میمون بالغ دیگری نبودند.


 
comment نظرات ()