بيوتكنولوژي در هند

بیوتکنولوژی دیگر مختص اقتصاد کشورهای غربی نیست. گروهی از کشورها از چهار گوشه جهان، روند رو به رشد استفاده از فرصت­ها  در بیوتکنولوژی را خارج از مرزهای اروپا و آمریکای شمالی، آغاز کرده­اند.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

از زمان پیدایش بیوتکنولوژی نوین در اواخر دهه 1970 میلادی، ایالات متحده آمریکا و پس از آن اروپا، صنایع بیوتکنولوژی را در دست داشتند. نسخه 2005 گزارش جهانی بیوتکنولوژی از گروه مشاوران Young & Ernst که شاید معتبرترین گزارش سالانه در اقتصاد بیوتکنولوژی باشد، حاکی از آن است که استرالیا، اسرائیل، چین و هند به ترتیب رتبه‌های پنجم، هشتم، نهم و یازدهم بیوتکنولوژی را در جهان دارند. این در حالی است که کشورهای دیگری مثل کوبا، ژاپن و تایوان نیز در مرحله رشد و شکوفایی در زمینه بیوتکنولوژی می باشند. همچنین چندین اقتصاد در حال رشد دیگر مثل برزیل، شیلی، سنگاپور، آفریقای جنوبی و کره جنوبی در حال جهش آغازین در بخش بیوتکنولوژی می‌باشند. در این مقاله چشم انداز بیوتکنولوژی در كشور هند ارائه شده است.

 

بيوتکنولوژی در هند

 

رشد و توسعه بيوتكنولوژي در هند در دهه گذشته واقعاً قابل توجه بوده است. در سال‌هاي اخير، اين كشور محصول پنبه تراريخته Bt و چند داروي نوتركيب كه حاصل تلاش محققان داخلي آن كشور بوده را روانه بازار كرده است. به طور مثال يك موسسه سرم‌زاري در دهلي نو و چند موسسه ديگر در زمينه توليد واكسن ژنريك هپاتيت B فعاليت مي‌كنند. يك آزمايشگاه در دهلي نو نيز موفق به كسب تائيديه FDA براي يك داروي ژنريك درمان عفونت HIV پس از انقضاي دوره مالكيت فكري آن در اواخر سال 2005، گرديده است. هند همچنين موفقيت‌هاي قابل توجهي در توسعه بيوانفورماتيك داشته است. در حال حاضر فرصتي براي هند فراهم شده تا علاوه بر اينكه به عنوان كانون اجراي پروژه هاي ارجاعي از صنايع بيوتكنولوژي ديگر كشورهاي جهان مطرح شود، توانمندي‌هاي داخلي خود را نيز توسعه دهد. در اين راه بايد چند موضوع مورد ملاحظه قرار گيرد.

اولين مورد توسعه منابع انساني است. در حال حاضر در اين كشور نياز فوري به تقويت منابع انساني در زمينه‌هاي مرتبط مانند آمار زيستي، بيوشيمي، بيوانفورماتيك، ميكروبيولوژي، فرآيندهاي پايين دست صنايع تخمير، ژنتيك، زيست شناسي سلولي و همچنين حقوق و مسايل مالكيت فكري احساس مي‌شود. دومين مورد اقداماتي براي حمايت از نوآوري مي‌باشد. هند نياز به توجه تدريجي به فرهنگ مالكيت فكري در تحقيقات داشته و در كنار آن مي‌بايستي پيوستگي بيشتري بين صنعت و مراكز علمي ايجاد شده و تحقيقات مشترك بين آنها انجام شود. هند همچنين نياز به جذب دانشمندان برجسته هندي پراكنده در كشورهاي مختلف و برگرداندن آنها هند براي بهره‌برداري از تخصص آنها در هدايت نوآوري‌ها دارد.

سومين مورد تقويت ساز و كار تامين منابع مالي مي‌باشد. اين كشور مي‌بايست با مشوق‌هاي مختلف مالي و اقتصادي، از سرمايه‌گذاري اوليه در اين بخش پشتيباني كند. هند همچنين بايد الگوهاي حمايت مالي از نوآوري‌ها مثل همكاري بخش خصوصي و دولت و استقرار هسته‌هاي انتقال فناوري در موسسه‌هاي مهم علمي خود را به بهترين شكل طراحي  نمايد. مثال خوبي براي يك ساختار حمايت مالي از نوآوري در هند، راه‌اندازي يك مجموعه آزمايشگاه با سرمايه 5/52 ميليون دلار مي‌باشد كه يك شركت توسعه دارو با تعهد مالي يك سرمايه‌گذار مخاطره پذير آمريكايي و يك سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير محلي در حيدرآباد راه‌اندازي كرده‌اند.

ذكر اين نكته الزامي است كه هنوز بايد كارهاي زيادي مانند تقويت زيرساخت‌ها و جنبه‌هاي نظارتي در زمينه بيوتكنولوژي در هند انجام شود. هند نياز به توسعه متوازن پارك‌هاي بيوتكنولوژي و مراكز رشد داشته تا فعاليت‌هاي تحقيق و توسعه (R&D) و عمليات حق امتياز را تسهيل و در عين حال كاراتر نمايد. بخش نظارت نيز بايد كارايي خود را بالا برد؛ براي ورود يك محصول به بازار داخلي هند اخذ مجوز از چند سازمان دولتي شامل كميته بررسي تغييرات ژنتيكي، كميته تاييد مهندسي ژنتيك و سازمان نظارت داروي هند زير نظر وزارت بهداشت و رفاه خانواده در دهلي نو الزامي است.

بخش بيوتكنولوژي هند در مرحله مهمي از فرآيند توسعه قرار گرفته و مزاياي رقابتي قابل توجه و فرصت رشد براي برخي زمينه‌هاي خاص بيوتكنولوژي مانند آزمون‌هاي باليني، زيست‌شناسي محاسباتي و فرآوري زيستي را فراهم كرده است.

 

سيماي كلي بخش بيوتكنولوژي در هند

در سال‌هاي اخير هند شاهد افزايش سهم سرمايه گذاري مخاطره پذير مشترك به عنوان منبع اصلي مالي شركت‌هاي تازه تاسيس است. بخشي از اين سرمايه از سوي شركت‌هاي دارويي و بخشي توسط مراكز تجاري كه تمايل به سرمايه‌گذاري در زمينه‌هاي جديد دارند، تامين شده است. به عنوان مثال توسعه بخش توليد داروهاي ژنريك در هند كه ادعاي توليد در سطح كلاس جهاني دارد، باعث افزايش توجه به صنايع مبتني بر تحقيق و پژوهش بيوتكنولوژي شده است. هندوستان همچنين مكان جذابي براي سرمايه‌گذاران خارجي كه قصد ارجاع كارهاي تحقيقاتي و توليدي خود را دارند، قلمداد مي‌شود. شايد مهم‌ترين موضوع براي سرمايه‌گذاري در تحقيقات بيوتكنولوژي هند، متخصصان و دانشمندان خارج از كشور هند هستند كه تمايل به فعاليت در حوزه علوم زيستي در زادگاه خود دارند.

 

نقاط قوت ملي و محيط تجارت بين الملل بيوتكنولوژي در هند

 

نقاط قوت ملي

- بازار بزرگ بومي؛

- قراردادهاي توليد، تحقيق و آزمايش هاي باليني با شركت‌هاي بزرگ؛

- نيروي كار (محقق و پزشك) ارزان و ماهر؛

- جمعيت زياد و بازار مناسب براي دارو؛

- تنوع زيستي بالا و فهرست شده بر اساس دانش پزشكي بومي به عنوان منبع مناسبي براي مواد دارويي.

 

وضعيت اعتبارات

- چندين سازمان دولتي كمك‌هاي مالي، گرانت، بورس و وام‌هاي كم بهره ارائه مي‌دهند. برخي از اين سازمان‌ها عبارتند از: شوراي توسعه فناوري و شوراي علم وتحقيقات صنعتي هزاره نوين؛

- شوراي بيوتكنولوژي هند، با اجراي برنامه هايي سعي در رشد صنعت بيوتكنولوژي از طريق همكاري بخش دولتي و خصوصي دارد؛

- چندين سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير داخلي مانند ICIC، بانك توسعه صنايع كوچك هند (SIDBIVTI، Westbridge و اولين سرمايه‌گذار مخاطره‌پذير اختصاصي علوم‌زيستي (APIDC) در شركت‌هاي تازه تاسيس بيوتكنولوژي هند سرمايه‌گذاري مي‌كنند. سرمايه‌گذاري مشاركتي در شركت‌هاي تازه تاسيس بيوتكنولوژي روز به روز اهميت بيشتري مي‌يابند؛

- تاكنون تمايل اندكي به سرمايه‌گذاري در بخش بيوتكنولوژي هند از سوي سرمايه‌گذاران خارجي وجود داشته به طوري كه از سال 1999 تا 2002 تنها 35 ميليون دلار در اين بخش سرمايه‌گذاري شده است؛

- اكثر شركت‌هاي بيوتكنولوژي هند تمايل به توليد محصولات زيستي و تشخيصي دارند. شركت‌هاي خدماتي بيوتكنولوژي نيز در هند مورد توجه هستند، زيرا كه بازگشت سريع مالي داشته و اين بخش به خوبي توانايي‌هاي خود را اثبات كرده‌ است. شركت­هاي مبتني بر كشفيات بومي حاصل از نتايج تحقيقات داخلي نيز شروع به كار كرده‌اند ولي هنوز بخش كوچكي از صنايع بيوتكنولوژي اين كشور را شامل مي‌شوند.

 

منبع: Nature

/ 20 نظر / 43 بازدید
نمایش نظرات قبلی
هاشمی

سلام. ما يک شرکت نرم افزاری هستيم . خوشحال ميشم اگه از وبلاگ ما ديدن کنی و نظرتو بدی.

مهندس امینی

سلام مدیر عزیز وبلاگ من همیشه به وب لاگتون سر می زنم اگه میشه این ادس سایت رو به همه معرفی کنین و توی یه پست جدا بزنین یا توی لیست سایت ها بزارین که بقیه هم استفاده کنن واقعا انجمن توپیه http://www.dishiran.org/forum

ليلون

-------------------------------------------------------------------------------- ___####______سر سبز ترین بهار تقدیم تو باد ____ ___####_______آهنگ خوش هزار تقدیم تو باد ____ ___####_________________________________ ___####___________________________________ ___####______###______###_______________ _#######__#####___#####_______________ ___________#######__######______________ __________################______________ __________################______________ ___________###############______________ ____________#############_______________ _____________###########_____###___###__ ______________#########______###___###__ _______________#######_______###___###__ ________________#####________###___###__ _________________###_________###___###__ __________________#___________#######___استاد رو عشقه!

TRAVERTINE

قشنگ یعنی تعبیر عاشقانه اشکال

TRAVERTINE

قشنگ یعنی تعبیر عاشقانه اشکال

کسری

حامد جان، سلام. اشتباه نکن. خانم جمشيدی يک دوستدار واقعی محيط زيست هستند که واقعاْ در جهت جلوگيری از تخريب جنگل ها فعاليت کرده‌اند. اينجانب در مدت کوتاهی که با ايشان آشنا شده‌ام، زياد تعريفشون را از دوستان ديگر شنيده‌ام و برای ايشون احترام خاصی هم قائل هستم. کاش بقيه دوستداران محيط زيست مانند ايشان واقعاْ دوستدار محيط بهتری برای زندگی باشند نه برای زندگی بهتر به محيط زيست بپردازند.

معصومه ردايی

واقعا هندی ها اينقدر در بيوتک پيشرفت کردند؟ خوبه پس ما بايد خيلی فعال تر کار کنيم نه؟ البته در نقاط قوت و ضعف که ديگه نبايد گفت که ايران کمبود درد اينجا معدن هوش است

Travertine

حالا بيا اينجا بيا اينجا ...

پريسا

هميشه پيشرفت باعث خوشحاليه