به بهانه راه‏اندازي فن بازار در نمايشگاه هفته پژوهش

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

  تعريف تكنولوژي

تكنولوژي يا فناوري هنر استفاده از دانش‏ها، مهارت‏ها و تجارب سازماني است تا با توليد و به كارگيري كالاها و خدمات نيازهاي رو به گسترش انسان برآورده شود. انتقال تكنولوژي، شامل تمام نظام‏هاي حمايتي و سازوكارهاي مورد نياز براي توسعه يك محصول، فرايند يا خدمات است كه به اين منظور مي‏توان از تبادل‏ دانش‏ها، مهارت‏ها و تجارت سازماني استفاده نمود.

  تكنولوژي به عنوان يك كالاي قابل تجارت

بازار بين‏المللي تكنولوژي تا حدود زيادي شبيه بازار مبادلات كالاهاست، اما در مقايسه با ساير كالاها، تكنولوژي چند جنبه ويژه دارد. از جمله اينكه با مصرف از بين نمي‏رود، همچنين به راحتي منتقل شده و فراملي است.

در واقع تكنولوژي يك كالاي فكري است و فرايند توليد دانش فني به طور زيربنايي فرايند توليد كالاهاي مادي متفاوت است.

پيشرفت‏هاي علمي و فناوري تاثيرات شگرفي را در تمام جنبه‏هاي زندگي بشري بر جا گذاشته و آثار آن روز به روز افزايش مي‏يابد. در جهان امروز،شاخص روند توسعه كشورها، سرعت تحولاتي است كه در زمينه علوم و فناوري پيش آمده است. ميزان رشد علم و فناوري در كشورهاي غني، سير صعودي و شتاباني دارد و كما بيش به صورت كالايي بازرگاني و سياسي در آمده است. در كشورهاي در حال توسعه به منظور تامين اقتدار و حفظ امنيت ملي، مي‏بايست برنامه‏ريزي اصولي براي توسعه علمي و فناوري انجام شود، اولويت‏هاي توسعه علمي براي حل مشكلات اساسي انسان شناخته شوند و در جهت رفع اين مشكلات برنامه‏ريزي شده و در نهايت قدرت ايجاد و عرضه فناوري در اين كشورها به وجود آيد.

  فن بازار چيست؟

از سازوكارهايي كه اخيراً براي تسهيل و ارتقاي فعاليت‏هاي توسعه فناوري به ويژه فناوري‏هاي پيشرفته و ايجاد قدرت عرضه و تقاضاي فناوري به وجود آمده است، فن بازارها مي‏باشند. فن بازارها در كشورهاي مختلف و با حمايت اتحاديه‏هاي بين‏المللي و حتي بسياري مناطق و پارك‏هاي علمي و فناوري راه‏اندازي شده‏اند كه در هر منطقه با نام‏هاي مختلف از آنها ياد مي‏شود.

در ايران نيز نبود سازوكار عرضه و تقاضاي فناوري احساس مي‏شود و ارتباط بين سرمايه‏گذاران و خريداران فناوري بدون نظام       مشخص صورت مي‏گيرد. در اين راستا طرح راه‏اندازي فن بازار بين‏المللي كشور در پارك‏ فناوري پرديس شروع شده است.

  ساختار فن بازار ملي كشور

فن بازار ملي كشور از سه بخش فيزيكي، مجازي و پشتيباني تشكيل شده است. در بخش بازار فيزيكي، نمايشگاه‏هاي دوره‏اي و دائمي به همراه اتاق‏هاي مذاكره، سمينار، سالن‏هاي همايش و بخش‏هاي كارگزاري قرار دادند كه فضاي لازم جهت مذاكرات و استفاده از خدمات پشتيباني را فراهم مي‏كند. اين فضا در مجموعه ستادي پارك پرديس احداث خواهد شد. در بخش بازار مجازي، اطالاع‏رساني در زمينه پيشنهادها و تقاضاي فناوري صورت مي‏گيرد، و در سيستم پشتيباني، خدمات عمومي و تخصصي به دو طرف ارايه مي‏گردد.

  مشتريان و مخاطبان فن بازار

مشتريان فن بازار مي‏توان به سه دسته كلي تقسيم كرد:

 

1-  پيشنهاددهندگان فناوري: تمامي دانشگاه‏ها، مراكز تحقيقاتي و پژوهشي، شركت‏هاي كوچك و متوسط و بنگاه‏هاي بزرگي كه توانمندي عرضه فناوري را دارند.

2-      متقاضيان فناوري: شركت‏هاي كوچك و متوسط، سازمان‏هاي دولتي و بنگاه‏هاي فناوري كه به فناوري خاصي نياز دارند.

3-      سرمايه‏گذاران: كساني كه مايل به سرمايه‏گذاري در فناوري‏هاي مختلف هستند.

صاحبان فناوري و طرح‏هاي پژوهشي مي‏توانند با تكميل پرسشنامه شناسنامه فناوري جهت پيشنهاد فناوري به آدرس فن بازار در برنامه فن بازار، مشاركت نمايند.

پيشنهادهاي ارسالي در كميته‏هايي ارزيابي شده، پس از تاييد نسبت به اطلاع‏رساني بر روي سايت فن بازار و جستجوي شركت يا همكار سرمايه‏گذار، اقدام خواهد شد.

ادرس دبيرخانه: خيابان ستارخان، خيابان حبيب‏اله، نبش خيابان يكم دريان نو، شماره 72، دبيرخانه پارك فناوري پرديس.

تلفكس: 6506969-021، 6505036-021

پست الكترونيك: info@hitechpark.com

 

 

/ 4 نظر / 15 بازدید
فرزاد

کسری جان سلام آقا خيلی مخلصيم. وبلاگ واقعا جالبی داری کلی محظوظ شدم. ياد ايام تنيس به خير!

فرهاد(گروه حیات وحش ایران)

سلام به شما دوست عزيز. برای روز ۱۳ بهمن جشن بزرگی در پناهگاه حيات وحش ميانکاله ترتيب داده شده از شما دعوت ميکنم در اين جشن شرکت کنيد .برای اطلاعات بيشتر به اين وبلاگ مراجعه کنيد.www.wildlife-of-iran.persianblog.ir ياwww.erpe.persianblog.ir

آموزشگاه كشاورزي سبزايران

با سلام و تشکر از اظهار لطف شما . سايت سبزايران به آموزش کشاورزی و باغبانی و اطلاع رسانی در اين مورد می پردازد. همچنين بانک نرم افزاری و فيلم های آموزش کشاورزی جهت علاقمندان فعال می باشد.

علی فاضی !!

سلام کسری جان . خبری ازت نیست . کجایی بابا؟