ورود به دنياي شگفت‌انگيز بيوتكنولوژي گياهي

قسمت دوم

ژن­ها و ساير اطلاعات ژنتيكي كه باعث مي­شوند ژن­ها به طور پايدار و قابل پيش­بيني كار كنند از جمله عناصر اصلي بيوتكنولوژي هستند. ژن­ها كجا قرار دارند و چگونه مي­توان يكي از آنها را كه مورد نظر است تشخيص داد؟ در دسترس بودن ژن­ها اجازه مي­دهد از آنها در اصلاح به كمك نشانگرهاي مولكولي استفاده نمود. اين موضوع، زيست شناسي مولكولي را تبديل به ابزاري براي كمك به اصلاحگران نموده است. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

با در دسترس قرار گرفتن ژن­ها ما پيشرفت زيادي به سمت بهره­برداري از بيوتكنولوژي داشته­ايم. چگونه ژن­ها به گياهان منتقل مي­شوند؟ پاسخ اين است كه به روش­هاي مختلف و اين قدم بزرگي در برطرف كردن موانع مختلف اين راه است كه به پيشرفت سريع در زيست شناسي مولكولي گياهي و بيوتكنولوژي انجاميد.

 ما هم اكنون مي­توانيم ژن­ها را از هر منبعي جداسازي نموده يا اينكه آنها را به صورت مصنوعي در آزمايشگاه بسازيم و پس از آن با قرار دادن آنها در مولكول­هاي ناقل مناسب، به طور همزمان آنها را به هر گياهي منتقل نماييم. بر اين اساس ما مي­توانيم هر تعداد ژن كه مورد نظرمان است به هر گونه گياهي منتقل نماييم. ما همچنين مي­توانيم بيان هر ژن گياه را متوقف نموده يا در بافت­ و اندام خاصي بيان آن را تنظيم نماييم. توانايي ما در تغيير دادن گياهان روزبروز بيشتر, و نحوه عمل دقيق­تر و پيشرفته­تر مي­شود.

هدف دستكاري در سطح مولكولي چيست و چگونه اين كار انجام مي­شود و چه چيزهايي براي اين كار مورد نياز است؟ چه محصولات تراريخته­اي در حال تجاري شدن هستند و ارزش و ظرفيت واقعي اين محصولات چقدر است؟ گياهان زراعي مقاوم به حشرات و علف­كش­ها اولين محصولاتي هستند كه وارد بازار شده­اند. غير از اين محصولات, توانايي بيوتكنولوژي گياهي و كاربرد آن در افزايش كيفيت و عملكرد محصولات از جنبه­هاي ديگر نيز در حال افزايش است.

مبحث ديگري كه بيوتكنولوژي گياهي در آن نقش­آفريني مي­كند بر يك ايده خلاق استوار است و آن  اين است كه گياهان مي­توانند به عنوان يك كارخانه عمل نمايند. در حقيقت گياهان مي­توانند به عنان يك منبع توليد مواد صنعتي و دارويي در نظر گرفته شوند. در اختيار گرفتن ماشين بيوشيميايي سلول­هاي گياهي براي تبديل آن به كارخانه­اي براي توليد طيف وسيعي از مولكول­هاي بزرگ پيچيده و با ارزش مانند آنتي­بادي­ها، واكسن­ها، آنزيم­هاي خاص و صنعتي و داروهايي با مولكول­هاي سبكتر از ديگر كاربردهاي بيوتكنولوژي گياهي است. بنابراين دامنه كاربردهاي بيوتكنولوژي گياهي از اصلاح گياهان زراعي تا استقرار سيستم­هاي توليد مبتني بر گياهان به منظور ساخت مولكول­هاي پيچيده گسترش يافته است.

 

منبع: Handbook of Plant Biotechnology (2004), WILEY

/ 8 نظر / 7 بازدید
ثمينه

سلام خوبی من که سررشته ندارم از مطالب وبلاگ شما اما فقط آرزوی موفقيت بای

فرزاد

سلام وبلاگ حيلي باحالي داري ولي حيف که از عکس استفاده نکردي آخه يه عکس مي تونه يه دنيا مفهوم رو برسونه . درسته که اين کار تو پرشين بلاگ سخته ولي من يه راه حل برات دارم کافيه به آدرس URL مراجعه کني و طبق راهنمايي اونجا عمل کنط اگه مشکلي داشتي بهم ميل بزن اگرم موفق شدی يه ميل بهم بزني ممنون ميشم.فعلا قربانت

sara

لطفا بيشتر توضيح بده

nasrin

اصلا خوب نبود

sara

سلام من از علاقه مندان پرو پا قرص رشته بسیار با اهمیت بیوتکنولوژی هستم . من با توجه به مطالب شما - شما را شيفته پست و مقام یافتم وبر اساس بند اخر نوشته خودتان (من در اين موسسه در بخش خدمات فنی و پشتيبانی تحقيقات کار میکنم و سرپرست اين بخش هستم ) اینگونه قضاوت کردم و همینطور که مشاهده میکنید بر اساس نوشته خودتان بود. باز هم تاکید میکنم که من از علاقه مندان پرو پا قرص رشته بسیار با اهمیت بیوتکنولوژی هستم و در مطلب گذشته ام هم ایرادی به این رشته نگرفته بودم بلکه باز هم ایراد من به شما و مطالب غیر واقعی بود که نوشته بودید . بر اساس جوابی که دادید بیایید اجازه بدهیم سیستم مدیریتی کشور ( ابتدا در اجزای کوچک مثل موسسه شما و سپس در اجزای بزرگتر ) پژوهش دوست و پژوهش پرور باشد نه تملق گو دوست و تملق گو پرور!!!! . حال دوست گرامی: تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !!!!!!!!!!!!

sara

دوست گرامی سلام با تشکر از مطالب جالبی که هر از گاهی در وبلاگتان مینویسید من از علاقه مندان پرو پا قرص رشته بسیار با اهمیت بیوتکنولوژی هستم . من با توجه به مطالب شما - شما را شيفته پست و مقام یافتم وبر اساس بند اخر نوشته خودتان (من در اين موسسه در بخش خدمات فنی و پشتيبانی تحقيقات کار میکنم و سرپرست اين بخش هستم ) اینگونه قضاوت کردم . در مطلب گذشته ام هم ایرادی به این رشته نگرفته بودم بلکه باز هم ایراد من به شما و مطالب غیر واقعی بود که نوشته بودید . بر اساس جوابی که دادید بیایید اجازه بدهیم سیستم مدیریتی کشور ( ابتدا در اجزای کوچک مثل موسسه شما و سپس در اجزای بزرگتر ) پژوهش دوست و پژوهش پرور باشد نه تملق گو دوست و تملق گو پرور!!!! . حال دوست گرامی: تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !!!!!!!!!!!!

sara

دوست گرامی سلام من از علاقه مندان پرو پا قرص رشته بسیار با اهمیت بیوتکنولوژی هستم و ایراد من به شما و مطالب غیر واقعی است که نوشته بودید . من با توجه به مطالب شما - شما را شيفته پست و مقام یافتم وبر اساس بند اخر نوشته خودتان (من در اين موسسه در بخش خدمات فنی و پشتيبانی تحقيقات کار میکنم و سرپرست اين بخش هستم ) اینگونه قضاوت کردم و همینطور که مشاهده میکنید بر اساس نوشته خودتان بود. در مطلب گذشته ام هم ایرادی به این رشته نگرفته بودم بلکه باز هم ایراد من به شما و مطالب غیر واقعی بود که نوشته بودید . بر اساس جوابی که دادید بیایید اجازه بدهیم سیستم مدیریتی کشور ( ابتدا در اجزای کوچک مثل موسسه شما و سپس در اجزای بزرگتر ) پژوهش دوست و پژوهش پرور باشد نه تملق گو و تملق پرور!!!! . حال دوست گرامی: تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل !!!!!!!!!!!!

b

پسر خسته نشی از اين همه فعاليت مفید !!!!!!!!!!!!