وبلاگ‌هاي علمي ‌نقش موثري در ترويج دانش ايفا مي‌كنند

داشتم تو اينترنت می‌چرخيدم كه يك مطلب از خودم رو پيدا كردم كه تا حالا تو وبلاگ نگذاشته بود. يعنی خودم مطلب خودم رو با عنوان، وبلاگ‌هاي علمي ‌نقش موثري در ترويج دانش ايفا مي‌كنند، كشف كردم. بخونيد...

وبلاگ‌هاي ايراني، اكثرا جنبه‌ي شخصي داشته و نويسنده هر چه دلش خواسته در وبلاگ نوشته است در اين بين برخي وبلاگ‌ها بيشتر به سمت ادبي شدن رفته و حاوي شعر و جملات و عباراتي براي بيان احساسات نويسنده‌ هستند.

وبلاگ‌هاي سياسي هم بخش قابل توجهي از وبلاگستان را به خود اختصاص داده اند كه با توجه به طبيعت وبلاگ و امكان ابراز نظرات دو طرفه طبعا چندان عجيب نيست.

بحث درباره‌ي موضوعات ممنوع، موضوع بسياي از وبلاگ‌هاي ديگر بوده كه با مسدود كردن بسياري از آنها، درصد اين بخش از وبلاگ‌ها تغيير نمي‌كند، چرا كه با ايجاد وبلاگ جديدي، همزمان وبلاگ ديگري مسدود مي‌شود، نكته جالبي كه شخصا با آن برخورد كرده‌ام اين است كه نويسنده‌ي بسياري از وبلاگ‌ها با نوشتن در وبلاگ خود مي‌خواهند بگويند كه وجود دارد و در برخي موارد بغض بي‌توجهي نسل گذشته به نسل جديد را در متن وبلاگ مي‌بينيد.

دليل حركت بعضي وبلاگ‌ها به سمت نوشته‌هايي كه در جامعه عرف محسوب نمي‌شوند و يا مطرح كردن آنها در جامعه با مقاومت رو به رو مي‌شود، هم در همين حس مطرح كردن خود، نهفته است، چرا كه متاسفانه جوان امروزي مجالي ندارد كه خود را به ديگران نشان دهد و توانمندي‌هاي مشروع خود را به نمايش بگذارد، تنها در درس، ورزش، قرآن و چند موضوع محدود ديگر جوانان فرصت مطرح كردن خود را دارند.

نبايد از ضرورت صحبت كرد، چرا كه وبلاگ فضايي شخصي است و نويسنده بايد آزاد باشد هر چه دلش مي‌خواهد بنويسد، اما قطعا وبلاگ‌هاي علمي‌در بالا بردن معلومات عمومي‌ جامعه، به خصوص در جوان‌ها كه مخاطب اصلي وبلاگ‌ها هستند، نقش موثري دارند. جوان در يك خانواده زندگي مي‌كند و اطلاعاتي كه كسب مي‌كند در اختيار ساير اعضاي خانواده از جمله همان نسل قديم قرار مي‌دهد.

وبلاگ‌هاي علمي‌نقش موثري در ترويج دانش خواهند داشت، ولي اين موضوع قابل برنامه‌ريزي نيست و نمي‌توان مخاطب را نيز مجبور به خواندن آنها كرد يا جوانان را مجبور كرد وبلاگ علمي‌راه اندازي كنند. در عين حال اعتبار محتويات وبلاگ‌ها نيز جاي بحث دارد؛ چرا كه خواننده ترجيح مي‌دهد اطلاعات علمي‌ را از سايت‌هاي علمي‌معتبر دريافت كند تا اين كه در يك وبلاگ آن‌ها را مطالعه كند.

متاسفانه بازديد كننده‌هاي وبلاگ‌هاي علمي‌محدود هستند و مخاطبان عموما جذب وبلاگ‌هاي طنز، وبلاگ‌هاي داراي موضوعات داراي ارزش خبري -برخورد- و ساير وبلاگ‌هايي كه در طول زمان معروف شده‌اند،‌ مي‌شوند.

اصل مصاحبه 

/ 23 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کسری

خانم ردايي، از پيامهايتان ممنونم. متاسفانه لينکی که به سايتتان داده ايد کار نمی‌کند و نتوانستم شما را در وبلاگم لينک دهم.

دانشجوی دکتری فن آوری اطلاعات

در يک کار تحقيقاتی در مورد پارامترهای موثر بر کيفيت وبلاگ به نظر ارزشمند شما نياز داريم. لطفا در صورت امکان اين لينک را در صفحه خود قرار دهيد.

الهام

انرژي حياتي نيروي جاودان هستي چرا با اينكه نيروي با اين عظمت در درونمان داريم در رنج هستيم؟

آرش خدایی،!mbio84 student`s Group

سلام... آقای دکتر خسته نباشید... راستش من هم از اینکه این نوع وبلاگها بیننده کمی دارن ناخشنود بودم و می خواستم دعوتتان کنم تا سری هم به سایت ما بزنید ولی وقتی پیامها رو خوندم و یاد اخباری که این روزها دارم می شنوم افتادم،دیگه دلیلی برای دعوت پیدا نکردم... وقتی جوان ما نمی تونه حرف حق بزنه،وقتی نمی تونه طوری که خودش می خواد و آزادانه مطالعه کنه و درگیر یه سری مسائل به خدا عصر جاهلیتی هست دیگه چه انتظاری داریم که وبلاگهای علمی بازدید کننده داشته باشن؟ در هر صورت موفق باشید و منتظر شما و سایر دوستان هستیم... حداقل وبلاگ ما فعلا با کمبود نظر دادن ( و نه بیننده) برخورداره ولی کاملا علمی هست و مطلب غیر اون نیست... امیدوارم این روال رو بتونیم حفظ کنیم... شادکام باشید

شفا

بيماريها و گرفتاريهای انسان مثل قفلهايی هستند که برای باز کردن هر يک از آنها کليد مناسب لازم است . از سايت های www.shafaa.com و www.tebemotaali.com ديدن فرماييد.

شفا

بيماريها و گرفتاريهای انسان مثل قفلهايی هستند که برای باز کردن هر يک از آنها کليد مناسب لازم است . از سايت های www.shafaa.com و www.tebemotaali.com ديدن فرماييد.

کاميار

www.ka_maleki.persianblog.ir

تسنيم

به نظر شما عزيز راه نجات بشر امروز چيست؟ خوشحال ميشوم از حضور گرمتان ونظر مفيدتان

s1001.com

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~§§§§§§§ ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~§§