ترمیم سلولهای قلبی در آزمایشگاه با ژن درمانی

محققان موفق شدند با ژن درمانی به سلولهای قلبی آسیب­دیده کمک کنند تا دوباره قدرت خود را باز یافته و ضربان طبيعی خود را داشته باشند.

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

محققان قبلاً دریافته بودند که در بیماران قلبی دارای سابقه سکته قلبی، سیستم گیرنده beta-adrenergic درست کار نمی­کند. با توجه به این موضوع، گروهی از محققین از یک ویروس برای انتقال یک ژن که از فعالیت beta-adrenergic kinase(ßark1) ممانعت به عمل می­آورد به سلولهای قلب بیماران دارای سابقه سکته قلبی استفاده کردند. میزان beta-adrenergic kinase در زمان سکته قلبی بالا رفته و باعث کاهش قدرت انقباض قلب می­باشد. در صورت ممانعت از فعالیت این آنزیم، سلولهای قلبی می­توانند با قدرت عادی خود منقبض شوند و توانایی آنها بهبود می­یابد.

محققان سلولهای قلب بیماران را با یک نوع adenovirus که پروتئین مسدود کننده ژن مذکور و یک ژن گزارشگر را رمز می­کرد، آلوده کردند. این ژن گزارشگر به دانشمندان کمک می­کرد تا با دریافت علائمی مطمئن شوند تا ژن مسدود کننده در سلولهای تیمار شده وجود دارد و با ابراز آن رنگ سبزی ایجاد می­گردد. سپس آنان می­توانستند با استفاده از یک دوربین فیلمبرداری، قدرت ضربان هر سلول قلبی منفرد را به خوبی اندازه­گیری کنند.

Walter Koch رييس یکی از مراکز پزشکی کالج پزشکی <?xml:namespace prefix = st1 ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" />Jeffersonکه با کمک همکارانش از مرکز پزشکی دانشگاه Duke این مطالعه را انجام داده است، اعلام کرد: این اولین کار بر روی سلولهای حقیقی قلب انسان برای اثبات کارایی این روش درمانی بوده و همچنین اثبات می­کند که ßark1 آنزیمی است که در این زمینه مورد هدف است.

اصل خبر

سايتهای مرتبط:

Jefferson Medical College

Duke Medical Center

منبع: biotechdaily

/ 3 نظر / 6 بازدید
saleh

جالب بود مهندس ... راستی میل های عیدم دستتون نرسیده؟

sara

سلام دوست كرامي من دو سال بيش با تعاريف ادمهايي مثل شما به انجا امدم و در موسسه شما كاراموز شدم ولي واقعا براي ان مدتي كه از من تلف شد افسوس مي خورم جرا كه جيزهايي كه شما نوشته بوديد در انجا حس نمي شد و فقط ظاهر سازي بود بر خلاف انكه شما فرموديد كه اکثر دانشجويان رشته بيوتكنولوژي كشاورزي و اغلب دانشجويان رشته اصلاح نباتات دانشگاههاي سراسر كشور پايان‏نامه‏هاي دانشجويي خود را در اين موسسه مي‏گذرانند تعداد قليلي به انجا مي ايند كه انها هم تا انجا كه من مي دانم همه بشيمان هستند لطف كنيد و براي دو روز بست و مقام و ماندن در انجا متوسل به اكاذيب نشويد به اميد روزي كه همه عادت كنيم صادقانه حرف بزنيم