تعريف زيست فناوري (بيوتكنولوژي) و كاربردهاي آن

واژه زيست فناوري نخستين بار در سال 1919 توسط Karl Ereky به مفهوم كاربرد علوم زيستي و اثر متقابل آن ها در فناوري هاي ساخت بشر به كار برده شد. به طور كلي هر گونه فعاليت هوشمندانه بشر درخلق، بهبود و عرضه محصـــولات گوناگون با استفاده از موجودات زنده مخصوصاً از طريق دستكاري ژنتيكي آن ها در سطـح مولكـولي در حيـطه اين مهم ترين، پاك ترين و اقتصادي ترين فناوري قرن حاضر، يعني زيست فناوري، قرار مي گيرد.
برخي كاربردهاي سنتي زيست فناوري عبارتند از: اصلاح نباتات و دام، تهيه نان ، ماست و پنير كه سپس توليد انواع آنتي بيوتيك ها، انسولين انساني و اينترفرون را نيز شامل گرديد. در حال حاضر با ظهور فناوري DNA نوتركيب، دستكاري ژن ها و انتقال ژن از يك موجود زنده به ديگري يا به عبارت ديگر مهندسي ژنتيك ، ظرفيت بهره گيري از اين فناوري به نحو فزاينده‌اي افزايش يافته است.
در قرن 21 با توجه به افزايش بي رويه جمعيت و نياز به تأمين مواد غذايي، زيست فناوري كشاورزي مورد توجه خاص قرار گرفته است. گياهان زراعي تراريخته پرمحصول و مقاوم گوناگوني مانند ذرت، برنج، سويا، گوجه فرنگي و گندم توليد شده و تكنيك‌هاي نوين زيست فناوري در افزايش توليد شير و گوشت دام موثر واقع شده‌اند.
تأمين سلامت و بهداشت جمعيت بيش از شش ميلياردي ساكنان كره زمين از طريق توليد داروهاي نوتركيب و واكسن ها، دستيابي به روش‌هاي درمان كم هزينه بيماري‌ها، يافتن درمان بيماري‌هاي صعب العلاج و تشخيص سريع‌تر و مؤثرتر بيماري هاي گوناگون از جمله بيماري‌هاي ژنتيكي از وظايف زيست فناوري پزشكي مي باشد.
رويكرد جديد به محيط زيست در قرن حاضر، در نظر گرفتن آن به عنوان يك جزء‌ از سرمايه ملي كشورها و در نتيجه لزوم حفظ آن با استفـاده از زيست فناوري از مهم ترين دغدغه هاي بشر در قرن حاضر است. حذف مؤثر آلاينده‌هاي محيطي خطرناك از محيط زيست با استفاده از ميكروارگانيسم‌هاي پالايشگر آلودگـي و استـفاده از تكنيك‌هاي حفظ، نگهداري و حراست از ذخاير ژنتيكي كشور از جمله كاربردهاي زيست فناوري در زمينه محيط زيست مي باشد.
كاربردهاي زيست فناوري در صنعت كه منجر به توليد محصولات گوناگون با صرف هزينه و انرژي كمتر، ضايعات‌ اندك و از همه مهمتر با كمترين اثر مخرب بر محيط زيست مي شود، باعث شده كه از اين فناوري به عنوان يكي از پاكترين و در عين حال سودآور‌ترين بخش هاي صنعت ياد شود. زيست فناوري همچنين توليد محصولات نويني را كه قبلاً از روش هاي ديگر امكان توليد آن وجود نداشته يا بسيار سخت و دشوار بوده، ممكن ساخته است.

/ 5 نظر / 154 بازدید
mina&hoda

سلام اميدوارم بازم شاد باشين لذت برديم دوست داريم با ما در تماس با شين و ما رو راهنمايی کنيد مينا و هدا از دانشگاه ازاد بيرجند داشجوی مهندسی کشاورزي

غریبه

سلام آقای اصفهانی خیلی ممنون بابت مطالب مختصر و مفیدتون. خسته نباشید

آریا اسفندیاری

عالی بود با تشکر

شهرزاد

متن شما همه جا کپی شده آقای دکتر.

کیمیا

سلام من دانشجو رشته میکروبیولوژی هستم و بسیار برنامه برای ایندم دارم من معدل الف دانشکدمون هستم و بسیار نیاز به راهنمایی دارم به نظر شما من برای ارشدم بیوتکنولوژی بخونم یا پزشکی و یا ژنتیک من به این سه رشته علاقه ی خاصی دارم اما هیچ اطلاعات دگ ای از این رشته ها در باره ی بازار کار اینده ندارم هم ایمیل هم ای دی لاینمو براتون قرار دادم خواهش میکنم جوابمو بدید و راهنماییم کنید