مکان معونیت در مغز

با کشف قسمت‌هایی از مغز که مسئول احساس معنویت و تعالی است،‌ مرز بین مغز جسمانی و روح بشر کم‌رنگ می‌شود. آیا این کشف می‌تواند جدال قدیمی علم‌گرایان و معنویت‌گرایان را در رابطه روح و جسم پایان بخشد!؟

در طول تاریخ علم و فلسفه، اغلب مغز علمی را از مفهوم معنویت و روح جدا می‌دانسته‌اند. تا جایی که علم‌گراها عملکردهای انسان را به مغز نسبت می‌دادند و معنویت‌گراها وجود روحی جدا از جسم را مسلم می‌دانستند. اما مطالعات جدید این مرز را برداشته‌اند.

به نظر می‌رسد حتی مسئول احساس تعالی و معنویت هم،‌ قسمت‌های خاصی از مغز باشد، چرا که مطالعه جدیدی در ایتالیا برای اولین بار نشان داده که برداشتن قسمت‌های خاصی از مغز،‌ می‌تواند احساس آرامش درونی را بالا ببرد.

به گزارش نیچر، عصب‌شناس شناخت‌گرایی به نام کازیمو یورگسی از دانشگاه یودین به اتفاق همکارانش مطالعه‌ای را بر روی افرادی که مبتلا به تومور مغزی بودند انجام دادند تا احساسات آن‌ها را قبل و بعد از عمل برداشتن تومور بررسی نمایند.

طی سه تا هفت روز بعد از جراحی، کسانی که در قسمت پشتی مغز، در قشر آهیانه تومور داشتند، احساس تعالی بیشتری را گزارش کردند. اما در مورد بیمارانی که در قسمت‌های جلویی مغز تومور داشتند، چنین احساسی را گزارش نکردند.

به گفته یکی از همکاران مطالعه،‌ سالواتوار اگلیوتی که او هم عصب‌شناس شناخت‌گرا در دانشگاه اسپینزای رم است،‌ احساس تعالی همیشه با فیلسوف‌ها و فلسفه همراه بوده و این اولین باری است که یک مطالعه علمی این قدر به این مفهوم نزدیک می‌شود. وی می‌افزاید:‌ «ما به سراغ یک پدیده پیچیده رفته‌ایم که به نظر می‌رسد جوهر انسانیت و جزیی از بشر بودن است.»

این پژوهشگران دو بخش از مغز را شناسایی کرده‌اند که وقتی تخریب می‌شوند، احساس معنویت در فرد بالاتر می‌رود:‌ یکی سمت چپ قسمت تحتانی لوب آهیانه و دیگری سمت راست شکند زاویه‌ای. این دو قسمت که در بخش‌های پشتی مغز قرار دارند،‌ مسئول ادراک ما از بدن‌هایمان در ارتباط فضایی با دنیای خارجی هستند. به گفته این پژوهشگران،‌ نتایج مطالعه آن‌ها ارتباط بین تجربه عرفانی و معنوی و احساس جدا شدن از جسم را تایید می‌کند.

پژوهشگران دو بخش از مغز را شناسایی کرده‌اند که وقتی تخریب می‌شوند، احساس معنویت در فرد بالاتر می‌رود:‌ یکی سمت چپ قسمت تحتانی لوب آهیانه و دیگری سمت راست شکند زاویه‌ای.

یورگسی در این باره می‌گوید: «شگفت‌انگیزترین قسمت ماجرا، سرعت تغییر بود. کشف ما نشان می‌دهد برخی رگه‌های شخصیتی پیچیده از آن چه تاکنون خیال می‌کردیم ساده‌تر هستند.»

علم معنویت
در این مطالعه با 88 بیمار مبتلا به تومور مغزی در ناحیه‌های متفاوتی از مغزشان، مصاحبه شده است. از این افراد، 20 نفر تومور خوش‌خیم داشتند و در عمل جراحی هیچ بخشی از مغزشان برداشته نشد. همه این 88 نفر قبل از عمل جراحی خود در مورد عقاید و عادات مذهبی شان مورد مصاحبه قرار گرفتند و سپس به یک سری سوال بله یا خیر جواب دادند که میزان احساس معنویت را در آن‌ها ارزیابی می‌کرد. این سوال‌ها که در یک پرسشنامه تنظیم شده بودند، سه مولفه مهم احساس تعالی را می‌سنجیدند:‌ گم کردن خود در یک لحظه، احساس ارتباط و اتصال با سایر افراد و طبیعت، و اعتقاد به یک قدرت برتر.

برای مثال: "من گاهی آن‌قدر مسحور کاری که انجام می‌دهم می‌شوم که در یک لحظه احساس گم شدن می‌کنم،‌ انگار از زمان و مکان جدا شده باشم". و یا: "من گاهی احساس می‌کنم آن‌قدر به طبیعت متصلم که حس می‌کنم همه چیز بخشی از یک موجود زنده است و از هم جدا نیستند".

سپس پژوهشگران به دقت قسمت‌هایی از مغز بیمار که طی عمل جراحی از بین رفته بود را مشخص کردند.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که قسمت‌های گسترده‌ای از مناطق لوب‌های پیشانی و آهیانه‌ای مغز با اعتقادات مذهبی مرتبطند. اما معنویت و احساس تعالی دقیقا به همان مناطق مربوط نیست. در گذشته هم عصب‌شناسان دیده بودند که برخی بیماران بعد از آسیب مغزی دچار تغییر در احساس معنویت می‌شوند اما همیشه از آن فاصله گرفته بودند و به آن نپرداخته بودند.

ریک وندن‌برگ عصب‌شناس دانشگاه لیون در بلژیک در مورد این مسئله می‌گوید:‌ «ما همیشه از این تغییر فاصله گرفتیم، نه به این دلیل که اهمیتی ندارد، بلکه به این دلیل که خیلی شخصی و خصوصی است.» به اعتقاد وندن‌برگ،‌ این مطالعه جدید بسیار جذاب است اما مانند اغلب مطالعات پیشگام،‌ سوالات فراوانی را بدون جواب می‌گذارد. به نظر او باید این نتایج را با احتیاط تفسیر کرد چون احتمال این که مسئله‌ای مثل معنویت را بتوان تنها در دو قسمت مغز جای داد خیلی کم است.

اندازه‌گیری دشوار
احتمالا دشوارترین قسمت این مطالعه،‌ نحوه اندازه‌گیری احساس تعالی بوده است. به گفته ریچارد داویدسون، عصب‌شناس دانشگاه ویسکانسین مادیسون،‌ خیلی مهم است که بدانیم این مطالعه بر پایه تغییراتی در اظهارات شخصی افراد صورت گرفته است که گاهی موارد عجیب و غریبی هم در آن‌ها وجود دارد. وی می‌افزاید:‌ «در آینده این مسئله مهم خواهد بود که چرا آسیب قشر لوب آهیانه مغز باعث تغییر در این مقیاس می‌شود.»

وندن‌برگ نیز در این باره می‌گوید: «احساس تعالی یک مفهوم انتزاعی است و افراد نسبت به معانی کلمات نگرش‌های متفاوتی دارند.» به اعتقاد وی، ‌استفاده از گزارش‌های فردی بیماران همیشه راه دقیقی نیست. از این دیدگاه، برای ارزیابی معنویت و احساس تعالی در مطالعات بعدی، استفاده از رفتارهای خاص و افکار و احساسات مخصوصی که این رفتار را شکل می‌دهند،‌ ‌گام بعدی خواهد بود.

خود یورگسی می‌خواهد در مطالعات آینده سایر جنبه‌های معنویت را بررسی کند و ببیند که این تغییرات برای چه مدتی در بیمار باقی می‌مانند. وی همچنین می‌خواهد قسمت‌های کشف شده مغز در این مطالعه را در مغز افراد سالم تحریک کند و ببیند می‌توان از این طریق، تغییرات فوری در احساس تعالی افراد ایجاد کرد یا نه. به اعتقاد وی روزی خواهد رسید که بتوان با تحریک بخش‌های خاصی از مغز بیماران عصب‌شناختی یا روان‌شناختی، احساس تعالی و معنویت را در آن‌ها افزایش داد.

/ 10 نظر / 157 بازدید
مریم

:( [سوال]،منظورم از کامنت فقط اينه که هنوز هم سر ميزنم و...

محمدعلی

سلام لطفا زمان برگزاری و ارسال اثار علمی تخیلی را اعلام نمایید

مرکز آموزش عالی علوم پزشکی وارستگان

www.vums.ir برنامه گردشگری آموزشی در رشته های بیوتکنولوژی، ژنتیک، علوم آزمایشگاهی، فناوری اطلاعات، مدیریت، صنایع غذایی، صنایع دارویی و زبان انگلیسی شامل شرکت در کارگاه آموزشی، زیارت حرم مطهر(ع)، تفریح در ییلاقات مشهد و بازدید علمی از مراکز درمانی و آزمایشگاهی مشهد است. از اقصی نقاط کشور می توانید در قالب طرح گردشگری آموزشی، در کلیه کارگاه ها و دوره های آموزشی وارستگان شرکت کنید وارستگان در مشهد به عنوان شهری که یکی از قطب های آموزش علوم پزشکی و زیستی کشور است قرار دارد. علاوه بر کلاسهای حضوری می توانید از طریق سیستم آموزش مجازی وارستگان از محتواهای آموزشی، در شهر خود نیز بهره مند شوید. وارستگان دارای امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی و آموزشی مناسبی است و از اساتید مجرب و متخصص بهره می گیرد. در پایان هر یک از کارگاه ها گواهی معتبر ارائه خواهد شد امکان اسکان برای متقاضیان فراهم است. http://www.vums.ir/index.php?option=com_content&view=article&id=582&Itemid=161

ar

با سلام من چند تا سوال دارم که به جوابشون خیلی نیاز دارم و ممنون می شم که جواب بدید . PHD ایمونولوژی با ایمونولوژی و آلرژی فرق می کنه ؟ با PHD ایمونولوژی می شه مطب زد یا نه ؟ چون از چند نفر پرسیدم گفتن نمیشه ولی من کسی رو می شناسم که با این مدرک مطب زده ( در حالی که فوق لیسانس الهیاته ) ؟ هماتولوژی/اونکولوژی هر کدوم رشته ی مجزایی اند یا هر دو در یک رشته می گنجند ؟ و اینکه آیا هماتولوژی جزء رشته های علوم پایه و PHD است ؟ با تشکر

کشاور تنها

سلام خوبی آقای اصفهانی محمد آروین هستم مدیریت وبلاگ و وبلاگهای کشاورز تنها میخواستم یکی از لوگوهای تبلیغاتی وبلاگ گروه را در وبلاگتون بگذارید. با هم تبادل لینک یا بنر یا لوگو داشته باشیم؟! منتظرپاسخ شما هستم از طریق: 1- ارسال پیامک یا تلفنی09191812812 یا 2- ارسال نظرات سایت/بلاگ www.alonefarmer.ir یا ایمیل 3-ardin.m@gmail.com وبلاگ بسیار مفیدی دارید. ثانیا وبلاگهای پشتیبان کشاورز تنها: سایت مقالات خارجی و فارسی تخصصی کشاورزی در حال راه اندازی www.Iranjozve.com www.Phdazmoon.com بلاگ پی اچ دی www.Etale.ir بلاگ حشره شناسی www.alonefarmer.mihanblog.com کشاورز تنها در میهن بلاگ www.alonefarmerstore.blogfa.com فروشگاه کشاورزی www.cpi.blogfa.com مقالات زراعت www.tgaf.blogfa.com مقالات تراریخته www.agrifood.blogfa.com مقالات صنایع غذایی www.qazvinastan.blogfa.com آستان مقدس حضرت حسین بن علی بن موسی الرضا(ع)(شاهزاده حسین قزوین)فرزند علی بن موسی الرضا (ع) www.yamazlom.blogfa.com دیوانگان حسین (ع)_ امام حسین(ع) و عاشورا اگر لینک وب سایت :www.alonefarmer.ir را

DNA

به نام خدا با سلام جناب آقای دکتر کسری اصفهانی ، خوشحال میشوم اگر موافق به تبادل لینک با وبلاگ اینجانب باشید. به وبلاگ من هم سری بزنید ، از اظهار نظرات ارزشمند شما بهره مند خواهم شد. در صورتی که مرا لینک کردید خبر بدهید تا با افتخار شما را در وبلاگم لینک کنم . با سپاس فراوان

شفا

سلام یه سری هم به سایت ما بزن ...

علی رضا

بزرگترین سایت المپیاد زیست شناسی ایران شروع بکارکرد www.irbio.com

آلا

سلاااااااااااام وااااااای عجب وبی دارین دکتر... عااااااااالیه با اجازتون می خوام وبتونو لینک کنم[دست] با اجازه..... [گل]

کسری اصفهانی

من کسری اصفهانی هستم.خیلی متشکرم.من در کلاس اول راهنمایی هستم.