واکنش داخلی و جهانی به ادعای شبيه سازی انسان

روزنامه های همشهری، اعتماد و جمهوری اسلامی تیتر بزرگ صفحه اول را به این موضوع اختصاص دادند. تیتر روزنامه جمهوری اسلامی به عنوان سخنگوی رهبری از همه جالبتر بود و واکنش به موضوع در آن دیده می شود، در حالی که مقالات دیگر انتقال انفعالی خبر است. جای اظهار نظر رییس جمهور فرهیخته کشورمان نیز خالی است. مقاله همشهری کاملتر موضوع را توضیح داده و اعتماد به چاپ عین خبر از سایت BBC پرداخته اند.


face.lift.jpg


اصل خبر:
در پی ادعای شرکت آمريکايی کلونايد مبنی بر شبيه سازی انسان برای نخستين بار، تلاشهايی در سطح جهانی برای ممنوعيت شبيه سازی انسان اوج گرفته است.

ژاک شيراک رئيس جمهور فرانسه جمعه شب گذشته و ساعاتی پس از اعلام ادعای اين شرکت آمريکايی با صدور بيانيه ای از تمام کشورهای جهان خواست در پشتيبانی از پيشنهادی که فرانسه و آلمان جهت ممنوعيت جهانی شبيه سازی انسان به سازمان ملل متحد تسليم کرده اند جنبشی راه بيندازند.

اندک زمانی پيش از او، جرج بوش رئيس جمهور آمريکا نيز واکنش به اين خبر طی بيانيه ای گفته بود که شبيه سازی انسان فرايندی "بشدت دردسرساز" است و خواهان تدوين قانونی در مورد شبيه سازی انسان در مجلس کنگره شده بود.

مجلس کنگره آمريکا سال گذشته ميلادی قانونی در ممنوعيت شبيه سازی انسان تصويب کرد که مجلس سنا آن را رد کرد.

اين درحالی است که دانشمندان نسبت به صحت ادعای شرکت کلونايد ترديد دارند و مسئولان اين شرکت هيچ مدرکی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده اند.

اين شرکت به پيروان فرقه مذهبی تازه بنيادی به نام رائل تعلق دارد که معتقدند نوع بشر 25 هزار سال پيش به روش شبيه سازی و به دست موجوداتی از کرات ديگر خلق شده است.

/ 0 نظر / 7 بازدید