نانو باكتريها فصل نوينی در درمان بيماريها

::به نقل از سرویس خبری ژنتیک و بیوتکنولوژی::

nanobacterium.jpg

واژه نانو باكتری، شكل خلاصه شده نام علمی گونه Nanobacterium Sanguineum مي باشد كه به معني نانو باكتري خون مي باشد.
نانو باكتری با اندازه اي در حدود 20 تا 200 نانومتر (هر نانو متر معادل 10 اتم هيدروژن به هم چسبيده می باشد) كوچكترين باكتريهاي شناخته شده دارای قدرت توليد مثل می باشند.
نانو باكتريها نخستين بار در سال 1988 توسط دو دانشمند فنلاندي کشف شده و در سال 1991 توسط دو دانشمند فنلاندی ديگر از محيط کشت جدا شدند که به همين دليل در سال 2000 جايزه نوبل را دريافت کردند.
نانو باكتريها برای اولين بار به عنوان آلوده کننده کشت سلولهای پستانداران مطرح شدند و مشاهده شد که سلولهای آلوده به دليل ناشناخته ای می ميرند. آنها در خون انسان و ساير پستانداران و همچنين بافتهای آلوده نيز ديده شده اند.
اين باکتريها بسيار ريزند و اندازه آنها حدود 001/0 باکتريهای ديگر می باشند. اين امر به آنها اجازه مي دهد به راحتي وارد سلولهای ديگر شده و آنها را آلوده سازند و اين موضوع باعث مرگ برنامه ريزی شده سلولهايی مانند لنفوسيت T از سلولهای ايمنی طبيعی بدن می گردد.
نانو باکتری يک موجود منحصر به فرد است با پپتيد های منحصر به فرد و ساختمان DNA و RNA آن نيز نامتعارف می باشد. قدرت تكثير اين باكتريها در مقايسه با ساير باكتريها بسيار كندتر بوده و هر تقسيم سلولي آنها 3 تا 6 روز طول مي كشد (يعنی 0001/0 سرعت بقيه باکتريها). اين موضوع باعث مقاومت آنان در برابر اشعه می شود. آنان همچنين در برابر باکتری کشها نيز مقاوم هستند.
اين موجود با تثبيت کلسيم و فسفر پوششی از کربنات آپاتيت که ماده ای شبيه جنس سنگ کليه و رسوبات ايجاد کننده بيماريهای شريانی توليد می کند. اين باکتريها در کنار هم تجمع پيدا می کنند و لايه های نازک کلسيم ترشح می کنند.
مطالعات گوناگون در سالهاي اخير نشانگر اين است كه اين باكتريهاي كوچك مسئول بيماريهای ناشی از رسوب کلسيم در انسا ن و ساير پستانداران از جمله پلاگهای دندان، سنگ كليه، بيماري عروق كرونر، آب سياه و آب مرواريد مي باشند. از سوي ديگر برخي در پي يافتن ارتباط ميان نانو باكتريها و بيماريهاي سيستم عصبي نظير پاركينسون و MS مي باشند. با تاييد نقش نانو باكتريها در بيماريهاي فوق، به نظر مي رسد انقلابي در درمان اين بيماريها رخ دهد.

nano_single.jpg
یک نانو باکتری منفرد

nano_dividing.jpg
نانو باکتری در حال تقسيم؛ واقعه ای که به کندی صورت می گیرد

nano_kidney_s.jpg
يک نانو باکتری در کنار يک سنگ کليه

nano_heart.jpg
حضور نانو باکتری در بافت قلب

nano_calcified.jpg
تجمع نانو باکتريها در کنار هم

/ 7 نظر / 11 بازدید
fazel

وبلاگ بسيار پر بار و زيبايي داريد از لطفتان متشکرم

Saeed

اکثرا در حق وبلاگهای خوب و علی و پرمحتوا کم لطفی ميشه. قبول داريد؟

mostafa

با سلام وعرض ادب واحترام کیمیا مجموعه ای از متخصصین طب سنتی ومدرن است که هدف آن ترویج گیاهان داروئی در میان مردم است.در ضمن عموم دوستان را نیز به بازدید دعوت می کنیم. اين را هم اضافه که وبلاگ خيلی با حالی داری.ولی متاسفانه اين گونه وبلاگهای مفيد از ويزيت کمتری برخوردارند.

saleh

سلام / اميدوارم خوب باشيد/خيلی دوست داشتم که در کنگره ژنتيک بيام و شما رو ببينم ولی ميان ترم ها نگذاشتند / :(

زیست شناس

سلام من هميشه به وبلاگ شما سرزدم از مطالب خوبتون استفاده کردم و لوگوی شما در وبلاگ گذاشته ام ولی چرا اين قدر دير به دير آپديت می شود؟

faty

matalebeton kheyli khoobe mamnoon vali fantesh kheliiiiiiiiiiii rize copy ham ke nemishe kard[ناراحت] vali dar kol mamnoon

♥☻☺AfsHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN☺☻♥

سلام دکتر حالتون خوبه؟ مزاحم همیشگیم[خجالت] اینو خوندم واسم خیلی جالب بود میخواستم بدونم اسم این نانوباکتری که باعث سنگ کلیه میشه چیه؟! همین نانوبکتریوم سنگوینیوم ِ؟ راستی عیدتونم پیشاپیش مبارک ایشالا سالی پراز موفقیت واستون باشه[قلب]