جنبه‌هاي اقتصادي زيست‌فناوري گياهي در كشور

همان طور که می دانيد طرح تدوين استراتژی زيست فناوری در کشور در حال انجام می باشد. از امروز بحثی را شروع می کنيم که بخشی از اين طرح در زمينه شناخت محيط ملی زيست فناوری گياهی می باشد. لازم به ذکر است که آمار موجود در کشور به نحو فاجعه آميزی غير مستند و بعضاْ در پاره ای از موارد در يک وزارتخانه از دفتری به دفتر ديگر يا از يک معاونت به معونت ديگر و از همه بدتر از مرجعی به مرجع ديگر متفاوت می باشد. باعث افتخار است که با اين وجود سعی شده است که آماری نزديک به واقعيت ارائه گردد و از خوانندگان نکته سنج خواهشمند است که هر گونه نقطه نظری در مورد اين گزارش و يا اين طرح عظيم دارند، با من درميان گذارند. متشکرم!22.gif

بخش ۱
مقدمه

زيست فناوري دانش راهبردي قرن 21 مي‏تواند نتايج اقتصادي فراواني براي كشورمان داشته باشد. بازار چند صد ميليارد دلاري زيست فناوري در دنيا نشان دهنده سودآوري اين فناوري مي‏باشد.
نكته اساسي در جنبه‏هاي اقتصادي زيست‌فناوري آن است كه در مقايسه با صنايع ديگر در دراز مدت اثرات خود را بروز مي‏دهد و نياز به نيروي انساني متخصص كه مهمترين ركن هر فعاليت در اين زمينه است دارد اما تاكيد عميق به كارگيري اين فناوري در استقلال و خودكفايي اقتصادي در بخش كشاورزي و تامين نيازهاي غذايي جمعيت كشور و لزوم همگامي با پيشرفتهاي اخير در اين زمينه در سطح جهان، به كارگيري از اين دانش و فناوري‏هاي مرتبط با آن را الزامي و اجتناب ناپذير مي‏كند.
عمده جنبه‏هاي اقتصادي كاربرد زيست فناوري گياهي در كشور شامل توليد گياهان در كشور شامل توليد گياهان تراريخته مقاوم به آفات، بيماريها و علف‌كشها، ريزازديادي و تكثير سريع و انبوه گياهان برتر عاري از ويروس، استفاده از روشهاي تشخيص سريع و توليد كودهاي زيستي مي‏گردد.
با توجه به اينكه ايران جز مهمترين وارد كنندگان گندم، برنج و جو در جهان مي‏باشد و اينكه هر سه آنها جز محصولات راهبردي كشورمان مي‏باشد، لزوم كاربرد فنون زيست فناوري در افزايش عملكرد اين سه محصول احساس مي‏شود.
همچنين واردات كشور در محصولات ذكر شده شكر، ذرت، انواع روغن، چاي و نهاده‏هاي كشاورزي مانند سم و كود نزديك به 3 ميليارد دلار در سال، به طور ميانگين در طي سالهاي 74 تا 77 بوده است.
بنابراين تلاش در جهت كاهش اين واردات خصوصاً در موارد محصولات راهبردي با استفاده از زيست‏فناوري گياهي مي‏تواند از جمله سياستهاي اقتصادي كشورمان باشد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
محمد

با عرض سلام و خسته نباشيد آقا مهندس ممنون مي شوم كه در مورد جنبه هاي اقتصادي رشته بيوتكنولوژي بيشتر بنويسد و همچنين در مورد باز كار اين رشته نيز در ايران توضيح دهيد با تشكر - محمد

گروه ورزش

بيا تا با هم باشيم .... جمعه ۱۹ ارديبهشت .... تهران - درکه