ساخت تراشه ای برای جداسازی، خالص سازی و همتاسازی مولکول DNA

محققان سیستم زیستی آزمایشگاهی کوچکی با استفاده از یک تراشه سیلیکونی که بر روی آن مولکول DNA متصل می گردد طراحی نموده اند که قادر است مولکولهای DNA را به دام انداخته و مبادرت به خالص سازی و همتاسازی آن نماید. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

این سیستم به تازگی در کنفرانس سیستمهای زیستی میکرو و نانو که توسط انجمن میکروبیولوژی آمریکا در نیویورک برگزار گردیده، معرفی شده است.

نحوه کار این سیستم به این شکل است که یک سطح از تراشه، DNA را از نمونه به دام انداخته و خالص سازی می کند و سطح دیگر همانند یک دستگاه PCR به تکثیر سریع قطعه DNA مزبور می پردازد. DNA تکثیرشده سپس آماده انجام آزمایشهای بعدی می باشد.

این محققان همچنین برای برنامه آینده خود و در مرحله بعدی بر روی فرآیندی متکی بر فناوری فلورسنس کار می کنند ات به وسیله افزودن یک رنگ، در صورت مثبت بودن نمونه ها رنگ سبزی ایجاد شود و بتوان از سیستم به عنوان یک غربالگر مولکولی نیز استفاده کرد.

اندازه تراشه مذکور cm2 در cm4 بوده که در دستگاهی که کمی بزرگتر است و عمل چرخه های دمایی مورد نیاز تکثیر PCR را انجام می دهد، قرار می گیرد. در صورت افزودن فلورسنس به مجموعه، اندازه کل از یک جعبه کفش معمولی تجاوز نخواهد کرد.

 

 

Nathan Cady یکی از محققان دانشگاه کرنل آمریکا و از اعضای گروه می گوید: محققان دیگری بر روی ساخت سیستمهای Real-Time PCR بر روی تراشه های سیلیکونی فعالیت کرده اند اما تاکنون گروهی موفق به خالص سازی DNA از نمونه با استفاده از همان تراشه مورد استفاده در تکثیر DNA نشده است. وی می افزاید: ما اولین گروهی هستیم که مرحله خالص سازی را نیز به سیستم تراشه افزوده ایم.

افزودن این قابلیت به این تراشه، مراحل انجام آزمایشها را ساده تر نموده به طوریکه برای انجام آزمایشها نیازی به آموزش کارکنان نخواهد بود.

مزیت دیگر این سیستم کاربرد تشخیصی در طیف وسیعی از موجودات زنده بوده که باعث می شود از این سیستم بتوان برای مقاصد مختلفی از بررسی مواد غذایی و منابع آب آشامیدنی تا تشخیص عوامل زیستی استفاده شود.

 

 

/ 4 نظر / 5 بازدید
شمارشگر

سلام!! این یه سیستم آمار گیری از بازدید گنندگان برای وبلاگ می باشد که در حال طراحی و تست می باشد امیدواریم با ثبت نام و استفاده از آن ما را در هر چه بهتر و بیشتر نمودن امکانات آن یاری فرمایید. با تشکر!.

Farhad

ازhttp://hypnosis-m.persianblog.irديدن کنيد حتما متعجب خواهيد شد چون اولين واقعيت در هیپنوتیزم است.

برديا

عاشقانه همه رو دوست داشته باشيم و به هم عشق بورزيم و محبت کنيم باور کنيد لذت زندگی با اين ديد چند برابر می شه کافيه امتحان کنيد پس از همين الان شروع کنيم و در عشق ورزيدن از هم سبقت بگيريم... بهاری پر از شادی و سالی پر از موفقيت برايتان آرزومندم

mina

واقعا ممنون از نظر خوبت باور کن ما حتی از همين همانند سازی استفاده کرديم گفتند همانندسازی اشتباهه شبيه سازی (توی يک همايش)..ولي از اينكه راهنمايي كرىي ممنون ما هنوز داريم رو همسانه سازي كار مي كنيم كمكمون كني ممنون