راست یا دروغ: استخراج تصاویر از مغز

دانشمندان دپارتمان علوم شناختی مرکز تحقیقات علوم اعصاب ATR ژاپن موفق شده اند نخستین تصاویر را از مغز انسان استخراج کنند.
 
 
روش کار بسیار جالب بوده است ابتدا 400 تصویر سیاه و سفید مختلف در سایز 10 پیکسل در 10 پیکسل به بیننده نشان داده شده است. هر تصویر به مدت 12 ثانیه مقابل چشم بیننده قرار داشته است و در این مدت دستگاه fMRI تغییرات فعالیتی کورتکس مغز را تحت نظر می گرفته است.  
یک کامپیوتر مرکزی اطلاعات را دریافت می کرده و با یک نرم افزار ویژه که توسط این دپارتمان تولید شده یاد میگرفته که چگونه تغییرات فعالیتی مغز را با تصاویر نشان داده شده مرتبط کند.
نتیجه فرایند این شده که وقتی حروف neuron به معنای عصب به ترتیب به فرد آزمایش شونده نشان داده شده است کامپیوتر مرکزی توانسته از روی فعالیت الکتریکی مغز کلمه neuron را استخراج کند. که تصویر آن را در بالا می بینید. 
این می تواند آغازی باشد برای اینکه در آینده بتوانید شب ها رویاهایتان را روی یک DVD ضبط کنید. و یک گام علمی مهم در علوم شناختی محسوب می شود.
به دلیل حجم بالای بازدید کنندگان، وب سایت خبری اصلی از کار افتاده است.
منابع: 
پی نوشت: این خبر ارتباط جالبی با داستان روزنه‌ای به درون دارد. داستان ادامه دارد و بزودی قسمت‌های بعدی آن را روی سایت قرار می‌دهم (البته بعد از اینکه سر حال اوومدم و قسمت‌های بعدی را نوشتم)!
/ 3 نظر / 46 بازدید
کوروش

خبر دروغ محض است. رفتم سایتش. چنین چیزی اصلا نبود.

مهسا

این خبر را شبکه چهار تلویزیون هم گفت [سوال]

فاطمه

خبر جالبی بود البته اگه راست باشه