چه مقدار DNA می‌تواند از آگروباکتریوم به گیاهان منتقل شود؟

ناحیه T پلاسمیدهای Ti و Ri طبیعی به اندازه کافی برای رمز کردن تا ده­ها ژن بزرگ است. به عنوان مثال، اندازه ناحیه T پلاسمید pTiC58 تقریباً 23 کیلو باز است. به علاوه، برخی پلاسمیدهای Ti و Ri دارای چندین ناحیه Ti بوده که هر کدام می­توانند به تنهایی یا با بقیه به گیاه منتقل شوند. در کارهای مهندسی ژنتیک، دانشمندان ممکن است بخواهند تا قطعه بزرگی از T-DNA که ظرفیت رمز کردن چندین محصول ژن­های مربوط به یک مسیر بیوشیمیایی را داشته باشد به گیاه منتقل کنند. در حالت دیگر، ورود مجدد ناحیه بزرگی از ژنوم گیاهی به یک گیاه جهش­یافته، ممکن است برای تعیین مسئولیت ژن­ها در یک فنوتیپ خاص، از طریق روش تکمیل ژنتیکی[1]، مفید باشد. حال سوال این است؛ چه اندازه از ناحیه T می­تواند به گیاه منتقل شود؟

Miranda و همکارانش نشان دادند که با تغییر جهت یک حاشیه راست T-DNA، می­توان یک پلاسمید Ti کامل را با اندازه­ای در حدود 200 کیلو باز به گیاه منتقل کرد. گرچه این موضوع به ندرت اتفاق می­افتد، ولی این مطالعه نشان می­دهد که مولکول­های بسیار بزرگ DNA می­توانند به واسطه آگروباکتریوم به گیاه منتقل شوند. Hamilton/>/> و همکارانش، برای اولین بار با استفاده از "سیستم دوتایی کروموزوم مصنوعی باکتری"[2] (BIBAC) مولکول­های بزرگ DNA را از آگروباکتریوم به گیاه منتقل کردند. همین گروه نشان دادند که همسانه DNA/> 150 کیلو بازی انسانی می­تواند با استفاده از این سیستم به گیاه منتقل شود. گرچه برای کارآیی انتقال قطعه­ DNA/>ای به این بزرگی، ابراز بالای virG  یا virG و virE. تواماً نیاز است. VirE2 یک پروتئین متصل شونده به DNA تک رشته را رمز می­کند که T-DNA/> را از تجزیه در سلول گیاهی محافظت می­کند. چون virG یک فعال­کننده رونویسی برای اپران­های vir می­باشد، ابراز نسخه­های اضافی این تنظیم کننده ژن­های vir باعث افزایش ابراز VirE2 و سایر پروتئین­های Vir درگیر در انتقال T-DNA/> می­شود. ابراز بالای virE بخشی از سیستم BIBAC را تشکیل می­دهد که برای انتقال قطعات بزرگ DNA/> (30 تا 150 کیلو باز) به توتون و گیاهان سرسخت­تر گوجه­فرنگی و Brassica استفاده می­شود. به هر حال، انتقال T-DNA/>هایی با اندازه­های متفاوت از سویه­های گوناگون آگروباکتریوم، شرایط متفاوت ابراز بالای virG و virE می­طلبد. Liu و همکارانش یک سیستم مستعد انتقال ژن ناقل کروموزوم مصنوعی را بر مبنای منشا همانندسازی P1 ابداع کرده و از آن برای تولید کتابخانه­های مولکول­های بزرگ DNA (40 تا 120 کیلو باز) گیاهان گندم و آرابیداپسیس استفاده کردند. این سیستم به ابراز بالای virG و virE برای انتقال صحیح قطعه بزرگ به آرابیداپسیس نیازی ندارد.

[1] Genetic Complementation

[2] Binary BAC/> (BIBAC) system

/ 9 نظر / 43 بازدید
علی ربيعی

سلام دکتر جان ممنون از اطلاعات خوبی که در اختيار می گذاريد. اما سوالی که مطرح است اينست که انرژی مورد نياز اين واکنشها از کجا تامين می شود ؟ زيرا برآيند انرژی چرخه های توليد انرژی در آگروباکتريوم کفاف اين موضوع را نمی دهد !

محسن

سلام وبلاگ خوبی بود برای همين توی سايتم لينک وبلاگ شما رو گزاشتم اگه سايت من رو لينک کنيد ممنون ميشوم

Pourya Samavat

Hi, I sent an e-mail for you about an important issue and I'm waiting for your response. Thank you

فاطمه شكاري

سلام خدمت استادم جناب آقای اصفهانی می خواستم ازتون تشکر کنم مطلب منو تو سرويس خبری گذاشتيد.استاد لطفا دعا کنيد امسال تو کنکور فوق موفق باشيم.بازم ممنون اميدوارم هميشه موفق باشيد.

مريم اشرف

سلام خواهش ميکنم شما لطف داريد .

آرش خدايی - گروه دانشجويی mbio84

آقاي دكتر اصفهاني عزيز سلام.... از اينكه از وبلاگ ما ديدن كرديد ممنونيم.و خوشحال تر از اينكه نظرخودتان را ثبت فرموديد. اميدوارم در آينده با داشتن مطالب بهتر و جذاب تر و علمي تر بيشتر در خدمتتان باشيم. با احترام:آرش خدايي mbio84 student Group

وحيد علائدينی

بنام خداوند تبارک و تعالی سیستم سفارش خدمات الکترونیکی تهیه و تحویل مدرک ژورنالهای علمی، تخصصی سرويس مقالات بصورت تمام متن (Fulltext) که در برگيرنده ژورنالهاي تخصصي از ناشران معتبر جهان از جمله Elsevier , Springer , IEEE , Interscience-Willy , Ingenta , Blackwell , Cambridge‌‌ , ScienceDirect , Emerald و ... در موضوعات مختلف ( مديريت صنايع و بازرگاني ، علوم پایه ، کتابداري و اطلاع رساني ، منابع طبيعي و امور دام ، کشاورزي ، صنايع غذايي و ... ) مي باشد. موفق باشيد

شهزاد

با سلام من امسال در کنکور بيوتکنولوژی شرکت خواهم کرد رتبه ی شما در کنکور چند بود ودر کدام دانشگاه درس خوانديد