مقدمه‌اي بر ژنتيك كلاسيك و اصلاح سنتي گياهان

قسمت اول

مقدمه

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در طي قرن گذشته، ژنتيك نقشي اساسي در افزايش دانش بشر در زمينه­هاي مختلف زيست­شناسي داشته­است. اصول بنيادين توارث براي اولين بار در گياهان مورد مطالعه (مندل 1965) قرار گرفت و اولين استفاده عملي مهم از كشفيات علم ژنتيك در كشاورزي و مشخصاً اصلاح گياهان صورت گرفت.

دراين بخش از بررسي تاريخچه شكل­گيري بيوتكنولوژي گياهي، به بررسي اصول كليدي ژنتيك كه در اصلاح گياهان كاربرد فراواني دارد مي­پردازيم. قطعاً ژنتيك مندلي به دليل اهميت و توانمنديش، اساس و پايه اصلاح گياهان مي­باشد؛ گرچه ارتباط بين ژنتيك مندلي و بيومتري در زمينه تغييرات پيوسته در صفات كمي نيز در برنامه­هاي اصلاحي گياهان نقش مهمي را بر عهده دارد. در عين حال كاربرد نشانگرهاي ژنتيكي كارايي اصلاح گياهان را افزايش چشمگيري داده­است و ظهور فناوري DNA سرعت، دقت و حجم فعاليتهاي اصلاح گياهان را بهبود بخشيده است.

بيوتكنولوژي نيز مانند اصلاح گياهان ماهيتاً مرتبط به رشته­هاي مختلف علمي مي­باشد و در آينده تمامي منافع حاصل از بيوتكنولوژي بر پايه يافته­هاي حاصل از تلاشهاي گذشته اصلاحگران گياهان كسب خواهد شد. براي دستيابي به يك برنامه كامل، علمي و مبتني بر دانش روز اصلاحي در گياهان، نياز به استفاده از فناوري­هاي مختلف، نوين و به روز شده مي­باشد.

براي پيشرفت و رونق مداوم علم و هنر اصلاح گياهان و موفقيت دانشمندان مجرب و آشنا با يافته­هاي گوناگون علم ژنتيك در اين زمينه، لازم است تا از ظرفيت موجود و خدادادي تنوع زيستي نهايت بهره­برداري پايدار و در كنار آن حفاظت از آن صورت پذيرد.

 

/ 3 نظر / 15 بازدید
شواليه

از کارت خيلی خوشم امد...يک ادم جالب که عاشق نوشتنه.....خيلی هم منظم اپديت می کنی....دقيقا همون چيزی که من برای اموزش انلاين نياز دارم هستيد....من می خواهم شما را کمک کنم تا از پزشين بياييد به يک سايت مجهز .....دلم می خواهد يک سايت با تمام امکاناتی که لازم داريد در اختيارتون قرار دهم با ايميل موجود در اموزش انلاين تماس بگير ....لطفا اول مطالب اموزش انلاين بخون بعدش يک تقاضا بفرست تا ترتيب دادن يک سايت را به شما بدهم

شواليه

منتظر ايميل شما هستم يادت نرود...مشخصاتی را هم که لازم هست بفرست....تا در اولين فرصت سايت تحويل داده شود

حسین(علوم و تحقیقات کشاورزی)

سلام مهندس جان....ممنون از پیامت.من هم خیلی مشتاق هستم که در اولین فرصت ببینمتان.نمی دانم به کنگره امسال در رشت میایید یا نه؟ اگر فرصتی شد و به کرج آمدم حتما به حضور خواهم رسید.... ارادتمند