در کنار جاده اصلی

قسمت اول: بیوتکنولوژی در چین<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

توضيح: از اين پس مجموعه مطالبي با عنوان "در كنار جاده اصلي" كه درباره وضعيت بيوتكنولو‍ژي در كشورهاي در حال توسعه موفق در اين زمينه است، ارائه خواهند شد. اين مطالب از شماره 3 جلد 24 مجله Nature Biotechnology كه در ماه مارس سال 2006 ميلادي به چاپ رسيده ترجمه شده و پس از چاپ در روزنامه­هاي مختلف، در اين سايت درج مي‌شود. لازم به ذكر است كه اين مطلب با عنوان "بیوتکنولوژی در چین" در روزنامه صبح اقتصاد روزهاي 25 و 26 آذر 1385 به چاپ رسيده است.

 

بیوتکنولوژی دیگر مختص اقتصاد کشورهای غربی نیست. گروهی از کشورها از چهار گوشه جهان، روند رو به رشد استفاده از فرصت­ها در بیوتکنولوژی را خارج از مزرهای اروپا و آمریکای شمالی، آغاز کرده­اند.

از زمان پیدایش بیوتکنولوژی نوین در اواخر دهه 1970 میلادی، ایالات متحده آمریکا و پس از آن اروپا، صنایع بیوتکنولوژی را در دست داشتند. نسخه 2005 گزارش جهانی بیوتکنولوژی از گروه مشاوران Young & Ernst که شاید معتبرترین گزارش سالانه در اقتصاد بیوتکنولوژی باشد، حاکی از آن است که استرالیا، اسرائیل، چین و هند به ترتیب رتبه های پنجم، هشتم، نهم و یازدهم بیوتکنولوژی را در جهان دارند. این در حالی است که کشورهای دیگری مثل کوبا، ژاپن و تایوان نیز در مرحله رشد و شکوفایی در زمینه بیوتکنولوژی می باشند. همچنین چندین اقتصاد در حال رشد دیگر مثل برزیل، شیلی، سنگاپور، آفریقای جنوبی و کره جنوبی در حال جهش آغازین در بخش بیوتکنولوژی می باشند. در این مقاله چشم انداز بیوتکنولوژی در چین ارائه شده است.

 

چین راه خود را به سوی بازار پیدا کرده است

آسیا در حال تجربه یک موج کارآفرینی در علوم زیستی است که در اصل ترکیب یک اراده سیاسی منطقه ای و بازیگران صنعتی قدرتمند می باشد. دولت­های آسیایی دریافته اند که به توسعه صنایع مبتنی بر دانایی نیاز داشته و بنابراین ابتکارات متعددی در ساخت و مهیا کردن محرک­هایی برای این صنایع نوظهور به کار برده اند.

کمک­های دولتی در قالب اعطای تسهیلات و مزایا، محرک­ها و بخشودگی­های مالیاتی، در سراسر آسیا یک موقعیت ممتاز است. زیر ساخت­ها و خوشه­ها  در حال ظهور بوده و برنامه­های متعددی در حال اجرا است تا حداقل یک صنعت مبتنی بر بیوتکنولوژی در هر کشور آسیایی استقرار یابد.

چین از این قاعده مستثنی نیست و در برخی موارد دولت مستقیما در شرکت­ها سرمایه گذاری می کند. به طور مثال دولت چین چند صد میلیون  RMB(واحد پول چین) برای راه اندازی یک شرکت تراشه های زیستی در پکن سرمایه گذاری کرده است. در موردی دیگر یک سرمایه گذار مخاطره پذیر محلی در گروه صنعتی شانگهای، بیش از 11 میلیون دلار در یک پروژه بیوتکنولوژی در زمینه ژن درمانی در شهر شانگهای سرمایه گذاری کرده است. این پروژه به تازگی توسط سازمان غذا و داروی کشور چین برای درمان سرطان گردن و سر مورد تائید قرار گرفت است.

  با وجود اینکه بخش بیوتکنولوژی در چین به سرعت رشد می کند، مشکلاتی قابل پیش بینی است. یکی از این مشکلات، کمبود مدیران علمی با دید اقتصادی و تجاری است. نقطه ضعف دیگر تعداد کم سرمایه گذاران مخاطره پذیر بخش خصوصی و نبود سیستم مناسبی برای تخصیص کارآمد سرمایه موجود می باشد. در ایالت متحده آمریکا، سرمایه گذاران مخاطره پذیر نقش بسیار مهمی در کارآفرینی دارند. این بخش بسیار مهم در زنجیره ارزش باید مورد توجه صنعت بیوتکنولوژی چین قرار گرفته تا رونق اقتصادی در این بخش شکل گیرد.

به علاوه تا پایان سال 2005، مقدار ناچیزی پول وسرمایه وارد چین شده است، گرچه امید است پول سرمایه گذاران مخاطره پذیر راه خود را به بیوتکنولوژی چین بیابد؛ سرمایه­گذارانی که عموما چینی ها طرد شده از سرزمین مادری در آنسوی آب ها هستند.

 احتمالا در دو سال آینده یک فرصت سرمایه گذاری عمده برای بخش بیوتکنولوژی چین از طریق اتنقال تکنولوژی، مراودات راهبردی یا حتی ادغام و تملک فراهم می گردد. برای اکثر سرمایه گذاران مخاطره پذیر، به هر حال موسسات بیوتکنولوژی چینی هنوز از لحاظ حضور سرمایه چالش برانگیز می باشند. تا یکسال گذشته، برای یک سرمایه گذار در یک شرکت بیوتکنولوژی چینی، راهی نبود تا بتواند از بازار خارج شود، مگر اینکه از طریق تملک توسط یک شرکت دولتی یا به واسطه بازار آزاد هنگ کنگ این امر امکان پذیر می شد.

گرچه تامین سرمایه از طریق سرمایه گذاری مخاطره آمیز یا با کمک بلا عوض اولیه دولتی (IPO) رده اول بازار صنعت تکنولوژی اطلاعات در چین را به خود اختصاص داده است اما شرکت­های بیوتک عموما در جستجوی روش­های جایگزین افزایش سرمایه بوده اند.

میانگین مبلغی که یک شرکت برای حضور موفق در بازارهای بورس آمریکا مثل NASDAQ نیاز دارد، حدود 250 میلیون دلار است. در حال حاضر این مبلغ زیادی برای یک شرکت بیوتکنولوژی غربی می باشد چه رسد به یک شرکت تازه کار علوم زیستی چینی.

همانند بسیاری از شرکت­های خصوصی بیوتکنولوژی آمریکایی و اروپایی که به دنبال مابقی سرمایه مورد نیاز برای اجرای برنامه­های خود هستند، تعداد رو به ازدیادی از شرکت­های نوپای بیوتکنولوژی چینی در تلاش برای ورود به بازار از طریق ادغام معکوس سرمایه گذاری در بازار سهام یا تملک شرکت­ها می باشند. در مرحله بعد احتمالا آنها در جستجوی اعتبارات بلا عوض بیشتر و اعتبارات قابل تبدیل به وام خواهند بود تا فرآیند توسعه محصولات خود را ادامه داده و سرمایه مورد نیاز خود را تامین کنند. گرچه ورود به NASDAQ (بازار بورس دوم ایالات متحده) رویای هر شرکت بیوتکنولوژی است ولی تمایل ورود به بازار بریتانیا، هنگ کنگ، کانادا، استرالیا یا زلاندنو نیز روز به روز افزایش می­یابد.

 

سیمای کلی بخش بیوتکنولوژی چین

فرصت شاخص بیوتکنولوژی در چین، بازگشت بسیاری از تحصیل کردگان چینی در کشورهای غربی که جلای وطن کرده بودند، به سرزمین مادری می باشد. این موضوع می تواند باعث گسترش نوآوری های علمی و فناوری شده و فرصت­هایی در جهت گسترش محصولات و خدمات نه تنها در بازار داخلی، بلکه بازار جهانی فراهم کند.

 

نقاط قوت ملی و محیط تجارت بین الملل بیوتکنولوژی چین  

 

نقاط قوت ملی

 

-            زیرساخت­های تحقیق و توسعه (R&D) شامل موسسات تحقیقاتی با 20 سال سابقه سرمایه گذاری؛

-            سیستم هماهنگ مشوق­ها، حمایت و سرمایه دولتی؛

-            نیروی کار با کیفیت، ارزان و آموزش دیده فنی؛

-            قوانین نظارتی سهل گیرانه در برخی بخش­ها مثل موجودات تراریخته، ژن درمانی و تحقیقات سلول­های بنیادی؛

-     جمعیت زیاد و در حال رشد که بازار بالقوه بزرگی ایجاد نموده و نیازهای پزشکی و درمانی در زمینه های مختلف مثل بیماری های قلبی و عصبی و فرصت برای ارائه روش­های درمانی و تشخیصی خاص جمعیت آسیا؛

 _   تنوع زیستی طبیعی ارزشمند به همراه دانش طب سنتی.

وضعیت اعتبارات

-      کمک­های دولت مرکزی و محلی برای شروع کسب و کار مرتبط با بیوتکنولوژی شامل سرمایه گذاری مخاطره­پذیر با مشارکت دولت؛

-      تامین اعتبار به وسیله سرمایه گذاران مخاطره پذیر در غرب؛ گرچه در حال حاضر چندان گسترده نیست ولی بزودی عمومی تر خواهد شد؛

عمده ترین مبلغ سرمایه گذاری در داخل چین تاکنون، حدود 10 میلیون دلار بوده است درحالی که سرمایه­گذاری بین­المللی تاکنون محدود بوده است. به نظر می­رسد که این وضعیت سریعا تغییر خواهد کرد.

 

منبع: شماره 3 جلد 24 مجله Nature Biotechnology، مارس 2006

/ 11 نظر / 52 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زينب

سلام دکتر جون خوبين؟ خوب دکتر جون شما هم يه فکری به حال ژنتيک و بيوتکنولوژی ايران بکنيد ديگه

مريم

با عرض سلام و خسته نباشيد من چند سوال دارم در مورد رشته بيو تکنولوژی می خواستم بدونم شما می تونيد به من کمک کنيد

نیستان

سلام اقا ی دکتر من نیستان هستم و رشته ام ریاضی است ولی من میخواهم رشته بیوتکنولوپی دانشگاه تهران درس بخوانم ایا دروس تدریسی در رشته ی ریاضی با رشته ی تجربی متفاوت است لطف میکنید توضیحات بیشتری در رابطه با این رشته به من بدهید تو را به خدا جوابم را بدهید چرا که از چندین نفر پرسیدهام ولی پاسخ دریافت نکردم با تشکر

کسری

کسانی که سوال اختصاصی دارند، لطفاْ سوال خود را به پست الکترونيکی من ارسال کنند. من هم مثل شما محصل هستم و سرم خيلی شلوغه ولی سعی می‌کنم در حد امکان و اختصار پاسختان را بدهم. در عين حال اگر مايل بوديد می‌توانيد به پژوهشگاه مهندسی ژنتيک بياييد و آنجا با هم گپ کوتاهی بزنيم. اين از نوشتن راحتتر است.

مريم

با سلام ما دانشجوی رشته بیوتکنولوژی هستیم لطفا سایت های معتبر فارسی وانگلیسی را به ما معرفی کنید باتشکر شادباشید

مریم

سلام دارم با جدیت تمام برای کنکور میخونم تا به امید خدا بتونم بیوتکنولوژی دانشگاه تهران را انتخاب کنم الان وضعیت بیوتک در دانشگاه تهران در چه سطحیه از لحاظ دانشجو و استاد و تحقیقات و.... با سهمیه منطقه ۱ تا چه رتبه ای قبول می شم چه طوری می تونم تابستون از وقتم برای موفقیت هر چه بیشتر تو این رشته استفاده کنم چه زبان برنامه نویسی را باید مسلط باشم و اینکه چه طوری می تونم با این رشته بیشتر اشنا بشم و

مریم

سلام دارم با جدیت تمام برای کنکور میخونم تا به امید خدا بتونم بیوتکنولوژی دانشگاه تهران را انتخاب کنم الان وضعیت بیوتک در دانشگاه تهران در چه سطحیه از لحاظ دانشجو و استاد و تحقیقات و.... با سهمیه منطقه ۱ تا چه رتبه ای قبول می شم چه طوری می تونم تابستون از وقتم برای موفقیت هر چه بیشتر تو این رشته استفاده کنم چه زبان برنامه نویسی را باید مسلط باشم و اینکه چه طوری می تونم با این رشته بیشتر اشنا بشم و