چه DNA‌ای از آگروباکتریوم به گیاهان منتقل می‌شود؟

بر طبق تعریف اولیه، T-DNA قسمتی از پلاسمید Ti (ناحیه T) است که از طریق آگروباکتریوم به سلول­های گیاهی منتقل شده و تومورهای گال تاجی را تشکیل می­دهد. توالی­های تکراری کناره­های T-DNA که تعیین­کننده ناحیه T هستند و بخش­هایی از پلاسمید Ti که خارج از این کناره­ها هستند، در سلول­های تومور دیده نمی­شوند. با این وجود، انتقال بخش­هایی از پلاسمید Ti که خارج ناحیه T هستند، قابل تشخیص نبوده زیرا فاقد نشانگر انتخابی (مثل تومورزایی) یا نشانگر غربالگری (مثل تولید opine) می­باشند. Ooms و همکارانش الحاق بخش­هایی از پلاسمید Ti را به DNA گیاهی مشاهده کردند که بعدها مشخص شد که خارج از کناره­های مبتنی بر تعریف کلاسیک T-DNA می­باشند. Ramanathan و Veluthambi نیز نشان دادند که یک کاست[1] nos-nptII که خارج از کناره چپ T-DNA قرار گرفته بود، می­تواند به گیاه منتقل شده و باعث ایجاد مقاومت به کانامایسین در سلول­­های آلوده توتون شود.

استفاده از ناقلین دوتایی نسبتاً کوچک T-DNA، ارزیابی انتقال مناطق غیر از T-DNA را به گیاهان برای دانشمندان ساده­تر می­نماید. Martineau و همکارانش اولین گزارش انتقال توالی­های بدنه ناقلین دوتایی به DNA گیاهان تراریخته ارائه کرده و تعریف سنتی T-DNA را به چالش کشیدند. Wenck و همکارانش متوجه شدند که برخی اوقات تمام ناقل دوتایی شامل توالی بدنه و همچنین T-DNA می­تواند به سلول­های Nicotiana plumbaginifoliaو Arabidopsis thaliana cells منتقل شود. Kononov و همکارانش ساختار توالی­های بدنه ناقلین دوتایی که توانسته بودند در بیش از 75 درصد گیاهان توتون تراریخته پیدا کنند را به دقت مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که این گونه انتقالات یا به دلیل جهش از توالی کناره چپ T-DNA در هنگام پردازش آن از ناقل دوتایی بوده، یا شروع انتقال T-DNA از توالی کناره چپ بوده که باعث بردن توالی بدنه ناقل به داخل سلول­های گیاه می­گردد. با توجه به مشاهدات قبلی Durrenberger و همکارانش که پروتئین VirD2 می­تواند با انتهای 5' رشته غیر T-DNA پیوند کووالانس برقرار سازد، Kononov و همکارانش به این نتیجه رسیدند که انتقال توالی­های مرتبط به بدنه ناقل به گیاه، حاصل سازوکار طبیعی VirD2 می­باشد. بنابراین تعریف T-DNA و بدنه ناقل، یک مباحثه معنایی را ایجاد کرد. این طور به نظر می­رسید که انتقال توالی­هایی غیر از T-DNA در طی فرآیند انتقال ژن اجتناب­ناپذیر بوده، ولی غالباً مشاهده نشده و آزمایش نمی­شود. در نهایت، Frary و Hamilton ادغام توالی پلاسمید BIBAC را در 9 تا 38 درصد از گیاهان گوجه­فرنگی مورد بررسی که انتقال ژن به آنها صورت گرفته بود، را مشاهد کردند.

گرچه به نظر می­رسد انتقال توالی­های بدنه پلاسمید در نتیجه سازوکار انتقال ژن به واسطه آگروباکتریوم اجتناب­ناپذیر باشد، شاید حذف گیاهان تراریخته دارای DNA ناخواسته امکان­پذیر باشد. Hanson و همکارانش با افزودن یک ژن سمی کشنده به توالی بدنه ناقل دوتایی، توانستند درصد گیاهان تراریخته دارای توالی­های اضافی را کاهش دهند. تفاوت قابل ملاحظه­ای بین  فراوانی انتقال ژن به گیاهان توتون، گوجه­فرنگی و انگور که با استفاده از این ناقل دوتایی تغییریافته صورت گرفته بود، با گیاهانی که با استفاده از ناقل دوتایی فاقد ژن کشنده آلوده شده بودند، وجود نداشت. چون حضور DNA ناشناس در گیاهان تراریخته در ارزیابی­های بعدی مهم می­باشد، این رهیافت در آینده برای تولید گیاهان تراریخته­ای با خصوصیات مشخص­تر تراژن (خصوصاً در مورد گونه­هایی که انتقال ژن به آنها به سختی انجام می­پذیرد)، مفید باشد.


[1] Cassette

/ 5 نظر / 65 بازدید
مهدی چيت ساز

سلام ... من دانشجوی گياهپزشکی از علوم تحقيقات هستم ... هنوز مطالبت رو نخوندم ولی وبلاگ پر باری به نظر میاد ... ولی حتما مطالب رو ذخيره ميکنم و ميخونم و حتما نظر خواهم داد . خسته نباشی و موفق باشی

رهبران

ما در اولين فرصت لينکتان ميکنيم.