استفاده از نواحی متصل‌شونده به ماتریکس برای رفع خاموشی تراژن

در حال حاضر، تولید گیاهان تراریخته تک نسخه گاهی موفق و در برخی اوقات ناموفق است. دانشمندان معمولاً تعداد نسبتاً زیادی گیاهان تراریخته تولید کرده و آنها را برای یافتن گیاهانی که تنها یک نسخه T-DNA را دریافت کرده­اند، غربال می­کنند. اما این موضوع ممکن است بسیار وقت­گیر باشد. به هرحال، برای گیاهان مهم زارعی، کولتیوارهای برگزیده و گونه­هایی که انتقال ژن به آنها به سختی انجام می­شود، این موضوع می­تواند مرحله محدود کننده­ای باشد. شاید تولید گیاهان تراریخته­ای که دارای نسخه­های کمی از T-DNA بوده که از یکدیگر مجزا شده­اند، جایگزینی برای این رهیافت باشد. سازوکاری پیشنهاد شده که با استفاده از تراژن­هایی همراه با "مناطق متصل شونده به ماتریکس"[1] که از دو سو آن را احاطه کرده­اند در داخل یک T-DNA، گیاهان تراریخته­ای ایجاد نمایند. این مناطق (MARs) توالی­های DNA هستند که می­توانند با ماتریکس­های کروموزوم ادغام شوند. نقش دیگری که به آنها نسبت می­دهند، جدا کردن ژن­ها در محدوده یک حلقه دامنه کروماتینی از اثرات فعال­کنندگی یا خاموش­کننده رونویسی دامنه­های مجاور می­باشد. در سلول­های جانوری این اثرات مجزا­کنندگی، ممکن است به تناسب در مقابل تعداد نسخه تراژن، ابراز تراژن را تحت تاثیر قرار دهد. اما، برخی MARها که در ابتدا در سلول­های جانوری استفاده شدند، شاید دارای عناصر افزاینده رونویسی نیز بودند که تفسیر آزمایش­ها را با مشکل مواجه می­کردند.

وقتی این توالی­ها (MARs) از دو سو تراژنی را که با استفاده از آگروباکتریوم به گیاه منتقل می­شود، در بر می­گیرند، اثر بسیار کمی بر ابراز تراژن دارند. وقتی از روش انتقال بمباران ذره­ای ژن استفاده شود، ابراز تراژن افزایش بیشتری می­کند. این افزایش عمدتاً در ابراز تراژن ها در سلول­های گیاهی دیده می­شود نه در گیاهان کامل. ممکن است اثر  MARs در افزایش ابراز تراژن­ها در زمانی که از روش بمباران ذره­ای استفاده می­شود، بازتاب تعداد نسخه­های بیشتر ادغام شده تراژن با استفاده از این روش در مقابل تعداد نسخه­های معدود T-DNA است که به واسطه آروباکتریوم منتقل می­شود. بدین لحاظ، مشخص نیست که آیا MARs می­توانند در کاهش خاموشی تراژن­های منتقل شده به واسطه آگروباکتریوم مفید باشند.


[1] Matrix Attachment Regions (MARs)

/ 12 نظر / 49 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

لينک ما را با نام ––––•(-•آهنگ.آموزش.هك.دانلود•-)•–––– در وبلاگ خود قرار داده و سپس به ما اطلاع دهيد که در اسرع وقت به شما لينک دهيم. با تشکر از شما محمد ايرانپور

صادق

واسه اعتراض هم به لینک زیر برید http://www.petitiononline.com/wpci96c اگر وبلاگ یا وبسایت دارید به آدرس http://300themovie.info به شکل زیر لینک بدید: <a href="http://300themovie.info">300 the movie </a>

صادق

بیایین به این کمپانی برادران وارنر اعتراض کنید به فیلم 300. جریان فیلم: داستان فيلم، جنگ ایران و یونان در میدان جنگ ترموپیل (گردنه معروفی در یونان، بین کوه اویته و خلیج مالیک) است. جایی که پادشاه اسپارتی یعنی لئونیداس ارتش 300 نفری خود را علیه ارتش عظیم ایرانیان تجهیز کرد تا مقابل سپاه خشایارشا ایستادگی کنند اما گوژپشتی دروازه‌های شهر را به روی لشگر ایران باز می‌کند بنابر روايت هرودوت از تاريخ، این 300 اسپارتی توانستند جلوی لشگر عظیم خشایارشا به مدت 3 روز مقاومت کنند اما در نهايت شکست خوردند. بنا بر اين روايات همین دفاع سه روزه باعث اتحاد یونانیان علیه ایرانیان و همین آغازی شد برای دموکراسی یونان و در نهايت شکست خشاريارشا در نبردهای بعدی. [...] گذشته از نکات تاريخی آزاردهنده‌ترين قسمت‌های 300، تصوير ايرانيان است. در اين فيلم سپاه ايران افرادی هستند مشابه وحشی‌ها و موجودات نفرت‌انگيز ارباب حقه‌ها يعنی «اورک‌ها». کسانی که جز کشتن نمی‌دانند و از نظر مغزی هم موجوداتی هستند در رديف غول‌های ابله داستان‌های هری پاتر که البته در برابر 300 نفر يونانی خوش‌تيپ و فداکار زمين‌گير می‌شوند.

مهرداد

از شما به طور رسمي دعوت به همکاري ميشود. اين همکاري از طريق مبادله لينکهاي دو وبلاگ با هدف بازديد کنندگان بيشتر صورت مي پذيرد. در صورت + بودن جواب در وبلاگ من پيام بگذاريد. من بي درنگ لينک شما را در وبلاگ خود خواهم گذاشت.

مهران فره راز

با سلام. من مهران فره راز هستم.۲۴ سال سن دارم و در بلوار ابوذر خيابان پيروزی تهران زندگی می کنم. من يک ساب دامين دارم که از پر بيننده ترين وب سايت های ايرانی. سايت من تشکیل شده از زندگی نامه ئ من و یک سری عکس. بهتون پيشنهاد مي کنم که نوشته های منو بخونید چون ممکنه اثر خاصی تو زندگيتون داشته باشه. و خوشحال ميشم اگر نظری داشتيد به آدرس ای ميل من بفرستيد و يا آی دی منو اد کنيد تا در يک فرصت مناسب با هم چت کنيم. از دوستانی هم که به این وبلاگ سر می زنن میخوام که به ساب دامین من هم تشریف بیارن و نوشته های منو بخونن و نظرشونو در مورد نوشته های من به من بگن. با تشکر... مهران فره راز. سايت من : URL:Http://www.Mehranfarahraz.4t.com ایمیل من : Mehranf8398@yahoo.com

فرداد دولتشاهی - همنهاد

سلام هموطن عزيز با تبریک فرارسیدن نوروز باستانی، براي انتخاب بهترين وبلاگ زيست محيطي سال به كمك شما نياز دارم. آيا دست ياريم را مي فشاريد؟

بابک

http://bioinformatics.mihanblog.com/ اولین وبلاگ فارسی بیو انفورماتیک

فراخوان برای صلح

سلام! در صورت تمایل فراخوان برای صلح را امضاء و به دیگران هم توصیه کنید که آن را امضاء کنند. به امید جهانی عاری از جنگ.