یادداشتی درباره مشکلات شرکت های دانش بنیان نوپا در ایران

 در قرن حاضر، دانش ثروت می آفریند

در دوران انسان شکارچی و بعد از آن دوره ظهور کشاورزی، هر کس زورمندتر بود، قدرتمندتر بود. پس از انقلاب صنعتی، منبع اصلی قدرت سرمایه بود. در اواخر قرن گذشته و قرن حاضر، ظاهراً با دستیابی به دانایی، سایر منابع قدرت نیز دستیافتنی می شوند و در چنین زمینه ای، اقتصاد هم مبتنی بر دانش می شود. اینکه این دانش چه تعریفی دارد، در این یادداشت مورد بحث قرار نمی گیرد ولی به نظر می رسد در کشورهای پیشرفته، سال ها است که به سوی اقتصاد دانش محور یا دانش بنیان رفته اند. در کشورمان نیز چند سالی است که شرکت های دانش بنیان و حمایت های مختلف از آنها، موضوع مصاحبه های مختلف است. مانند هر فرآیند دیگری، بهتر است این حمایت ها بر اساس نیاز واقعی و برای رفع مشکلات شرکت ها باشد. بر اساس تجربه حاصل از ارتباط مستقیم با تعداد قابل توجهی از شرکت های دانش بنیان در حوزه زیست فناوری، می خواهم برخی مشکلات این نوع شرکت ها خصوصاً شرکت های نوپا را مطرح کنم، مشکلاتی که می توان حمایت ها را بر اساس آن طرح ریزی کرد.

مشکلات شرکت های دانش بنیان و حتی شرکت های معمولی نوپا در چند گروه قابل دسته بندی هستند. اولین گروه از مشکلاتی که شرکت های نوپا با آن مواجه می شوند، مشکل تامین سرمایه است. به طور معمول بانک ها روی خوشی به طرح های دانش بنیان نشان نمی دهند. ریسک بالای سرمایه گذاری و نا آشنا بودن سرمایه گذاران با زمینه های فعالیت شرکت های با فناوری نوین، مشکل بزرگی برای تامین سرمایه اولیه ایجاد می کند. از طرفی درخواست وثیقه مشکل دیگری افزون بر مشکلات شرکت های نوپا است. توسعه صندوق های تامین کننده ضمانت سرمایه گذاری و سرمایه گذاری مخاطره پذیر، راه حل های این مشکل شرکت های نوپا هستند. صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از طریق تضمین اعتبارات و سرمایه‌گذاری‌ها، اقدام به حمایت از شرکت‌های تعاونی و تسهیل در تأمین منابع مالی آنان می‌نماید. صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک نیز نهادی دولتی است که با تضمین حداکثر هفتاد درصد (در مناطق کمتر توسعه یافته تا هشتاد و پنج درصد) اصل و سود تسهیلات اعطایی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری به توسعه صنایع کوچک کمک می کند. صندوق ضمانت صادرات ایران نیز به پشتوانه حمایت های مالی دولت، با پوشش ریسک های سیاسی و تجاری صادرات، با صدور انواع ضمانتنامه اعتباری، به تامین منابع مالی مورد نیاز شرکت هایی که محصولات آنها به صادرات منجر شود، کمک می نماید. صندوق های پژوهش و فناوری نیز از جمله تامین کننده های ضمانت های مورد پذیرش بانک ها برای شرکت های دانش بنیان می باشند. نهادهای وابسته به معاونت علمی و فناوری نیز با ارائه تسهیلات مالی به شرکت های دانش بنیان، در عمل به سرمایه گذاران مخاطره پذیر می مانند.

عدم آشنایی با قوانین، اصول مدیریت، نحوه تجاری سازی، حسابداری و ... از دیگر مشکلات هر شرکت نوپا می باشد. محققانی که پس از سال ها فعالیت پژوهشی یا دانشگاهی، می خواهند پا به عرصه تولید بگذارند با بسیاری از اصول اولیه و قوانین حاکم آشنا نیستند. قوانین مالیاتی و گمرکی و عوارض مختلف بارزترین مشکلی است که این شرکت ها با آن روبرو می شوند. معافیت های مختلف مالیاتی شرکت های دانش بنیان یا آموزش های اجباری شرکت های تازه تاسیس می تواند راه حل این مشکل باشد.

مشکل مهم دیگر شرکت های نوپا عدم شناخت درست بازار و بازاریابی محصولات تولیدی در صورت موفقیت در تکمیل چرخه ایده تا محصول می باشد. برخی از شرکت های دانش بنیان که با صرف نیروی زیاد موفق به گذر از مراحل مختلف توسعه فناوری و تولید می شوند با مشکل عدم تقاضا یا عدم موفقیت در معرفی یا فروش محصولات خود مواجه می شوند. ارزیابی دقیق اقتصادی طرح ها و استفاده از مشاوره بازاریابی از جمله راه های رفع این مشکل می باشد.

کسب مجوز یکی از مشکلات کلیدی شرکت های دانش بنیان می باشد. پیچ و خم اداری، نامشخص بودن مراحل یا نهادهای اعطای مجوز، مشخص نبودن نیاز یا عدم نیاز به مجوز برای تولید، عدم تسلط علمی برای داوری و اعطای مجوز در برخی حوزه های نوآورانه، هزینه های بالای اعطای مجوز برای شرکت های نوپا و در مواردی عدم صدور مجوز به خاطر محافظه کاری، فناوری هراسی یا منافع شخصی از جمله این مشکلات هستند. در این مورد، ورود تشکیلاتی مانند معاونت علمی و فناوری به حوزه اعطای مجوز و ساماندهی آن الزامی است و از جمله حمایت هایی است که به دلیل ماهیت آن، امکان سوءاستفاده در آن بسیار کم است.

مشکلات دیگری نیز وجود دارد که در این یادداشت مختصر به آنها اشاره نشد مثل مشکلات ثبت مالکیت فکری، عدم ارتباط مناسب با صنعت و بی اعتمادی دو طرف به یکدیگر و سایر مواردی که شاید به اندازه موارد ذکر شده اهمیت نداشته باشند ولی باید از سوی نهادهای حاکمیتی مورد توجه قرار گیرند. دستاوردهای این توجه، یعنی اشتغال تحصیل کرده ها، ارزش افزوده بالا و تامین نیازهای کشور ارزش این حمایت را دارد.

تاسیس مراکز رشد و پارک های علم و فناوری یکی از راه حل های برخی از این مشکلات می باشد که با حمایت های مقطعی، امکان رشد شرکت های نوپا و ورود آنها را به بازار فراهم می سازند. این گونه مراکز، با تامین دفتر اداری و امکانات عمومی آزمایشگاهی یا تولیدی نیز بخشی از امکانات اولیه شرکت های نوپا یا واحدهای تحقیق و  توسعه را فراهم می کنند. حمایت از این مراکز، به طور غیر مستقیم حمایت از بخش خصوصی نوپا است.

در اکثر مشکلات ذکر شده در این یادداشت، دولت بدون دغدغه سوءاستفاده از حمایت های انجام شده، می تواند از شرکت های دانش بنیان پشتیبانی کند، زیرا معافیت مالیاتی، ایجاد کشش بازار و کمک در اخذ مجوز، به طور واقع بینانه ای صرفاً سرمایه گذاری غیر مستقیم در بخش خصوصی نوپا است و امکان بهره برداری نا مطلوب از آن (مثل دریافت وام و خرید زمین به جای سرمایه گذاری در تولید) وجود ندارد.

/ 0 نظر / 130 بازدید