تاريخچه همسانه سازي در جانوران

قسمت دوم (وقایع بعد از سال ۱۹۹۷)

به منظور بررسی روند تحقیقات و فعالیتهای انجام شده در زمینه همسانه‌سازی انسان و جانوران مبحثی را آغاز کردم که طی آن در چند بخش و در دوره‌های زمانی مختلف نتایج به‌دست آمده در این زمینه را مرور نمائیم. قسمت اول این مجموعه را که یافته‌های اولیه تا تولد دالی در سال ۱۹۹۷ بود، ملاحظه نموديد، حال وقايع بعدی را با هم مرور می‌کنيم:

 

سالهاي 1997 يا 2003 ميلادي شاهد اخبار متعددي در زمينة همسانه سازي جانوران و انسان بود كه سير وقايع اتفاق افتاده در اين سالها را با هم پي مي گيريم. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

سال 1997

23 فوريه: اعلام موفقيت در همسانه سازي يك گوسفند با استفاده از سلول بالغ توسط دكتر يان ويلموت جنين شناس اسكاتلندي از مؤسسه رزلين اسكاتلند.

24 فوريه: درخواست رييس جمهور وقت آمريكا از كميسيون ملي مشورتي هجده فقره "اخلاق زيستي" جهت بررسي جنبه هاي اخلاقي و قانوني همسانه سازي به دليل نبودن قوانين مشخص در ايالات متحده.

4 مارس: اعلام ممنوعيت استفاده از منابع دولتي براي همسانه سازي انسان توسط رييس جمهور وقت آمريكا.

7 آگوست: اعلام موفقيت در همسانه سازي يك گاو هولشتامين از سلولهاي پايه جنيني در شركت ABS-GLOBAL

18 دسامبر: ادعاي دانشمندان مؤسسه رزلين مبني بر توليدنخستين برة حامل ژن انساني (بره تراريخته) در جهان با استفاده از روش انتقال هسته. در اين روش براي توليد بره ابتدا سلولهاي پوست را در معرض مولكولهاي DNA حامل ژن انساني و يك ژن ماركر قرار مي دهند سپس اين سلولها كه هر دو ژن را دريافت نموده بودند طي مراحلي مانند روشي كه در توليد دالي استفاده شد پرورش مي يابند. دو گوسفند تراريخته توليد شده ژنهاي انساني را در سلولهاي خود داشتند.

در اين سال همچنين سخنراني هاي مختلفي در زمينة همسانه سازي جانوران و انسان در محافل سياسي آمريكا مانند كميته هاي مجلس سنا و كاخ سفيد برگزار شد و مطالعات فراواني از سوي كميته ها و كميسيون هاي مختلف مسئول در اين زمينه صورت گرفت.

 

سال 1998

7 ژانويه: دكتر ريچارد سيد[1] اعلام كرد كه درصدد است قبل از تصويب قانون منع همسانه سازي انسان توسط كنگره آمريكا، يك كلينيك همسانه سازي انسان تأسيس نمايد. او مدعي شد كه متخصصان مورد نظر را يافته و 4 زوج نيز آمادگي خود را جهت شركت در برنامه او اعلام نموده اند. وي هدف خود را فرزند دار كردن زوجهاي نابارور اعلام كرد.

10 ژانويه : رئيس جمهور وقت آمريكا به كنگره اين كشور اصرار نمودند كه هر چه سريعتر نسبت به ممنوعيت همسانه سازي انسان اقدام نمايد. او تصريح كرد كه در عين حال حمايت خود را نسبت به تحقيقات در زمينه كاربرد درماني اين روش ادامه خواهد داد.

22جولاي: محققان دانشگاه هاوايي اعلام كردند كه موفق به توليد 12 موش از طريق همسانه سازي شده اند.

اين موشها از سلولهاي اطراف تخمدان يا سلولهاي كومولوس يك موش بالغ كه سلولهايي تمايز يافته هستند و طي فرايند برنامه ريزي مجدد آنها به وجود آمدند.

اين سلولها هنگام آزاد سازي تخمك، همراه آن آزاد مي شوند و اين موضوع در انسان هم صادق است. هسته اين سلولها مستقيماً به يك سلول تخم كه هسته آن برداشته شده بود، منتقل شدند.

سلول حاصل در معرض تيمار شيميايي مناسب قرار گرفته تا به منظور تقسيم و توليد جنين تحريك شود. پس از شروع تقسيم و شكل گيري جنين اوليه، جنين به رحم يك موش ماده ديگر منتقل مي شود. از بين جنينهاي منتقل شده، تعدادي از آنها تبديل به يك نوزاد سالم موش شدند و به دنيا آمدند. اين اولين گزارش منتشر شده همسانه سازي جانوران بالغ پس از تولد دالي بود.


[1]. Richard seed

/ 7 نظر / 7 بازدید
goodarzy

اين يک وبلاگ تخصصی در زمينه کشاورزی و گياهان است در صورت تمايل لينک آن را در وبلاگ قرار دهيد. در صورت انجام اينکار به من اطلاع دهيد.

Mahmoud Dehgani

با سلام مطلبی در مورد محيط زيست در وبلاگ من است. باسپاس محموددهقانی

dostdare giyahan

سلام.وبلاگ من در رابطه با گياه شناسی و ارتباط اون با بيوتکنولوژی هست.اگر در اين زمينه اطلاعات به روزی بدست آوردين لطفا به من هم اطلاع بدين. متشکر.

saba

سلام ... خيلی خيلی وبلاگ مفیدی بود .. خوش به حالتون .. رشته خیلی جالبی دارین ...من دانشجوی کارشناسی گياهپزشکی هستم و آرزومه که بيوتکنولوژی قبول بشم ... اميدوارم که موفق باشين ... خدانگهدار

ناشناس

وبلاگ ماورا این بار با اسم فرای مرزها دوباره شروع به کار کرد. توصیه میشود اگر دچار ترس میشوید از خواندن مطالب این وبلاگ خودداری کنید.

hallooooooooo

زبل خان اينجا زبل خان اونجا زبل خان همه جا

علی

سلام . به وب لاگ تقريبا تخصصی من هم سری بزنيد .