تولد نخستين قاطر همسانه سازی شده در آمريکا


cloned_mule.jpg
"Idaho Gem" اولين قاطر همسانه سازی شده (قسمت پايين عکس)


دانشمندان دانشگاه Idaho آمريکا از تولد نخستين قاطر همسانه سازی شده است خبر داده اند.
محققان می گويند اين کره قاطر که "گوهر آيداهو" نام دارد تقريبا يک ماهه است و کاملا سالم به نظر می رسد. به گفته اين پژوهشگران اين دستاورد می تواند در آينده به همسانه سازی ژنتيکی اسب هايی که در مسابقات اسب دوانی قهرمان می شوند منجر شود.
گوهر آيداهو، از گوش های تيزش گرفته تا پاهای نااستوارش يک کره قاطر بی نقص به نظر می رسد.
تولد اين حيوان از چند نظر تحولی مهم به شمار می آيد. اين نه تنها اولين قاطر همسانه سازی شده، بلکه اولين حيوان همسانه سازی شده در خانواده اسب هاست. به علاوه اين نخستين حيوان عقيم است که همسانه سازی می شود.
قاطر که حاصل جفتگيری الاغ نر با ماده اسب است، تقريبا در کليه موارد نازاست. اسب دارای 64 کروموزوم و الاغ دارای 62 کروموزوم است، در نتيجه قاطر با 63 کروموزوم متولد می شود.
در اين آزمايش، نرخ موفقيت همسانه سازی بسيار پايين بود و از 300 جنين تنها سه کره به وجود آمدند، يکی گوهر آيداهو و دو برادرش که هنوز متولد نشده اند.
اين تحقيقات با حمايت مالی يک فرد مشتاق به مسابقات قاطردوانی انجام شد، اما فوايد واقعی آن احتمالا در زمينه پرورش اسب به ثمر خواهد نشست.
پروفسور گوردون وودز، که تحقيقات و آزمايش های او به خلق گوهر آيداهو منجر شد، می گويد که تيم تحت نظر او يک سد فنی را که تاکنون مانع همسانه سازی خانواده اسب ها بود، شکسته است.
وی گفت: "ما دريافتيم کلسيم به شدت برای توليد مثل خانواده اسب مهم است. زمانی که ميزان کلسيم را در کشت های واسطه خود افزايش داديم به تدريج نتايج مثبت ظاهر شد." به اين ترتيب اکنون به نظر می رسد همسانه سازی اسب های قهرمان در مسابقات اسب دوانی يا پرش های نمايشی ممکن باشد. به گفته وی اين شيوه همچنين می تواند به نجات گونه های تحت خطر انقراض مانند اسب "پرزوالسکی" کمک کند.
مقررات بين المللی حاکم بر مسابقات اسب دوانی در حال حاضر هرگونه توليد مثل غيرطبيعی از جمله همسانه سازی را ممنوع می کند. اما مسابقات پرش های نمايشی از اين قانون پيروی نمی کند. اسب های نر در اين مسابقات معمولا عقيم می شوند بنابراين قادر به توليدمثل نيستند. به اين ترتيب شبيه سازی می تواند يک گزينه جذاب برای صاحبان اين اسب ها باشد.
نتيجه اين آزمايش ها و مطالعات در مجله Science ‌چاپ شده است.

/ 3 نظر / 10 بازدید
nasrinkhodabakhsh

سلام با اينکه رشته من فيزيک است بسيار مطالبتان لذت بردم اميدوارم موفق باشيد

محمد

مهندس جان سلام امیدوارم که حالت خوب باشد مهندس جان لطفا در مورد علم همسانه سازی نیز مطلب بنویس و آیا این عمل به معنی True to Type می باشد . ممنون می شم اگر راجع به این قضیه بیشتر بنویسی قربانت - مزاحم همیشگی محمد

صالح

منمون از مطلب مفيد شما همنونطور که نوشتم تا يه مدت نيستم اومدم خدا حافظي