اين ويروس لعنتی!

ام اس بلست لطمه سنگينی به برخی سازمان ها زده است<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تازه ترين ويروس رايانه ای که از طريق شبکه جهانی اينترنت منتشر شده است ظاهرا بيشترين خسارت را به کاربران خانگی وارد کرده است.

ويروس "ام اس بلست" MSBlastکه ابتدا روز سه شنبه (12 اوت) ظهور کرد تاکنون بيش از 188 هزار دستگاه را آلوده کرده است.

بسياری از مردم سعی کرده اند با پياده کردن بسته های نرم افزاری رايانه ها و سيستم های خود در مقابل اين ويروس مصون کنند. اين ويروس پس از آلوده کردن رايانه امکان اتصال به اينترنت را سخت تر می کند.

اين ويروس در اوج انتشار خود هر 30 ثانيه يک رايانه را آلوده کرده است.

"ام اس بلست" برخلاف بسياری از ويروس های اخير، خود به خود منتقل می شود و رايانه های آسيب پذير مجهز به ويندوز که به اينترنت متصل هستند را آلوده می کند.

 

 

اين ويروس از يک نقطه ضعف در سيستم عامل ويندوز استفاده می کند و زمانی که بر يک رايانه مسلط شد جستجو برای يافتن ساير رايانه ها در بخش کوچکی از شبکه که ميزبان اين رايانه است را آغاز و آنها را آلوده می کند.

نقطه ضعفی که "ام اس بلست" از آن بهره برداری می کند تقريبا برای يک ماه شناخته شده بود و بسياری از شرکت ها خود را برای دفاع در مقابل هر ويروسی که قصد بهره برداری از آن داشته باشد آماده کرده اند.

در نتيجه بسياری سازمان ها پيش از حمله ويروس، رايانه های خود را مصون ساخته بودند.

اما کاربران خانگی و شرکت های کوچک برخلاف شرکت های بزرگ تر در محافظت از دستگاه های خود هوشياری زيادی به خرج نمی دهند و به همين دليل سنگين ترين ضربه را متحمل شده اند.

به گفته شرکت "سيمانتک"، که نرم افزار ضد ويروس توليد می کند، آمريکا و بريتانيا بزرگ ترين قربانيان ويروس تازه هستند.

شرکت "سوفوز" که برنامه ضدويروس توليد می کند گفت بسياری از کاربران خانگی ممکن است اصلا متوجه نشوند دستگاه هايشان آلوده شده است. اين ويروس دستگاه را کند و کاربر را وادار به خاموش کردن آن می کند.

اين شرکت گفت بسياری از مردم تصور می کنند اين تنها يک عيب روزمره است و برای حل آن اقدام نمی کنند.

البته موسسات بزرگ نيز به طور کامل از گزند آن در امان نبوده اند. از جمله اداره راهنمايی رانندگی ايالت مريلند در آمريکا مجبور شد دفاتر خود را پس از آلودگی به اين ويروس ببندد.

همچنين بانک مرکزی آتلانتا، دفاتر دولتی در هنگ کنگ و شرکت خودروسازی "بی ام و" آسيب ديده اند.

با اين حال "ام اس بلست" هنوز به اندازه ويروس "اسلمر" (Slammer) که در ماه ژانويه منتشر شد و بعضی از عابربانک ها را از کار انداخت، خسارت نزده است.

اين ويروس را می توان با پياده کردن بسته های نرم افزاری که به حل نقطه ضعف ويندوز کمک می کند و همچنين با اجرای برنامه ضدويروس خنثی کرد.

"ام اس بلست" برخلاف برخی از ويروس ها تنها با خاموش کردن رايانه پاک نمی شود.

آيا دستگاه رايانه شما هم دچار اين ويروس شده؟ اين ويروس چه خساراتی به شما وارد کرد؟ برای رفع آن چه کرده ايد؟

 

نکته مهم اينکه ترجيحا جهت ارسال و دريافت فايلها و برنامه ها کمتر از نرم افزارهای Messenger استفاده کنيم چون فايلهای ارسالی در اين برنامه ها از نظرويروس چک نمی شوند و بهتر هست که ما فايل ها را از طريق صندوق پستی دريافت کنيم و در آنجا اکثر صندوقهای پستی مثل yahoo و hotmail به ويروس کش مجهز می باشند که می توانيم قبل از دريافت فايل در خود صندوق پستی از نظر ويروس چک کنيم و بعد از آن فايل را منتقل کنبم.

 

اينترنت در انتظار موج تازه ای از حملات کرم اينترنتی "ام اس بلست" (MSBlast) بسر می برد.

گرچه ممکن است سرعت آلوده شدن رايانه ها به اين ويروس کاهش يافته باشد، ولی انتظار می رود که دستگاه های آلوده به آن اوايل روز شانزدهم اوت (شنبه) حمله منظمی را در اينترنت آغاز کنند.
 
ميزان واقعی گسترش اين کرم روز شنبه معلوم خواهد شد. در اين کرم برنامه ای داده شده که دستگاه های آلوده بخش "update" سايت مايکروسافت را با درخواست برای دريافت اطلاعات، بمباران می کند. مايکروسافت در اين صفحه اينترنتی برنامه اصلاحی خود را برای مقابله به ويروس ها ارائه می کند.

قرار است اين حمله چند لحظه پس از نيمه شب جمعه (پانزدهم اوت) آغاز شود.

هنوز معلوم نيست که مايکروسافت چه تدبيری برای مقابله با اين حمله يا محدود کردن خسارات آن انديشيده است. البته ظاهرا قسمت "update" مايکروسافت به آدرس ديگری جا به جا شده است.

بسياری از کاربران رايانه های شخصی به منظور مقابله با دور جديد حملات ويروسی، برای پياده سازی برنامه اصلاحی (patch) مايکروسافت تلاش می کنند.

در واقع به علت زياد بودن مراجعه به سايت مايکروسافت برای پياده سازی اين برنامه، اين صفحه کند و گاهی غيرقابل دسترسی بود.

تصور می شود از اوايل هفته جاری که "ام اس بلست" حمله به دستگاه های رايانه را آغاز کرد، تاکنون 250 هزار دستگاه آلوده شده باشند.

اداره آگاهی فدرال آمريکا (اف بی آی) اعلام کرد با توجه به اينکه اين کرم اينترنتی ديگر رايانه های غيرآلوده ای ندارد که به آن حمله کند، سرعت انتشار آن رو به کاهش گذاشته است.

اينا از BBC بود اما من شغل جديدم قسمتيش مربوط به رايانه ها و شبکه های چندين موسسه می باشد...پدرم درآمد تا اوضاع رو ميزون کنم...

/ 0 نظر / 7 بازدید